Katalog • Andrzej Święcki, Formy pomocy osobom uzależnionym od alkoholu

  Terapia osób uzależnionych zazwyczaj kojarzy się z czymś niezwykłym i tajemniczym.


 • Bogusław Włodawiec, Jak korzystać z terapii odwykowej?

  Artykuł ten adresowany jest do pacjentów uzależnionych od alkoholu rozpoczynających leczenie odwykowe lub uczestniczących w podstawowym programie terapii uzależnień.


 • Bogusław Włodawiec, Koncepcja psychologicznych mechanizmów uzależnienia Jerzego Mellibrudy

  Dominujący w polskim lecznictwie odwykowym nurt terapeutyczny oparty jest na koncepcji psychologicznych mechanizmów uzależnienia Jerzego Mellibrudy.


 • Tomasz Górski, Picie kontrolowane - rosyjska ruletka

  Ta historia nie ma początku, bo alkoholicy zawsze chcieli pić mniej. Tylko nieliczni pragnęli całkowicie rozstać się z butelką.


 • Bohdan T. Woronowicz, Problemy alkoholowe w praktyce lekarza rodzinnego. Część I.

  Wprowadzenie Rozpowszechnienie problemów związanych z alkoholem w populacji ogólnej wynosi ok.


 • Bohdan T. Woronowicz, Problemy alkoholowe w praktyce lekarza rodzinnego. Część II.

  Leczenie osób uzależnionych Osoby zgłaszające się do placówek lecznictwa odwykowego nie czynią tego, na ogół z własnej woli.


 • Andrzej Augustynek, Uzależnienie od czynności

  Można uzależnić się praktycznie od wszystkiego (alkoholu, nikotyny, kawy, herbaty, narkotyków, lekarstw, a także od kosmetyków, operacji plastycznych, czekolady, pracy, seksu, hazardu, telewizji, komputera, internetu, szachów i wielu innych).


 • Ela Kalinowska, Zanim będzie za późno... (czyli co powinni wiedzieć rodzice, zanim ich dziecko sięgnie po narkotyki)

  W artykule tym opisuję dwa podstawowe powody, dla których młodzi ludzie sięgają po narkotyki oraz w jaki sposób rodzice mogą wpływać na osłabienie siły każdego z nich.


 • Andrzej Jakubik, Zespół uzależnienia od Internetu (ZUI) - Internet Addiction Syndrome (IAS)

  Wprowadzenie Z badań przeprowadzonych przez Nua Internet Surveys wynika, że liczba internautów rośnie bardzo szybko, np.


 • Ilona Olczak, "Muszę to mieć!" - czyli w sieci zakupów

  Codziennie otacza nas szara rzeczywistość, pełna problemów, obowiązków, chaosu i stresu. Dlatego, kiedy tylko mamy wolną chwilę, staramy się ten nasz świat pokolorować, zrobić coś, co da nam radość, zadowolenie, satysfakcję i poczucie, że jesteśmy kimś wyjątkowym.


 • Anna Konefał, Mindfulness dla uzależnionych

  W terapii uzależnień na całym świecie do głosu dochodzą coraz częściej zwolennicy podejścia holistycznego, rozumiejący człowieka z problemem w kategoriach złożonych i nielinearnych.


 • Andrzej Augustynek, Alkoholizm

  Liczbę osób nadużywających alkoholu w Polsce szacuje się na 3,5 miliona, w tym jest aż 800 000 osób uzależnionych.


 • Agata Niedźwiecka, Alkoholizm - najczęstsza forma uzależnienia

  Próba zdefiniowania zjawiska alkoholizmu Definicja słownikowa mówi, że alkoholizm jest chorobą powstającą wskutek nadużywania napojów alkoholowych


 • Bohdan T. Woronowicz, Bez tajemnic o uzależnieniach i ich leczeniu - fragment książki

  Podstawowe wiadomości o alkoholu Historia alkoholu Słowo alkohol pochodzi najprawdopodobniej od któregoś z dwóch słów arabskich: al-kuhl (antymon, delikatny, drobny proszek) lub al-ghoul (zły duch).


 • Z Joanną Wysogląd-Wolniak rozmawia Stefania Jackowska, Co nas pobudza przy zakupach?

  Ekonomiści szacują, że w ubiegłym roku zostawiliśmy w sklepach ponad 100 mld zł. 8,1 mld przeznaczyliśmy na zakupy w sieci.


 • Monika Borowska, Czuję, więc jestem

  Ogromne osobiste zaangażowanie, wieloletnie prowadzenie terapii rodzinnej, liczne wykłady, książki, programy edukacyjne, praca w stworzonym przez siebie ośrodku dla dzieci alkoholików i organizacjach nastawionych na profilaktykę uzależnień pozwoliły Sharon Wegscheider stać się prawdziwym guru w dziedzinie terapii rodzin z problemem alkoholowym.


 • Bartłomiej Dzik, Czy „uzależniony” znaczy „gorszy”?

  Nigdy w życiu nie wypaliłem nawet jednego papierosa. Dym papierosowy sam w sobie wydaje mi się raczej nieprzyjemny.


 • Monika Zubrzycka-Nowak, Czym jest uzależnienie od drugiej osoby?

  O uzależnieniu w związkach czy o współuzależnieniu mówi się często jako o podstawowym problemie, który nie pozwala człowiekowi stanąć na własnych nogach i podejmować własne wspierające go decyzje.


 • Andrzej Święcki, Diagnoza uzależnienia - kiedy ryzykowne picie zmienia się w alkoholizm?

  Gdy używamy alkohol, pod różnymi postaciami, potencjalnie jesteśmy narażeni na uzależnienie. Statystycznie bowiem 20% spośród tych, którzy piją alkohol, staje się alkoholikami.


 • Krzysztof Dziadkiewicz, Dokąd zmierza psychoterapia uzależnień?

  Wielopostaciowość obrazu klinicznego i przebiegu uzależnienia, ale przede wszystkim ogólne niezadowolenia z efektów leczenia skutkujące m.


 • Paulina Dobrzańska, Dorosłe dzieci alkoholików

  Dziecko przychodzi na świat z naturalną świadomością, że jest stworzone do kochania. Już od pierwszych chwil życia, mimo że całkowicie zmienia się jego otoczenie - ufnie lgnie do matki i ojca.


 • Monika Borowska, Druga strona medalu - pozytywnie o DDA?

  Podcięte skrzydła Losy Dorosłych Dzieci Alkoholików nie układają się w jeden wzór i chociaż istnieje pojęcie syndromu DDA, to jednak każdy taki dorosły ma swój unikalny zestaw doświadczeń wyniesionych z domu rodzinnego.


 • Edyta Dragun, Grupowe formy pomocy psychologicznej dla ofiar przemocy

  Badania wykazują, że wsparcie społeczne zmniejsza negatywne skutki traumatycznych wydarzeń. Skuteczność pomocy niesionej przez osoby z podobnymi problemami i przez profesjonalistów jest znacznie większa niż pomoc osób z najbliższego otoczenia.


 • Damian Janus, Gry komputerowe, a zagadnienie kastracji

  Praca ta nawiązuje do mojego wcześniejszego artykułu, pod tytułem "Rzeczywistość wirtualna a rzeczywistość psychiczna.


 • Andrzej Augustynek, Hipnoza w terapii zespołu uzależnienia od alkoholu

  Podejmując zagadnienie terapeutycznych zastosowań hipnozy już na wstępie stanąłem przed problemem zdefiniowania, czym jest hipnoza (stanem, cechą czy też sytuacją).


 • Grażyna Płachcińska, Intelektualiści i inni

  Postaram się opowiedzieć o tym, jak kontaktuję się z najczęściej, moim zdaniem, spotykanymi typami pacjentów.


 • Bartosz Kleszcz, Internet i zachowania kompulsywne

  Artykuł opisuje powody, dla którego Facebook i inne portale społecznościowe są tak często odwiedzanymi miejscami w sieci - czasem przez osoby, dla których częste odwiedziny są metodą regulacji trudnych stanów psychicznych.


 • Wywiad z Saulem Shiffmanem, Jak pomóc palaczom rzucić palenie?

  Jak rozpoczęła się pańska przygoda z psychologią uzależnień? Saul Shiffman: Po części był to przypadek, ponieważ w momencie, kiedy zaczynałem praktykę lekarską, psycholodzy nie byli zainteresowani tematem uzależnień, szczególnie uzależnieniem od tytoniu.


 • Zbigniew A. Grochowski, Kilka przemyśleń na temat tak zwanego "picia kontrolowanego"

  Z uwagą śledzę dyskusję na temat tego, co nazywane jest po polsku "piciem kontrolowanym". Dobrze się stało, że ten temat został poruszony.


 • Agnieszka Paczkowska, Kim są Dorosłe Dzieci Alkoholików?

  Byli dziećmi, które w dzieciństwie musiały zachowywać się jak dorośli. Dorastają nosząc w sobie bolesne, potworne, wstydliwe dziedzictwo swojej rodziny.


 • Jadwiga Broniś, Kobiety – sprawczynie przemocy

  Zespół Stowarzyszenia Pomocy Psychologicznej i Profilaktyki Uzależnień „Partner” z siedzibą w Kielcach od wielu lat realizuje programy edukacyjno-terapeutyczne dla osób osadzonych w Areszcie Śledczym w Kielcach.


 • Andrzej Margasiński, Koncept DDA – efekt Barnuma?

  Narodziny i rozwój koncepcji Podobnie jak współuzależnienie syndrom DDA w klasyfikacjach ICD-10 i DSM-IV nie figuruje jako oddzielna jednostka chorobowa czy samoistne zaburzenie osobowości, ma raczej charakter terminu klinicznego wykorzystywanego w terapii i ruchu samopomocowym AA.


 • Andrzej Augustynek, Kryteria diagnostyczne rozpoznania zespołu uzależnienia od Internetu

  Wprowadzenie Uzależnić się można praktycznie od wszystkiego, nie tylko od substancji psychoaktywnych.


 • Andrzej Augustynek, Kryteria rozpoznawania uzależnień

  Uzależnić się można praktycznie od wszystkiego: alkoholu (ciekawą formą alkoholizmu jest alkoreksja polegająca na zastępowaniu jedzenia alkoholem w celu utrzymania szczupłej sylwetki), nikotyny, kawy, herbaty, narkotyków, lekarstw, a także od kosmetyków, czekolady, pracy, seksu, hazardu, telewizji, komputera, telefonu komórkowego, szachów, pięknie umięśnionej sylwetki (bigoreksja), zdrowego odżywiania (ortoreksja), opalania się w solarium (tanoreksja), zabiegów upiększających (modne jest ostatnio wstrzykiwanie botoksu czyli jadu kiełbasianego) i wielu innych.


 • Andrzej Święcki, Kwestionariusze skriningowe - czy jestem uzależniony od alkoholu?

  Zapraszam do zmierzenia się z kilkoma testami, które w prosty i jasny sposób mogą pokazać czy nasze picie prowadzi do uzależnienia.


 • Andrzej Augustynek, Lekomania

  Lekomania, czyli uzależnienie od leków, charakteryzuje się przymusem stałego lub okresowego zażywania leku w celu uniknięcia nieprzyjemnych doznań związanych z jego brakiem.


 • Katarzyna Czerwonka, Lęk. Rozumienie zjawiska lęku u osób uzależnionych

  Lęk jest jedną z podstawowych, pierwotnych emocji towarzyszących ludziom od urodzenia do śmierci. Może przybierać różne formy, nasilenie, ma różne funkcje i źródła.


 • Andrzej Augustynek, Medyczne zastosowania hipnozy

  Zarówno historia naukowego poznania hipnozy jak i jej medycznych zastosowań liczy już ponad sto pięćdziesiąt lat.


 • Magdalena Wolska, Młodzież pali nie tylko papierosy

  Dość powszechne jest palenie tytoniu przez młodzież uczącą się w szkołach gimnazjalnych i średnich. Część z nich rozpoczyna palenie papierosów już w szkole podstawowej.


 • Andrzej Augustynek, Narkomania

  Komitet Ekspertów Światowej Organizacji Zdrowia w 1957 roku przyjął następującą definicję: "narkomania jest stanem zatrucia okresowego lub chronicznego spowodowanym powtarzającym się przyjmowaniem narkotyków w postaci naturalnej lub syntetycznej".


 • Wojciech Miłek, Narkotyczna droga do prostytucji

  Kiedy przychodzi głód narkotyczny, trzeba zdobyć pieniądze. Za wszelką cenę. Po okresie kradzieży z domu i okradaniu znajomych, dziewczęta zaczynają sprzedawać siebie.


 • Bogusław Włodawiec, Nasilenie objawów psychopatologicznych dorosłych dzieci alkoholików

  Badania Instytutu Psychologii Zdrowia zdają się potwierdzać rozpowszechniony w literaturze przedmiotu pogląd, przyjęty przez terapeutów na podstawie praktyki klinicznej, iż dzieci wychowujące się w rodzinie alkoholowej maja wiele problemów ze sobą w dorosłym życiu.


 • Ewa Jasik-Wardalińska, O współuzależnieniu i wychodzeniu z uwikłania

  Motywowanie do terapii Kiedy myślę o moich pacjentkach - żonach alkoholików, to pojawia mi się w głowie kilka obrazów.


 • Andrzej Lipczyński, Pierwszy kontakt terapeutyczny z osobą uzależnioną od alkoholu

  Kontakt terapeutyczny jest spotkaniem dwóch różnych osób w określonym celu i z określonymi problemami zdrowotnymi.


 • Joanna Wysogląd-Wolniak, Pigułki nieszczęścia

  W ubiegłym roku apteczny rynek farmaceutyczny w Polsce osiągnął rekordową wartość 21 mld zł. W liczbie spożytych opakowań leków zajęliśmy drugie, tuż po Francji miejsce w Europie.


 • Paulina Dobrzańska, Piję, bo jestem alkoholikiem. Rozważania na temat przyczyn alkoholizmu

  Literatura przedmiotu podaje, że 2% dorosłych Polaków jest uzależnionych od alkoholu. Uwzględniając rodziny osób chorych można postawić tezę, że alkoholizm to problem, który dotyczy istotnej części populacji.


 • Damian Zdrada, Poczucie winy w uzależnieniu od alkoholu - zbawienie czy dramat?

  Alkohol jest substancją chemiczną, której użycie w normalnym, codziennym rozumieniu daje pozytywne efekty: rozluźnienie, odprężenie, relaks - to tylko niektóre z przymiotów, jakich można użyć opisując efekty działania alkoholu.


 • Leszek Kapler, Porządek pojęciowy w pracy z alkoholikami z długą abstynencją

  Praca z alkoholikami z długą abstynencją wymaga sprecyzowania kilku pojęć: "osoby z długą abstynencją", "psychoterapia uzależnienia" ("terapia odwykowa"), "psychoedukacja", "psychoterapia", "socjalizacja" ("resocjalizacja") i "rehabilitacja".


 • Jakub B. Bączek, Problem sięgania po alkohol przez sportowców

  Niektórzy autorzy zaliczają alkohol do składników pożywienia [1], niektórzy do narkotyków [2], a jeszcze inni traktują go jako środek dopingujący [3].


 • Zbigniew Grochowski, Przed alkoholem

  Dominujące obecnie poglądy na temat przyczyn uzależnienia opierają się na założeniu, że osoby zdrowe piją alkohol z tych samych powodów, co osoby, które w przyszłości się uzależnią, oraz, że częste i nadmierne spożywanie alkoholu przez osobę uprzednio zdrową prowadzi do uzależnienia.


 • Kinga Kocjan, Psychoanalityczne rozumienie perwersji w uzależnieniach

  Według Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) uzależnienie to psychiczny i fizyczny stan wynikający z interakcji między żywym organizmem, a substancją chemiczną charakteryzujący się zmianami i innymi reakcjami takimi jak: konieczność przyjmowania danej substancji w sposób ciągły lub okresowy, w celu doświadczania jej wpływu na psychikę lub by uniknąć objawów towarzyszących brakowi substancji.


 • Ewa Jasik-Wardalińska, Psychodrama jako metoda wspierająca resocjalizację i psychoterapię - prezentacja własnych doświadczeń w pracy z DDA

  Psychodrama jest metodą, dzięki której protagonista uruchamia swoją intuicję, uczucia, zdolności poznawcze oraz struktury wyobrażeniowe w celu stworzenia sobie możliwości do spojrzenia z dystansu na siebie - swoje przeżycia i zachowania.


 • Sławomir Ślaski, Psychologiczne problemy dzieci wychowujących się w rodzinach z problemem alkoholowym - aktualny stan badań

  Wprowadzenie Pierwsze badania naukowe dotyczące dzieci wychowujących się w rodzinach z problemem alkoholowym ukazały się dopiero w 1969 roku w pracy M.


 • Sławomir Ślaski, Religijność a używanie substancji psychoaktywnych

  W badaniach socjologicznych, przeprowadzonych w USA, ustalono, że pozytywną rolę religii przypisuje 47%, neutralną 30%, a negatywną 23% dorosłych osób.


 • Grzegorz Polok, Rozwinąć skrzydła. Nie tylko o dorosłych dzieciach alkoholików

  E-book poświęcony problematyce DDA. Plik zapisany w formacie pdf.


 • Marta Stefaniak-Łubianka, Rozwój i działalność Stowarzyszenia Monar

  W Polsce w latach siedemdziesiątych, wraz z pojawieniem się nowych ruchów kontestacyjnych, zaczęła gwałtownie wzrastać liczba osób odurzających się środkami psychoaktywnymi.


 • Damian Janus, Rzeczywistość wirtualna, a rzeczywistość psychiczna

  Uzależnienie od gier komputerowych, a kształtowanie się zaburzonej osobowości Celem tego artykułu jest ukazanie roli, jaką uzależnienie od gier komputerowych może pełnić w rozwoju poważniejszych problemów psychologicznych u dzieci i młodzieży.


 • Andrzej Jakubik, Ewa Zegarowicz, Samoocena, poczucie kontroli i kontrola emocjonalna u dorastających córek mężczyzn uzależnionych od alkoholu

  Wstęp Jednym z podstawowych czynników warunkujących rozwój osobowości jednostki są procesy uspołecznienia i wychowania, w których fundamentalną rolę współczesna nauka przypisuje rodzinie [1, 31, 32, 42, 43].


 • Damian Zdrada, Seksoholizm - perwersja i miłość

  Miłość płciowa Mówiąc "akt płciowy" wprowadzam także dawno zapomniane określenie tego, co stanowi o istnieniu związku miłosnego: "miłość płciowa", które w naszych zdehumanizowanych czasach określamy jako "seksualność".


 • Daria Jarema-Celmer, Terapia dorosłych dzieci alkoholików

  Najskuteczniejsza terapia dorosłych dzieci alkoholików (DDA) odbywa się podczas terapii grupowej. Indywidualne sesje z terapeutą pełnią funkcje diagnostyczno-konsultacyjną.


 • Andrzej Augustynek, Terapia uzależnień komputerowych

  Osoby dorosłe Niewątpliwie wśród Internautów są osoby uzależnione od sieci i niezależnie od skali rozpowszechnienia tego zjawiska potrzebują specjalistycznej pomocy.


 • Paweł Droździak, Uwikłanie w przemocowy związek

  Zasada "jednorękiego bandyty" Zrozumieć zasadę działania tej maszyny, to zrozumieć wszystkie hazardowe gry świata.


 • Jarosław Gajda, Uzależnienie od internetu w świetle dotychczasowych badań

  Internet - zarys historii Internet stał się powszechny.


 • Damian Zdrada, Uzależnienie od seksu - problemy diagnostyczne

  W obszarze problemów seksualnych występuje wiele różnych zaburzeń: począwszy od zaburzeń identyfikacji płciowej, poprzez zaburzenia preferencji seksualnych aż po zaburzenia rozwoju psychoseksualnego.


 • Damian Zdrada, Wartości zdehumanizowanego świata

  Zanim zdecydujesz się przeczytać ten artykuł, zastanów się proszę nad pytaniem, które ma kolosalne znaczenie dla dalszej treści materiału oraz pomoże Ci ustalić w ten sposób, czy warto w ogóle zabierać się za czytanie tego artykułu.


 • Jacek Świst, Wczesna diagnoza problemów alkoholowych

  Wczesna diagnoza propagowana i praktykowana jest w przypadku wielu chorób, mogłaby zatem być również stosowana w przypadku alkoholizmu.


 • Aleksandra Derwich-Nowak, Wczesne sygnały zagrożenia patologicznym hazardem - wskazówki dla środowisk, w których żyje hazardzista

  Od lat w Polsce narasta zachorowalność na patologiczny hazard, szczególnie po przemianach w 1989, które uruchomiły lawinę zmian gospodarczych, społecznych, kulturowych, obyczajowych, technologicznych i innych.


 • Agnieszka Widera-Wysoczańska, Wpływ urazów chronicznych doznanych w dzieciństwie na problemy zdrowotne kobiety

  Celem prezentowanych badań jest poznanie związków pomiędzy problemami zdrowotnymi kobiet występującymi w trzech etapach ich życia a typem urazu chronicznego doznanego przez nie w dzieciństwie, takiego jak przemoc emocjonalna, fizyczna, seksualna, alkoholizm matki i ojca.


 • Andrzej Lipczyński, Anna Nowosad, Wsparcie społeczne w procesie terapii osób uzależnionych od alkoholu

  Wszelkie oddziaływania terapeutyczne wobec osób uzaleznionych od alkoholu zmierzają w jednym, ważnym celu.


 • Andrzej Święcki, Współczesne klasyfikacje choroby alkoholowej według ICD i DSM

  Obecnie istnieją dwie najczęściej przyjmowane zasady definiowania i klasyfikowania zaburzeń związanych z używaniem alkoholu, sformułowane w Międzynarodowej Klasyfikacji Chorób, Urazów i Przyczyn Zgonów (ICD) oraz w Klasyfikacji Amerykańskiego Towarzystwa Psychiatrycznego (DSM).


 • Andrzej Margasiński, Współuzależnienie po 30 latach

  Artykuł jest fragmentem rozdziału o współuzależnieniu z przygotowywanej przez autora publikacji "Rodzina alkoholowa w terapii", stanowi próbę podsumowania dyskusji na temat współuzależnienia jaka w piśmiennictwie toczy się od ponad 30 lat.


 • Agata Aleksińska, Zaburzenia mechanizmów samoregulacji u osób uzależnionych od alkoholu

  Wyodrębnić można wiele form zaburzeń samoregulacji, nadużywanie alkoholu należy do szczególnie destruktywnych i groźnych.


 • Andrzej Lipczyński, Zaburzenia osobowości w uzależnieniu od alkoholu

  Postawienie dobrej diagnozy osobowości pozwala na opracowanie osobistego planu terapii, ale także na odpowiedniego sposobu realizacji tego planu.


 • Andrzej Augustynek, Zagrożenia komputerowe

  Wprowadzenie W cywilizacji informacyjnej funkcjonują poszczególne jednostki.


 • Joanna Wawerska-Kus, Zapomnieć? Przebaczyć? Pożegnać się? Czyli o celach terapii DDA

  Jest taka piosenka zespołu "Trzeci Wymiar" pod tytułem "Zapomnij o tym". Słowa "A teraz śpij i zapomnij o tym, co widziałeś, co słyszałeś.


 • Iwona Kubis, Człowiek w człowieku, czyli dwoistość emocji u osób uzależnionych. Ambiwalentne emocje i wynikające z nich zachowania u osób uzależnionych

  "Obcy" w bliskim człowieku Dlaczego uzależnieni zachowują się w sposób niezrozumiały? Z jednej strony chcą dobrze, a z drugiej robią na opak.

 • Jerzy Mellibruda, Praca nad uznawaniem bezsilności wobec alkoholu

  Pomagając w uznawaniu bezsilności, w rozstawaniu sie z nieprawdziwym, iluzorycznym marzeniem, że będzie można kontolować rzeczy, których nie można kontrolować, staramy sie pomagać pacjentom, żeby te wewnetrzne źródła mocy i oparcia rozwijali, by uczyli się czerpać z różnych źródeł mocy w służbie życia.

 • Jerzy Mellibruda, Praca nad zmianą tożsamości alkoholowej

  Pierwszy kontakt z problemami tożsamości alkoholowej pacjentów, z którymi zaczynamy pracę to najczęściej kontakt z negacją, wyrażającą sie w zdecydowanym stwierdzeniu "nie jestem alkoholikiem".

 • Serafin Olczak, Alkohol a stres

  Każda nowa sytuacja w życiu człowieka wiąże się z niepewnością. Wywołuje potrzebę sprostania wymaganiom, jakie stawia.

 • Elżbieta Przybysz, Bez etykietki

  Znamię pochodzenia z rodziny alkoholika znaczy na tyle dużo, by przeszkadzało w życiu, jakie prowadzą "normalni" ludzie. Grupa wsparcia uczy, co znaczy takie zwykłe, codzienne życie.

 • Eleonora Ładosz - Kotas, C. Rogersa podejście fenomenologiczne, a uzależnienie od alkoholu

  Pogłębiająca się rozbieżność pomiędzy polem fenomenologicznym a rzeczywistością zewnętrzną wynika z jednej strony z selektywnego doboru symbolicznie przedstawianych doświadczeń, a z drugiej z ich nieadekwatnej interpretacji

 • Jarosław Ryszard Romaniuk, Czy geje i lesbijki są trudnymi pacjentami?

  Gdy klient wspomni w dowolny sposób, że w jego życiu problemy GLiB mają jakieś znaczenie, wówczas jest miejsce i czas na okazanie zainteresowania, zadanie pytań, a przede wszystkim na bycie otwartym na dowolną wypowiedź i nie przesądzanie z góry, czym się rozmowa skończy.

 • Elżbieta Rachowska, Dobre ziarno

  Pracując od kilku lat z osobami uzależnionymi, staram się o ułożenie pozytywnych relacji między profesjonalnym programem terapeutycznym a NA/AA oraz stworzenie praktyczne go partnerstwa między nimi.

 • Anna Muszyńska - Kutner, Etyka w psychoterapii uzależnień

  Psychoterapeuta uzależnień kieruje się dobrem klienta lub grupy, z którą pracuje.

 • Bogusław Habrat, Farmakoterapia, a terapia uzależnień

  Od ponad stu lat trwają starania opracowania profesjonalnej, skutecznej pomocy osobom uzależnionym od alkoholu. Początkowo większość tych prób, zarówno opartych na moralizatorstwie, psychoterapii (psychoanaliza) i metodach farmakologicznych (opium, barbiturany), okazała się nieskuteczna w odniesieniu do większości alkoholików.

 • Jerzy Samochowiec, Anna Hajduk, Genetyczne podłoże alkoholowego zespołu abstynencyjnego

  Uważa się, że różnorodne geny są związane z różnymi elementami zespołu, każdy z nich wpływa tylko w niewielkim stopniu na podatność na powikłany zespół abstynencyjny. Przedstawiono tu kompleksowe badania nad wytypowanymi genami układu dopaminergicznego...

 • Henryk Kędzierski, Informować, nie informować?

  Efektywność terapii odwykowej zależy od wielu czynników, wśród których ważną rolę odgrywa przekonanie pacjenta o tym, że jego dobra osobiste są właściwie chronione. Powstaje ono w wyniku prawidłowo zbudowanej relacji terapeutycznej między terapeutą a pacjentem.

 • Justyna Jałocha, Jak rozumieć i rozmawiać

  Rozmowa psychologiczna, której aspekty przedstawię może mieć zastosowanie w kontakcie indywidualnym, w warunkach poradni; może dotyczyć problemów, którymi zajmuje się także mała grupa. Omawiane obszary problemowe dotyczą pierwszego kontaktu, co niekoniecznie oznacza pierwszego spotkania.

 • Bogusław Habrat, Leki stosowane w leczeniu uzależnienia od alkoholu

  Ostatnie piętnaście lat przyniosło znaczący postęp w farmakoterapii uzależnienia od alkoholu. Z ponad stu substancji zmieniających spożycie alkoholu u zwierząt doświadczalnych, kilkanaście doczekało się prób klinicznych, a akamprozat i leki blokujące receptor opiodowy (naltrekson i nalmefen) uznane zostały za leki, których skuteczność w wydłużaniu abstynencji lub zmniejszaniu ilości wypijanego alkoholu uważa się za udowodnioną.

 • Anna Maria Seweryńska, Młodzi DDA w terapii

  Program terapeutyczny dla młodych Dorosłych Dzieci Alkoholików, którego jestem autorką, zrodził się w oparciu o wieloletnie doświadczenia w pracy z tego rodzaju pacjentami.

 • Rozmowa z Ceesem Goosem, Musimy być adwokatami idei

  Na początku lat 90. WHO ustanowiła specjalny program, którego zadaniem jest zwrócenie uwagi, zarówno członków rządów poszczególnych krajów, jak i społeczeństw, na znaczenie rozwiązywania problemów alkoholowych dla współczesnej Europy.

 • Tomasz Świtek, Na przekór przyzwyczajeniom

  Celem BSFT nie jest samo "rozwiązanie problemu". Klient wspólnie z terapeutą pracują nad skonstruowaniem jak najbardziej optymalnego rozwiązania dla sytuacji, w której on się znalazł (solving problem vs creating solutions). Czas trwania terapii nie jest ściśle określony. Nie ma tutaj mowy o zakładaniu z góry jak długo i ile razy trzeba się spotkać z terapeutą.

 • Dorota Reguła, Naprawa życia rodzinnego

  Rodzina odgrywa szczególną rolę w życiu każdego człowieka. Po pierwsze dlatego, że w procesie wychowania środowisko rodzinne ma ogromny wpływ na kształtowanie się cech jednostki.

 • Ryszard Przewłocki, Barbara Przewłocka, Neuronalne i molekularne podstawy uzależnień od opiatów

  Podłożem neuronalnym zjawiska zwanego wzmocnieniem pozytywnym, które leży u podstaw działania leków uzależniających, jest układ dopaminowy. Dopaminowy system mezolimbiczny składa się z neuronów dopaminowych...

 • Zofia Sobolewska, Nie potrzebuję się leczyć

  Pacjenci zobowiązani przez sąd do podjęcia leczenia stanowią coraz mniejszy, choć nadal znaczący, procent osób zgłaszających się do placówek lecznictwa odwykowego. Panuje dość powszechne przekonanie, ze praca z tymi pacjentami w większości przypadków nie przynosi pozytywnych rezultatów, ponieważ brak im motywacji.

 • Andrzej Margasiński, O wolności i modelu człowieka

  Znaczna część terapeutycznych programów leczenia uzależnień oparta jest na koncepcjach behawioralno-poznawczych. Popularność tych podejść osadzona jest na dobrej operacyjności pojęć: uczenia się, warunkowania, wzmocnień pozytywnych i negatywnych.

 • Eliza Koroś, Przemysław Bieńkowski, Wojciech Kostowski, Od motywacji do "nagrody": Eksperymentalne modele "głodu" i nawrotów picia alkoholu etylowego

  Środki uzależniające, takie jak kokaina, heroina, LSD, nikotyna czy etanol, pomimo, iż są związkami o różnorodnej budowie chemicznej i odmiennym działaniu farmakologicznym, posiadają szereg cech wspólnych. Wszystkie prowadzą do rozwoju uzależnienia, wpływając na procesy...

 • Krzysztof Czekaj, Od resocjalizacji do terapii

  W czym tkwi tajemnica sztywnego rozdziału na terapię choroby alkoholowej i narkotycznej, na ośrodki wyłącznie dla alkoholików i wyłącznie dla narkomanów? Rozdziału dość absurdalnego, bo około 60% obecnych pacjentów Ośrodka dla Narkomanów w Pławniowicach jest uzależnionych również od alkoholu.

 • Roman Wojnar, Po polsku i po amerykańsku

  Porównując lecznictwo odwykowe w Stanach Zjednoczonych i Europie Zachodniej należy powiedzieć, że polski system koncepcyjnie najbardziej zbliżony jest do amerykańskiego

 • Aleksandra Karasowska, Pokierować własnym życiem

  Pracując z młodzieżą, koncentrujemy się na aktualnych zdarzeniach, zakładając, że w nich przejawiają się istotne trudności naszych klientów. W Wojewódzkiej Przychodni Odwykowej w Gdańsku od kilku lat realizowany jest program pomocy dla młodzieży z rodzin alkoholowych.

 • Maria John-Borys, Pomoc psychologiczna dla dzieci

  Razi mnie termin „rodzina patologiczna”, ma zabarwienie pejoratywne. Wolę posługiwać się okreœleniem „rodzina dysfunkcjonalna”, albo „rodzina problemowa”.

 • Izabela Rybka, Problemy alkoholowe w rodzinie

  Tak brzmi tytuł nowego raportu, jaki został opracowany w ramach projektu badawczego prowadzonego wspólnie przez EUROCARE i Związek Stowarzyszeń na Rzecz Rodziny w Unii Europejskiej (Confederation of Family Associations in the European Union, COFACE).

 • Anna Muszyńska-Kutner, Przykre uczucia a nawrót picia

  Im dłużej pracuję z trzeźwiejącymi alkoholikami, tym większą wagę przykładam do posiadania przez nich umiejętności: rozpoznawania własnych sposobów reagowania na przykre uczucia...

 • Zofia Sobolewska, Psychologiczne mechanizmy uzależnienia a osobowość

  Psychologiczne mechanizmy uzależnienia nie znikają u osób uzależnionych z chwilą zaprzestania picia. Nałogowa struktura nadal ma wpływ na osobowość, szczególnie w chwilach przeżywania stresu.

 • Leszek Sagadyn, Psychoterapia a normy

  Praca w obrębie wartości i norm osobistych pacjenta wymaga wielkiej delikatności i poszanowania jego autonomii. Na znaczenie norm, utrwalonych schematów oraz sposobów postępowania i zachowania, zwróciłem uwagę w pracy z osobami uzależnionymi i współuzależnionymi na zaawansowanym etapie psychoterapii.

 • Leszek Kapler, Pułapki diagnozy współuzależnienia

  Czy być od kogoś uzależnionym, to to samo co być współuzależnionym? Co to znaczy być od kogoś uzależnionym i jak rozumieć to zjawisko w sytuacji, gdy partnerem od którego się uzależniło jest osoba funkcjonująca prawidłowo? Czy, i z jakim skutkiem, te dwa zjawiska mogą się na siebie nakładać?

 • Zofia Sobolewska, Rozpoczynanie procesu leczenia

  Podstawą do tego, by proces leczenia w ogóle mógł się rozpocząć i dawał szansę na zadowalające efekty, jest stworzenie w zakładach leczenia odwykowego odpowiedniej oferty terapeutycznej zawierającej program psychoterapii uzależnienia i program pomocy psychologicznej dla członków rodzin osób uzależnionych oraz świadczenia medyczne dla wymienionych pacjentów.

 • Wojciech Kostowski, Rozwój neurobiologii uzależnień motorem postępu w ich leczeniu

  Uzależnienie lekowe jest przewlekłym i nawracającym zespołem o złożonym charakterze. Obejmuje zróżnicowane zaburzenia psychiczne, somatyczne i wegetatywne. Zasadniczą cechą uzależnień szeroko rozumianych, w tym uzależnień od nagród...

 • Jacek Kasprzak, Schodami w górę, schodami w dół

  W ostatnich latach w pracy z alkoholikami, szczególnie skoncentrowałem się na zapobieganiu nawrotom. Korzystając z doświadczeń, m.in. T. Gorskiego i H. Muszyńskiej, opracowałem kilka procedur pracy z pacjentem w tym zakresie.

 • Magdalena Marszał - Wiśniewska, Siła woli u osób uzależnionych od alkoholu

  Pojęcie woli od dawna pasjonowało filozofów i zwykłych ludzi. Tych pierwszych interesowała zagadka determinizmu i wolności wyboru, drudzy pytali i nadal pytają o tajemnicę wytrwałości w realizacji zamiarów, czyli o to, co potocznie określamy terminem "siły woli".

 • Andrzej Margasiński, Syndrom współuzależnienia

  Od czasu wystąpienia T. Cermaka (1986) termin "współuzależnienie" zyskał powszechne zastosowanie, choć jego rozumienie jest wciąż dyskutowane.

 • Magalena Marszał Wiśniewska, Terapia młodzieży uzależnionej od alkoholu

  Terapia osób dorosłych uzależnionych od alkoholu doczekała się precyzyjnego programu. Nadal brakuje jednak analogicznego programu dla młodzieży. Pojęcie młodzieży odnosimy w psychologii przede wszystkim do okresu dorastania.

 • Dorota Reguła, Terapia rodzinna - przegląd teorii

  Przegląd teorii, z których wywodzą się różne podejścia terapeutyczne może przyczynić się do skuteczniejszej pracy przede wszystkim w dalszym etapie zdrowienia i odbudowywania więzi choć niestety w literaturze, z której korzystałam, nie natrafiłam na opis przypadku rodziny z problemem alkoholowym.

 • Mirosława Kisiel, Terapia współuzależnienia

  Chcę, aby mąż przestał pić. Te słowa nic nie mówią o osobie, która przyszła po pomoc i o jej sytuacji, oprócz tego, że mam przed sobą żonę alkoholika, która bardzo chce, aby jej mąż przestał pić.

 • Krzysztof Szmidt, Trzeźwość i twórcze myślenie

  Aktywność twórcza przekształcająca "pijane" nawyki pomaga osiągać zdrowie psychiczne i jest dobrym sposobem samorealizacji.

 • Roman Stefański, Uzależnienie od amfetaminy: Charakterystyka neurobiologiczno-kliniczna

  Amfetaminy można ogólnie scharakteryzować jako grupę pośrednich agonistów układu katecholaminowego. Ich mechanizm działania jest związany z (i) uwalnianiem katecholamin z zakończeń presynaptycznych, (ii) blokowaniem ich wychwytu zwrotnego a przy wyższych dawkach ...

 • Witold Skrzypczyk, Uzależniona młodzież w terapii

  Piotr po raz pierwszy upił się w VII klasie szkoły podstawowej. Do piątego roku życia mieszkał wraz z rodzicami na wsi. Potem jego rodzina przeniosła się do miasta.

 • Elżbieta Rachowska, W poszukiwaniu inspiracji

  Traktuję uzależnienie jako złożony fenomen, którego nie mozna rozwiązać opierając się wyłącznie na procedurach behawioralno-poznawczych.

 • Jagoda Fudała, Tomasz Głowik, Stanisław Witek, Więźniowie się leczą

  Większość lekomanów ,,zawdzięcza" swe uzależnienie od leków długoletnim pobytom w zakładach karnych i polityce więziennej służby zdrowia, ordynującej leki uspokajające i psychotropowe jako panaceum na cierpienia związane z zespołem odstawienia od alkoholu, bezsenność, drażliwość, eskalację agresywnych zachowań, trudności z przystosowaniem się do warunków izolacji.

 • Wojciech Kostowski, Współczesna farmakoterapia uzależnienia od nikotyny

  W farmakologicznym leczeniu uzależnienia od nikotyny próbuje się ze zmiennym szczęściem wielu leków, w tym samej nikotyny i jej agonistów, leków antagonizujących działanie nikotyny, leków przeciwdepresyjnych, klonidyny i in. Jednak najwięcej nadziei wiąże się ostatnio z amfebutamonem (Bupropion).

 • Bogusław Habrat, Zasady leczenia alkoholowych zespołów abstynencyjnych

  W leczeniu AZA wypróbowano ponad 200 leków i procedur. Badania te przyczyniły się do lepszego poznania mechanizmów patogenetycznych AZA. Nie znaleziono leków, które byłyby konkurencyjne w stosunku do benzodiazepin lub klometiazolu, niemniej zidentyfikowano niektóre leki, które mogą być przydatne w leczeniu niektórych objawów lub grup objawów.

 • Joanna Mikuła, Zobowiązanie do leczenia odwykowego

  Zobowiązanie do leczenia odwykowego spędza sen z powiek zarówno członkom gminnych komisji rozwiązywania problemów alkoholowych, jak i pracownikom lecznictwa odwykowego.

 • Sławomir Grab, Życie kontrolowane

  Doświadczenie utraty kontroli związanej z używaniem alkoholu i poczucie ograniczonego wpływu na swoje zachowanie jest dla alkoholika jednym z najtrudniejszych do zaakceptowania problemów.