Katalog • Józef Maria Bocheński, Przeciw humanizmowi

  Przystępuję do skreślenia moich poglądów na tak zwaną naturę człowieka, to jest do próby odpowiedzi na pytanie, czym ludzie są.


 • Jarosław Jastrzębski, Miejsce myśli ewolucyjnej w psychologii

  Jesteśmy chodzącym archiwum mądrości naszych przodków Cronin Darwin, konkurencja i dziedziczenie Teoria doboru naturalnego, ogłoszona w 1859 roku przez Karola Darwina w dziele "O powstaniu gatunków drogą doboru naturalnego" stanowiła niewątpliwy przełom w dziejach ludzkiej myśli.


 • Anna Wilk, Zdrada w ujęciu teorii ewolucyjnej

  Psychologia ewolucyjna, która jest młodą nauką łączącą psychologię i biologię ewolucyjną, analizuje sens ludzkich zachowań, wyjaśnia biologiczne uwarunkowania ludzkich zachowań, myśli i emocji.


 • Anna Wilk, Uwarunkowania i konsekwencje zdrady

  Potrzeby emocjonalne kobiet vs potrzeby seksualne mężczyzn Zdrowy rozsądek podpowiada, ze partnerzy, którzy nie znajdują szczęścia emocjonalnego i seksualnego w małżeństwie częściej nawiązują romanse.


 • Andrzej Augustynek, Wybrane zagadnienia z biologicznych podstaw psychiki

  Budowa mózgu Mózg człowieka dorosłego, ważąc przeciętnie od 1100 do 1400 gramów, zawiera około 100 miliardów komórek nerwowych i dziesięć razy więcej innych komórek (np.


 • Kinga Kocjan, Kobiece strategie wyboru partnera

  Dobór partnerski, jego prawidłowości i prawa nim rządzące stanowią zainteresowanie człowieka od zarania dziejów.


 • Kinga Kocjan, Męskie strategie doboru partnerki

  W tym artykule zostaną opisane męskie strategie doboru partnerki. Skoro mężczyźni skłonni są do małżeństwa i inwestowania w nie przez całe swoje życie to muszą z tego płynąć dla nich korzyści adaptacyjne, a wybór kobiety nie może być przypadkiem.


 • Andrzej Augustynek, Imprinting – u podstaw tworzenia się więzi rodzinnych i preferencji seksualnych

  Pozostajesz na zawsze odpowiedzialny za to, co oswoiłeś. "Mały książę" Antoine de Saint - Exupéry U wielu nowonarodzonych osobników z różnych gatunków zwierząt, ale także u noworodków jedyną szansą na przeżycie jest opieka ze strony rodziców.


 • Jarosław Jastrzębski, I po co tak się gnieść na kupie?
  Geneza i konsekwencje życia społecznego człowieka


  Będąc mieszkańcami wielkich miast często na własnej skórze doświadczamy frustracji spowodowanej nadmiarem społecznych interakcji.


 • Agnieszka Wróbel, Asertywność a emocje

  Umiejętność rozpoznawania emocji W procesie rozwoju cywilizacji zatraciliśmy w dużym stopniu umiejętność kontaktowania się z naszymi emocjami.


 • wywiad z prof. Gregorym Clarkiem, Awans społeczny zależy od genów

  Kariera od zera do milionera? Mrzonka. - Ludzie awansują w hierarchii społecznej znacznie rzadziej, a elity są w stanie znacznie dłużej utrzymać swój zamknięty status niż sądzili dotąd ekonomiści i socjolodzy.


 • Karolina Walczykowska, Ewolucjonizm a psychologia poznawcza: czy człowiek jest maszyną?

  "Typowe dla ludzi jest uważanie się za bardziej moralnych i uczciwych od innych osób" [3], a także za istoty w pełni świadome pobudek swojego zachowania.


 • Anna Wilk, Rozprawka o mózgu kobiety z domieszką mózgu mężczyzny

  Jakiś czas temu moja uwagę przykuła książka napisana przez doktor Louann Brizendine, o dość jednoznacznym, a zarazem intrygującym tytule "Mózg Kobiety".

 • Krzysztof Szymborski, Biologia moralności

  (...) gen odpowiedzialny za nasz szlachetny odruch, by skoczyć do rzeki i uratować tonące dziecko – nawet jeśli pociąga to za sobą dziesięcioprocentowe ryzyko utraty życia – mógł z powodzeniem przetrwać w ludzkiej populacji, pod warunkiem że w typowej sytuacji tonące dziecko było potomkiem naszym lub naszego rodzeństwa.

 • Krzysztof Szymborski, Wprowadzenie do psychologii ewolucyjnej

  Kiedy po Harvardzie rozeszła się wieść, że Buss interesuje się wytłumaczeniem ludzkiego zachowania za pomocą teorii ewolucji (wybór ten, jak za chwilę wyjaśnię, wymagał pewnej dozy zuchwałości), gromadzić się zaczęli wokół niego młodzi doktoranci o podobnych zainteresowaniach ...