Forum dyskusyjne

Przeczytaj komentowany artykuł

RE: Refleksje po lekturze książki

Autor: Twardek   Data: 2018-11-24, 11:53:17               

Przecież napisałem, że ta krytyka jest w miarę sensowna.

Piszesz, że terapia pomaga i zaraz trzeba zadać pytanie. No ale co konkretnie? No i tutaj zaczyna się problem z terapią, bo okazuje się, że tyle samo, albo więcej może dać po prostu relacja z innym człowiekiem. Jeśli spotkasz na swojej drodze kogoś mądrego, to może ci dać dużo więcej niż nie jeden terapeuta przez lata terapii.A przecież przedstawia się to zupełnie inaczej. Jest medyczna nomenklatura, są przedziwne słówka i "wiedza" jaką niby ma terapeuta, która jest w dużej mierze po prostu dogmatyczna. Niektóre zaburzenia lekowe mijają same, nawet jak człowiek nie podejmuje żadnego leczenia.

Obecna psychologia terapeutyczna jest strasznie redukcjonistyczna i dogmatyczna. Może ta dyskusja jest istotna, właśnie po to, żeby jej wady zniwelować, usunąć?
Badania pokazują też, że terapia może szkodzić i nie da się przemilczeć faktu, że w zasadzie nie wiele się z tym robi.

Umyka ci też fakt, że większość terapeutów to nie są praktycy. Oni praktykują teorię. Najpierw była teoria, potem miała przejść przez pryzmat doświadczeń, praktyki...no i nie przeszła. Nie przeszła. To jest fakt i została w zasadzie teoria, którą praktycy praktykują i która czasem daje efekty. No ale może jeśli się kłamstwa zdemaskuje to efekty będą większe?

Odpowiedz


Sortuj:     Pokaż treść wszystkich wpisów w wątku