Katalog • Anna Wilk, Struktura i dynamika miłości

  Czynniki miłości Łatwo zauważyć, że związki między ludźmi oparte na miłości ulegają w trakcie swego trwania przemianom, w poważnym stopniu zmienia się treść uczucia łączącego partnerów.


 • Andrzej Jakubik, Aleksytymia - mit czy rzeczywistość?

  W podsumowaniu przeglądu piśmiennictwa na temat jednej z prawdopodobnie swoistej lub zaburzonej postaci osobowości zwanej aleksytymią, Brzeziński (1995, s.


 • Tomasz Ciećwierz, Podając dłoń bliźniemu, czyli komu i kiedy pomagamy

  Człowiek żyjący we współczesnym świecie ma dostęp do znacznie większej ilości zasobów niż jego przodkowie.


 • Tomasz Ciećwierz, Artysta i jego dzieła, czyli analiza osobowości twórczej oraz procesu twórczego

  Kim jest artysta? Najogólniej można powiedzieć, że jest to człowiek tworzący sztukę. To ktoś, komu często obce są pewne, narzucone standardy.


 • Agnieszka Wróbel, Asertywność a emocje

  Umiejętność rozpoznawania emocji W procesie rozwoju cywilizacji zatraciliśmy w dużym stopniu umiejętność kontaktowania się z naszymi emocjami.


 • Joanna Dymecka, Co i kiedy czują mężczyźni, czyli o męskiej emocjonalności

  Emocje są jednym z ważniejszych elementów naszego życia psychicznego. To one organizują naszą aktywność, pobudzają nas do działania, dodają zdarzeniom naszego życia kolorów, określając ich znaczenie jako pozytywne bądź negatywne.


 • Ewa Nastula, Co kieruje twoim życiem? Czyli kiedy osiągamy sukces

  Czy zastanawiałeś się kiedyś nad tym, dlaczego inni odnoszą sukces, a ty nie? Czy zastanawiałeś się nad swoimi sukcesami? Czy zastanawiałeś się nad tym co kieruje twoim życiem? Jeśli nie dotarłeś w głowie do tych pytań, to najwidoczniej jeszcze nie wziąłeś pełnej odpowiedzialności za swoje życie.


 • Rozmowa Renaty Mazurowskiej i Pawła Więckowskiego, Co my wiemy o szczęściu?

  Renata Mazurowska: Podstawowe pytanie w filozofii jest o przyczynę rzeczy i brzmi: dlaczego?


 • Manfred Spitzer, Czy emocje pomagają w nauce?

  Ostre pobudzenie emocjonalne może doprowadzić do tego, że pewne rzeczy zapamiętamy lepiej. Ktoś, kto został kiedyś nocą napadnięty, jeszcze wiele lat później będzie bardzo dokładnie pamiętał każdy szczegół tej sytuacji.


 • Dorota Nowacka, Fobie

  Każdy człowiek doświadcza różnego rodzaju lęków czy strachu w obliczu zagrażających sytuacji, przedmiotów, zwierząt itp.


 • Renata Mazurowska i Ewa Wojtyna, GG o miłości: Jak nie zranić cudzych uczuć?

  Z Ewą Wojtyną, psychologiem i lekarzem rozmawia Renata Mazurowska Renata: Pewien chłopak wie, iż podoba się dziewczynie, ale on nie chce wyjść poza przyjaźń.


 • Renata Mazurowska i Ewa Wojtyna, GG o miłości: Jak przeżyć rozstanie?

  Z Ewą Wojtyną, psychologiem i lekarzem, rozmawia Renata Mazurowska Renata: Początki miłości zawsze są piękne, no ale o końcu związku nie da się niestety tego powiedzieć.


 • Renata Mazurowska i Ewa Wojtyna, GG o miłości: Lojalność w związku

  Z Ewą Wojtyną, psychologiem i lekarzem, rozmawia Renata Mazurowska Renata: Dziś trudny temat - lojalność w związku.


 • Renata Mazurowska i Ewa Wojtyna, GG o miłości: Podoba mi się dwóch

  Z Ewą Wojtyną, psychologiem i lekarzem, rozmawia Renata Mazurowska Renata: Niekiedy stajemy przed wyborem, kogo wybrać, bo zainteresowanych nami jest więcej niż jedna osoba.


 • Renata Mazurowska i Ewa Wojtyna, GG o miłości: Strach przed uczuciem

  Z Ewą Wojtyną, psychologiem i lekarzem, rozmawia Renata Mazurowska Renata: Dlaczego niektórzy ludzie boją się angażować? Czy to z obawy o zobowiązania czy o utratę wolności? Ewa: Strach przed uczuciem? Oj, powodów może być tyle, ilu ludzi.


 • Renata Mazurowska i Ewa Wojtyna, GG o miłości: Stracić głowę dla miłości

  Z Ewą Wojtyną, psychologiem i lekarzem, rozmawia Renata Mazurowska Renata: Witaj Ewo! Dziś chciałabym, byśmy porozmawiały o tym, co to znaczy stracić dla kogoś głowę? Czy to oznacza, że gdy się zakochujemy, odbiera nam rozum? Ewa: Dokładnie tak jest, jak mówisz.


 • Renata Mazurowska i Ewa Wojtyna, GG o miłości: Zaangażowanie

  Z Ewą Wojtyną, psychologiem i lekarzem, rozmawia Renata Mazurowska Renata (20:53) Witaj Ewo, w poprzednim naszym spotkaniu rozmawiałyśmy o trzech składnikach miłości, próbując ją zdefiniować, może przypomnijmy je pokrótce.


 • Renata Mazurowska i Ewa Wojtyna, GG o miłości: Zaborczość gasi uczucia

  Z Ewą Wojtyną, psychologiem i lekarzem, rozmawia Renata Mazurowska Renata: Witaj Ewo, porozmawiajmy dziś o tym, czym jest zaborczość? Ewa: Dla mnie zaborczość jest pozbawieniem drugiej osoby jej indywidualności w celu zaspokojenia własnych potrzeb.


 • Agata Błachnio, Identyfikacja wstydu

  „Nie to najciężej wyznać, co w nas jest zbrodnicze, ale co wstydliwe i śmieszne.” J.


 • Agnieszka Niesłuchowska, Jak prawdziwie kochać ludzi?

  Miłość jest sztuką i jak przekonuje nas E. Fromm w książce pt. „O sztuce miłości” - można się jej nauczyć.


 • Dale G. Leathers, Klasyfikacja sygnałów ciała

  Podobnie jak wyraz twarzy, naturę sygnałów ciała można traktować zarówno z perspektywy kategorialnej, jak i dymensjonalnej.


 • Agata Wytykowska, Łukasz Korwin, Kochać, jak to łatwo powiedzieć...

  Kiedy pytamy o najważniejsze wydarzenie w życiu, wówczas większość z nas wymienia miłość. Dzięki niej odkrywamy siebie, drugiego człowieka, świat tajemniczy i fascynujący.


 • Janusz Wróbel, Koncepcje szczęścia w społeczeństwach Zachodu

  "Polacy są najbardziej zadowolonym z życia narodem w Europie - napisano w raporcie Europejskiego Banku Odbudowy i Rozwoju", a poinformowała o tym m.


 • Paweł Smółka, Konieczność bycia aktywnym i przebojowym, a lęk społeczny i nieśmiałość. Metody redukcji lęków społecznych i zahamowań behawioralnych

  Przemiany ustrojowe w Polsce zaowocowały stworzeniem dogodnych warunków dla osób aktywnych, przebojowych i śmiałych, które umieją w asertywny sposób zadbać na forum społecznym o własne potrzeby i przekonywać innych do swoich pomysłów (Kędzierska, Znajmiecka-Sikora i Kaflik-Pieróg, 2002).


 • Małgorzata Moszko, Kontakt z uczuciami owocem psychoterapii

  Odkrywam, że być szczęśliwą, to być w zgodzie z własnymi uczuciami. Po wielu latach bolesnego poznawania siebie i stopniowego odsłaniania uczuć żywcem pogrzebanych, zaczęłam prawdziwie radośnie żyć.


 • Bassam Aouil, Monika Trzcińska, Lęk i jego niektóre oblicza

  Wielu z nas zastanawia się, dlaczego odczuwamy lęk. Dlaczego każdy go doświadcza? Są też tacy, którzy próbują go zrozumieć, poznać, by tym samym zrozumieć i poznać samych siebie, choć odrobinę lepiej – swoje emocje, cechy, swoją osobowość.


 • Małgorzata Witas, Lęk separacyjny u dzieci

  Strach i lęk stanowią nieodłączny element naszego życia, choć czasami kłopotliwy. Nie łatwo jest opanować oddech, drżenie, napięcie mięśni czy bóle brzucha w chwili przerażenia i paniki.


 • Andrzej Augustynek, Lęk w narciarstwie wyczynowym i sposoby jego przezwyciężania

  Wielu uprawiających narciarstwo zarówno wyczynowo, jak i amatorsko, zna uczucie lęku i strachu. Najpierw wyobrażając sobie, co ich czeka na stoku przeżywają lęk, a potem, gdy staną na nim - strach.


 • Katarzyna Czerwonka, Lęk. Rozumienie zjawiska lęku u osób uzależnionych

  Lęk jest jedną z podstawowych, pierwotnych emocji towarzyszących ludziom od urodzenia do śmierci. Może przybierać różne formy, nasilenie, ma różne funkcje i źródła.


 • Rozmowa Mateusza Przyborowskiego z Bogusławem Włodawcem, Lubimy romanse na boku, choć sami chcemy szczęśliwego związku

  Z Bogusławem Włodawcem, psychologiem i psychoterapeutą, rozmawia Mateusz Przyborowski. - Chciałbym z panem porozmawiać o zdradach i romansach.


 • Małgorzata Ziębińska, Maskarada

  Maskarada budzi we mnie nieprzyjemne skojarzenia z czymś nieautentycznym, fałszywym, sztucznym, zgiełkliwym jest w znaczeniu tego słowa coś odpychającego.


 • Michael V. Pantalon, Motywacja błyskawiczna w praktyce

  Sala wypełniona osobistościami na wysokich stanowiskach z General Electric - wszyscy wpatrzeni we mnie, sceptyczni, poirytowani.


 • Karolina Walczykowska, Oswoić strach przed życiem

  Ktoś mógłby powiedzieć, że to takie banalne i oklepane, że trąca metafizyką. Temat powinien raczej brzmieć: "Pokonać lęk przed śmiercią", bo czy życie naprawdę jest tak straszne, że człowieka paraliżuje przerażająca obawa przed nim? Stokroć przeraźliwsza wydaje się przecież śmierć.


 • Artur Król, Pewność "siebie", czyli kogo?

  Poznaj siebie Ludzie mający problemy z pewnością siebie częstokroć mówią: "Nie potrafię bronić własnego zdania".


 • Ewa Kostarczyk, Przeszkody w procesie samorealizacji studenta w dobie kryzysu wartości

  Człowiek żyje w świecie wartości. Realizacja wartości determinuje nasze człowieczeństwo, jest niezbędnym elementem naszego rozwoju psycho-społecznego.


 • Jarosław Jastrzębski, Psychologiczny wymiar lęku przed śmiercią

  Zjawisko śmierci od dawna pobudzało ludzką wyobraźnię i skłaniało do twórczych poszukiwań zarówno w sztuce, jak i w nauce.


 • Anna Wilk, Rozprawka o mózgu kobiety z domieszką mózgu mężczyzny

  Jakiś czas temu moja uwagę przykuła książka napisana przez doktor Louann Brizendine, o dość jednoznacznym, a zarazem intrygującym tytule "Mózg Kobiety".


 • wywiad z dr Janem Blecharzem, psychologiem sportu, byłym członkiem ekipy Adama Małysza, Trenuj psychikę jak ciało

  Dr Jan Blecharz z krakowskiej Akademii Wychowania Fizycznego, psycholog sportu, od trzech lat pracujący z Adamem Małyszem, od czterech - z parą łyżwiarzy - Dorotą Zagórską i Mariuszem Siudkiem, opiekujący się też strzelcami (m.


 • wywiad z dr Janem Blecharzem, psychologiem sportu, byłym członkiem ekipy Adama Małysza, Tylko dla orłów

  O skoczkach narciarskich mówi się per samobójcy. Czy skoczek się boi? JAN BLECHARZ: Lęk biologiczny, a więc lęk o własne zdrowie i życie, jest czymś naturalnym, ale ludzie, którzy uprawiają sport o wysokim współczynniku ryzyka, a do tych sportów należą skoki narciarskie, muszą w sobie wytworzyć mechanizm blokowania tego stanu psychicznego.


 • Kamil Kuracki, Wirtualne kochanie czyli - ekspresja emocji przez Internet

  "Szukasz miłości? - Włącz komputer." Hasło reklamowe widniejące na plakacie popularnego pod koniec lat 90 amerykańskiego filmu Nory Emphron „Masz wiadomość” zdaje się być doskonałą receptą dla większości współczesnych samotników.


 • Tomasz Ciećwierz, Wpływ muzyki na organizm człowieka oraz jej znaczenie dla społeczeństwa

  Muzyka ma niepodważalny wpływ na nastrój człowieka. Jej słuchacze intuicyjnie wybierają odpowiednie dla siebie utwory.


 • Karolina Walczykowska, Wspólne rozwiązywanie problemów jest ważniejsze od pracy samodzielnej. Rozważania na przykładzie procesu uczenia się

  Problem, trudność, przeszkoda, czy zadanie – niezależnie jak nazwiemy taką sytuację – zawsze będzie wymagała uruchomienia zgromadzonych w naszych organizmach pokładów energii w celu jej rozwiązania.


 • Edyta Starostka, Wypalenie zawodowe

  "Nie możesz się wypalić, jeśli nigdy nie płonąłeś" Jeff Schmidt Podstawowymi sferami aktywności człowieka w ciągu jego całego życia są: zabawa, nauka i praca.


 • Edyta Starostka, Wypalenie zawodowe - przyczyny, objawy i konsekwencje dla funkcjonowania społecznego jednostki

  Wypalenie zawodowe najczęściej opisuje się jako stan wyczerpania cielesnego, duchowego lub uczuciowego.


 • Adriana Klos, Złość - niechciane uczucie

  Nie lubimy się złościć, boimy się, że w ten sposób kogoś zranimy i zostaniemy odrzuceni. Wolimy tłumić naszą złość lub wybuchamy gniewem w sposób gwałtowny i niekontrolowany.


 • Maciej Chabowski, Zmęczenie jako kategoria definicyjna w badaniach psychologicznych

  Wstęp Problematyka zmęczenia nie budziła dotychczas większego zainteresowania wśród psychologów.


 • Małgorzata Szychowska, Znaczenie samokontroli - umiejętność odroczenia gratyfikacji w wieku przedszkolnym a pomyślność w dorosłym życiu

  Wprowadzenie Walter Mischel wraz ze studentami przeprowadzili w latach sześćdziesiątych eksperyment, w którym przebadano dzieci z przedszkola na terenie Uniwersytetu Stanforda.


 • Magdalena Bryksa, Chcieć znaczy móc

  Efektywna realizacja celu powinna być podróżą przed siebie i w głąb siebie. Oznacza to, że równie ważne co samo działanie, jest dotarcie do głębokich wartości i pragnień, które kryją się za celem.

 • Lucyna Golińska, Samokontrola emocji - mit, czy rzeczywistość?

  Samokontrola emocji bywa rozumiana jako sterowanie jej doświadczaniem lub wyrażaniem. Większość ludzi chciałaby skrócić i zmniejszyć intensywność przeżywanego smutku lub lęku, a zintensyfikować doświadczanie szczęścia, ciekawości czy miłości.