Katalog • William S. Lind, Jak powstała polityczna poprawność?

  Gdzie te wszystkie rzeczy, o których słyszeliście dziś rano, wiktymologiczny feminizm, ruch praw gejów, wymyślone statystyki, poprawianie historii, kłamstwa, żądania, cała ta reszta - skąd to się wywodzi? Po raz pierwszy w naszej historii Amerykanie trwożą się przed tym, co powiedzą, co napiszą i co pomyślą.


 • Bogna Białecka, Ideologia gender - zagrożenie dla wychowania?

  Coraz więcej ostatnio słyszy się o tzw. "studiach genderowych". Sformułowanie o tyle nieeleganckie, że posługuje się spolszczoną wersją angielskiego terminu "gender studies".


 • Joanna Dymecka, "Twardy jak stal" – stereotypy, role i ideały męskości

  Istnieją pewne obiektywne, dające się do pewnego stopnia empirycznie zweryfikować, fakty dotyczące męskości i kobiecości.


 • Andrzej Margasiński, Antropologia Judith Butler a jej konsekwencje edukacyjno-wychowawcze

  Niniejszy tekst jest próbą odczytania antropologicznych koncepcji człowieka Judith Butler, powszechnie uznawaną za jedną z najbardziej wpływowych myślicielek nurtu genderowego.


 • Mirosław Szumiło, Bolszewicka rewolucja seksualna

  W grudniu 1917 r. przywódca bolszewików Włodzimierz Ilicz Lenin podpisał serię dekretów likwidujących w praktyce instytucję małżeństwa oraz znoszących dotychczasowe kary za utrzymywanie stosunków homoseksualnych i usuwanie ciąży.


 • Paulina Dobrzańska, Co zaszło w rajskim ogrodzie?

  Trudno w oparciu o wiedzę naukową dociec, co tak naprawdę zdarzyło się w rajskim ogrodzie. Wielu ludzi nauki (tak określam osoby interpretujące rzeczywistość na podstawie doświadczeń naukowych), zażenowanych jest historią rajskiego mitu, którą w oparciu o wiarę chrześcijańską przekazują sobie pokolenia.


 • Stanisław Tokarski, Dlaczego Jezusowi była potrzebna kobieta? Komplementarność kobiety i mężczyzny

  Objawiające się różnice pomiędzy kobietą a mężczyzną dotyczą nie tylko sfery ich fizyczności (biologii), lecz także wyrażają się w ich psychicznym funkcjonowaniu.


 • Joanna Dulińska i Michał Duda, Emocje odkryć: przekraczanie granic tożsamości płciowej z punktu widzenia psychologii zorientowanej na proces Arnolda Mindella

  ”Androgynes, istoty ludzkie, mające podwojoną płeć, dwie głowy, cztery ręce i tyleż nóg.


 • Maciej Kołodziejczyk, Feminizm - nowa wersja komunizmu

  Feminizm jest kolejną lewicową ideologią, której wyznawcy, zmierzając do realizacji swojego utopijnego celu - budowy lepszego społeczeństwa - ignorują prawa, jakimi rządzi się realny świat.


 • Joanna Dymecka, Fenomen płci w psychologii

  Wydaje się, że spośród wielu czynników społecznych i kulturowych kategoria płci (rodzaj) ma największy wpływ na kształtowanie naszych myśli, uczuć i zachowań.


 • Przemysław M. Kot, Gra w stereotypy na podstawie serialu Przyjaciele

  Słowo wstępne Fenomen jednego z najpopularniejszych i najdłużej emitowanych sitcomów na świecie usiłowano wyjaśnić mnóstwem hipotez: doborową obsadą, budzącą sympatię i swoiste pożądanie u odbiorców, jakością produkcji, pomysłowością autorów gagów (nad scenariuszem każdego odcinka pracował kilkudziesięcioosobowy zespół), czy chociażby najzupełniej potocznie rozumianą życiowością.


 • Joanna Dymecka, Kobiecość i męskość w teoriach psychodynamicznych

  Student zwrócił się do wykładowcy z pytaniem: - Panie profesorze, czym jest nauka? Po chwili namysłu profesor odpowiedział: - Nauka jest szukaniem czarnego kota w ciemnym pokoju.


 • Dominika Krata, Kryzys męskości we współczesności czy poszukiwanie nowej tożsamości mężczyzny?

  Zjawiska obserwowane obecnie w świecie - rozwój techniki, nastawienie na konsumpcjonizm, upadek patriarchatu związany z emancypacją kobiet, zmiany kulturowe i związany z nimi "kryzys ojcostwa" - spowodowały załamanie się tradycyjnej męskości.


 • Krystyna Jaworska, Moja refleksja na temat artykułu „Feminizm - nowa wersja komunizmu”

  Choćby małżeństwo było wytworem niebios, za konserwację i eksploatację odpowiada człowiek. John Graham W moim przekonaniu artykuł jest napisany ostro, ale niepozbawiony rzeczowej argumentacji.


 • Joanna Dymecka, Płeć i mózg

  Mężczyźni powszechnie uważani są za pierwszą płeć, która zdominowała cały układ społeczny, od alkowy po politykę.


 • Denis McQuail, Płeć kulturowa a media masowe

  Studia nad płcią kulturową to dziedzina ściśle współpracująca z badaniami feministycznymi, w której teoria różnicującego odczytania kulturowego tekstów medialnych poczyniła szczególne postępy.


 • Anna Wołosik, Różne formy napastowania seksualnego

  Ej suczki, my znamy wasze sztuczki..., czyli o języku Młodzi ludzie używają na co dzień seksistowskiego języka, pełnego agresywnych, poniżających kobiety określeń.


 • Dominika Ochnik, Stara panna już nie stara (się)? Wybrane przyczyny wyboru życia w pojedynkę

  Społeczny dialog, szereg artykułów, również w prasie popularnej, odmitologizował "starą pannę", pozwalając jej odetchnąć w swobodnej przestrzeni singielki.


 • Dominika Ochnik, Upadek damy i macho! Androgyniczni na czele.

  Płeć biologiczna nie wpływa na poziom przedsiębiorczości, a najbardziej przedsiębiorcze są osoby prezentujące repertuar zachowań androgynicznych, czyli zarówno kobiecych jak i męskich.

 • Wojciech Kruczyński, Patriarchat jako źródło przemocy

  Rodzina patriarchalna to miejsce, gdzie uświęconym obyczajem mężczyzna kontroluje życie żony i dzieci. Domaga się obsługiwania go, określa sposoby, w jakie domownicy mają spędzać swój czas oraz wymierza kary, często fizyczne, za niestosowanie się do jego zasad.

 • Agnieszka Graff w rozmowie z Pawłem Smoleńskim, Feministki muszą szokować

  Feminizm jest ze swej natury dość konfrontacyjnym sposobem myślenia. Szokowanie to jedna ze strategii feministek. Gdybyśmy przestały szokować, gdybyśmy zaczęły być uprzejmie tolerowane, oznaczałoby to naszą porażkę. Celem feministek jest bowiem podawanie w wątpliwość tego, co ludzie uważają za oczywiste - tzw. naturalnego podziału ról.

 • Krzysztof Arcimowicz, Obraz ojca w polskich mediach

  W polskich mediach przeważają tradycyjne wzorce ojcostwa. Wyobrażenia ojca okazują się głównie wzorami męskiej dominacji w rodzinie.

 • Jan Stradowski, Powrót mężczyzny

  Upada kolejny głoszony przez lata mit naukowy, jakoby płeć męska była biologicznie słabsza. Przeciętna długość życia mężczyzn i kobiet była niemal jednakowa jeszcze w latach 20. minionego stulecia. Kobiety zaczęły dłużej żyć w następnych dziesięcioleciach, gdy dzięki lepszej opiece medycznej rzadziej umierały podczas porodu. Z kolei mężczyźni wraz z postępem technicznym częściej ginęli w wypadkach i coraz bardziej byli pochłonięci rywalizacją na rynku pracy.

 • Katarzyna Tubylewicz, Szwedzkie feministki chcą rodzić dzieci

  Czy feminizm zdradził dzieci? Czy stały się one ofiarami wyzwolenia kobiet? - tymi pytaniami Nina Björk, czołowa szwedzka feministka, rozpoczęła niedawno narodową "debatę przedszkolną".


Sonda
W jakim stopniu zgadzasz się z tezami i postulatami feminizmu?