Nowości wydawnicze

Nienawidzę Cię! Nie odchodź! Zrozumieć osobowość borderline Nienawidzę

Jerold J. Kreisman, Hal Straus

Wydawnictwo Uniwersytetu Jagiellońskiego, Kraków 2017.

Skrajne wahania nastroju i nieprzewidywalne wybuchy gniewu; dojmujące uczucie pustki i strach przed porzuceniem; burzliwe relacje międzyludzkie i skłonność do zachowań autodestrukcyjnych, aż po groźby i gesty samobójcze. Te powtarzające się objawy stanowią codzienność milinów osób z zaburzeniami osobowości z pogranicza  (borderline personality dissorder - BPD), ich krewnych i przyjaciół. Chociaż badania pokazują, że problem ten dotyka nawet co czwartej osoby poszukującej pomocy psychiatrycznej, to wciąż spotyka się z dużym niezrozumieniem społecznym, zaś specjalistom przysparza trudności z diagnozą.

Autorzy w przystępny sposób przybliżają czytelnikowi świat osoby z BPD, pomagając zrozumieć, w jaki sposób postrzega ona rzeczywistość oraz jakie uczucia i myśli kłębią się w jej głowie - co znacznie ułatwiają liczne przykłady i zrozumiałe porównania. Jednocześnie dokładnie omawiają wszystkie typowe objawy, możliwe przyczyny zaburzenia i sposoby terapii. Osobne rozdziały poświęcono także praktycznym wskazówkom dotyczącym rozwiązywania sytuacji kryzysowych i komunikacji z osobami z zaburzeniami borderline. To doskonałą lektura zarówno dla samych osób z objawami BPD, ich bliskich, jak i terapeutów.

  "Nienawidzę cię! Nie odchodź!" to pierwsza książka, dzięki której czytelnicy zapoznali się z zaburzeniem osobowości z pogranicza. Wszyscy jesteśmy ogromnie wdzięczni doktorowi Kreismanowi za jego pionierskie wysiłki na rzecz podniesienia świadomości na temat tego przysparzającego ogromnych cierpień zaburzenia psychicznego.
  mgr Valerie Porr, założycielka i prezes Treatment and Research, Advancements National Association for Personality Disorder, autorka książki Overcoming BPD

  Analiza prawdziwych przypadków oraz obszerna lista odnośników do źródeł pozwoli lepiej zrozumieć osobowość z pogranicza nie tylko szerokiemu gronu czytelników, lecz również specjalistom. Książka ta powinna trafić na półki pacjentów, ich przyjaciół i krewnych oraz wszystkich osób zaangażowanych w ich leczenie.
  Randi Kreger, autorka książek Borderline: jak żyć z osobą o skrajnych emocjach  i The Essential Family Guide to Borderline Personality Disorder


O zaburzeniach osobowości z pogranicza możemy mówić u osób, u których występuje co najmniej 5 z 9 poniższych objawów:
 • rozpaczliwe próby uniknięcia prawdziwego lub wyimaginowanego porzucenia;
 • niestabilne i burzliwe relacje interpersonalne;
 • brak wyraźnego poczucia własnej tożsamości;
 • impulsywne, potencjalnie szkodliwe i niebezpieczne zachowania (np. problemowe używanie substancji psychoaktywnych, nieodpowiedzialny seks, napady obżarstwa, nieostrożna jazda samochodem itd.);
 • ponawiane groźby lub gesty samobójcze albo samookaleczanie się;  
 • gwałtowne wahania nastroju i skrajne reakcje na sytuacje stresowe;
 • chroniczne uczucie pustki;
 • częste i niewspółmierne do sytuacji okazywanie złości;
 • przemijające, wywołane stresem poczucie odrealnienia lub objawy paranoidalne.


Dr Jerold J. Kreisman to absolwent Cornell University Medical College w Nowym Jorku. Jest dożywotnim zasłużonym członkiem Amerykańskiego Towarzystwa Psychiatrycznego i  profesorem nadzwyczajnym na wydziale psychiatrii St. Louis University. Współautor książki Sometimes I Act Crazy: Living with Borderline Personality. Prowadzi prywatną klinikę w St. Louis w stanie Missouri w USA.

Hal Straus ponad 25 lat zajmuje się profesjonalnie pisaniem i redakcją publikacji o tematyce medycznej. Jest autorem i współautorem siedmiu książek z dziedziny psychologii, sportu i zdrowia, w tym Sometimes I Act Crazy: Living with Borderline Personality. Dyrektor ds. wydawniczych w stowarzyszeniu specjalizującym się w tematyce medycznej.
Oceń książkę:
Zobacz inne książki z roku: 2018/2017/2016/2015/2014/2013/2012/2011/2010/2009/2008/2007/2006/2005/2004

Żaden Czytelnik nie napisał jeszcze swojej recenzji. Przeczytałeś książkę? Napisz swoją recenzję!