Nowości wydawnicze

Transkulturowa Psychoterapia Pozytywna jako zintegrowany system terapeutyczny Transkulturowa

Roman Ciesielski

Wydawnictwo Continuo, Wrocław 2015.

Transkulturowa Psychoterapia Pozytywna (TPP) jest szkołą psychoterapii założoną w Wiesbaden (Niemcy) w 1968 r. przez psychiatrę Nossrata Peseschkiana. Dla wielu profesjonalistów w Polsce jest ona podejściem relatywnie nowym (stąd błędnie identyfikowanym z psychologią pozytywną Martina Seligmana).

W związku z coraz większym zainteresowaniem zarówno w naszym kraju, jak i na świecie koncepcjami Peseschkiana w niniejszej publikacji przedstawiono podstawowe założenia teoretyczne Psychoterapii Pozytywnej oraz jej odniesienia do kontekstu klinicznego.

Opisywana metoda leczenia będzie zaprezentowana jako model metateoretyczny, asymilujący różne podejścia, m.in.: psychodynamiczne, poznawcze, humanistyczne i strategiczne. Podkreślenia wymaga fakt, że Psychoterapia Pozytywna uwzględnia perspektywę transkulturową i poszukuje zastosowania uniwersalnego dla wypracowanych przez siebie narzędzi diagnostycznych i strategii terapeutycznych.

W pierwszej kolejności autor odnosi się do zagadnień związanych ze standardami nauczania opisywanej metody oraz afiliacji Psychoterapii Pozytywnej jako szkoły psychoterapii w profesjonalnych strukturach międzynarodowych, następnie opiszemy jej założenia teoretyczne i aspekty praktyczne.

Roman Ciesielski - dr n. med., psychoterapeuta oraz superwizor Sekcji Naukowej Psychoterapii Polskiego Towarzystwa Psychiatrycznego, Konsultant Krajowy do spraw Transkulturowej Psychoterapii Pozytywnej, Konsultant Wojewódzki do spraw Psychiatrii Dzieci i Młodzieży, certyfikowany terapeuta Otwartego Dialogu oraz hipnoterapii ericksonowskiej. Autor i realizator "Wrocławskich Spotkań z Psyche". Przewodniczący Polskiego Stowarzyszenia Rozwoju Psychoterapii, założyciel i dyrektor Wrocławskiego Instytutu Psychoterapii.
Oceń książkę:
Zobacz inne książki z roku: 2022/2021/2020/2019/2018/2017/2016/2015/2014/2013/2012/2011/2010/2009/2008/2007/2006/2005/2004

Żaden Czytelnik nie napisał jeszcze swojej recenzji. Przeczytałeś książkę? Napisz swoją recenzję!