Nowości wydawnicze

Ewolucja pożądania. Jak ludzie dobierają się w pary Ewolucja


David M. Buss

Gdańskie Wydawnictwo Psychologiczne. Sopot 2014.

Światowej sławy psycholog David M. Buss podjął niełatwe zadanie zbadania i wytłumaczenia, dlaczego - mimo chęci i starań - tak często ponosimy porażkę, próbując zbudować trwały i wartościowy związek z ukochaną osobą. Nawiązując do zachowań seksualnych i partnerskich obserwowanych u różnych gatunków zwierząt oraz opierając się na wynikach rozległych badań ponad 10 000 osób w różnym wieku pochodzących z trzydziestu siedmiu kultur świata, wskazuje mechanizmy leżące u podstaw strategii zachowań partnerskich ludzi. Omawia między innymi źródła tych zachowań, przyczyny konfliktów płci, powody podejmowania przelotnego seksu, ukryte strategie seksualne stosowane przez kobiety czy tajemnice doboru seksualnego ludzi.

Dzięki "Ewolucji pożądania" - jednej z najciekawszych na świecie prac z psychologii ewolucyjnej - dowiadujemy się, w jakim stopniu to my, za pośrednictwem umysłu, kierujemy naszym ciałem, a w jakim jest dokładnie na odwrót.

W książce znajdujemy odpowiedzi na ważne pytania, takie jak:

  • Dlaczego ludzie łączą się w pary?
  • Czy kobiety i mężczyźni pragną tego samego?
  • Czy wierność leży w naszej naturze?
  • Dlaczego seks jest dla nas tak ważny?
  • Co prowadzi do romansów i dlaczego dochodzi do zdrad?
  • Czy przyjaźń między kobietą a mężczyzną jest możliwa?

Znasz takie kobiety, które zawsze pakują się w związki z trudnymi mężczyznami, i mężczyzn, którzy nieodmiennie wybierają kobiety, które ich zdradzają? Ile razy myślałeś wówczas: "Znowu popełniają ten sam błąd"? Po lekturze "Ewolucji pożądania" Davida M. Bussa zrozumiesz, że pożądanie nie ma zbyt wiele wspólnego z miłością (oraz logiką) i że biologia rządzi się swoimi prawami. Warto przeczytać tę książkę uważnie. Pozwala nie tylko lepiej zrozumieć wybory innych, ale też własne życiowe decyzje.
Elwira Piwowarska, kobieta.wp.pl

David M. Buss - profesor psychologii na Uniwersytecie Teksańskim w Austin. Przez wiele lat wykładał na Uniwersytecie Harvarda i na Uniwersytecie Michigan. Światowej sławy ekspert w dziedzinie emocji, płci, psychologii rozwojowej i psychologii relacji. Laureat prestiżowych nagród przyznawanych między innymi przez Amerykańskie Towarzystwo Psychologiczne. Autor ponad 200 artykułów i książek. Nakładem Gdańskiego Wydawnictwa Psychologicznego ukazały się: "Zazdrość. Niebezpieczna namiętność", "Morderca za ścianą" i "Psychologia ewolucyjna."
Oceń książkę:
Zobacz inne książki z roku: 2020/2019/2018/2017/2016/2015/2014/2013/2012/2011/2010/2009/2008/2007/2006/2005/2004

Żaden Czytelnik nie napisał jeszcze swojej recenzji. Przeczytałeś książkę? Napisz swoją recenzję!