Nowości wydawnicze

Pedofilia. 30 wywiadów z pedofilami Pedofilia.


Douglas W. Pryor

Gdańskie Wydawnictwo Psychologiczne, Sopot 2014.

Temat wykorzystywania seksualnego dzieci jest niezwykle trudny, delikatny i bolesny, ale w ostatnim czasie wszechobecny i - niestety - bardzo często poruszany. Ważnym głosem w tej dyskusji jest publikacja, która ukazałą się nakładem Gdańskiego Wydawnictwa Psychologicznego. Książkę "Pedofilia. 30 wywiadów z pedofilami" poleca prof. Zbigniew Lew-Starowicz, który jest autorem wstępu do wydania polskiego.

Douglas W. Pryor przedstawia historie trzydziestu mężczyzn, którzy popełnili poważne przestępstwa seksualne. Pokonując uprzedzenia, strach i stereotypy, stara się wejść w mroczny świat pedofilów. Próbuje ukazać mechanizmy, które przyczyniły się do pogwałcenia przez nich seksualnych granic drugiego człowieka. Przede wszystkim jednak intencją badacza jest odkrycie odpowiedzi na pytania: dlaczego zwykły człowiek dopuszcza się tak potwornych czynów? Co naprawdę dzieje się w psychice pedofila? Jak sprawcy postrzegają własne życie i swoje bestialskie czyny?

Autor wychodzi z założenia, że konieczne jest wejście w rzeczywistość pedofilów, jej poznanie i zrozumienie, aby można było skutecznie chronić dzieci przed molestowaniem oraz pomagać sprawcom w powrocie do normalności.

- "Jeśli nie nauczymy się rozmawiać na ten temat publicznie w sposób racjonalny i konstruktywny, nie zdołamy zmniejszyć skali zagrożeń seksualnych czyhających na nasze dzieci. Nie możemy mieć nadziei, że uda nam się znaleźć odpowiednie rozwiązania, dopóki nie będzie w nas woli pokonania odczuwanego gniewu i własnej odrazy oraz spotkania się z tymi, którzy dopuścili się seksualnego wykorzystania dziecka" - wyjaśnia Douglas W. Pryor.

O interesującej perspektywie autora wypowiada się także profesor Zbigniew Lew Starowicz, który we wstępie do polskiego wydania pisze: "Dzięki tej książce Czytelnicy będą mogli poznać specyficzną grupę pedofilów - mężczyzn wchodzących w rolę sprawców, stających się pedofilami. Rozmowy przeprowadzone z trzydziestoma mężczyznami odkrywają ukryty świat ich myślenia i odczuwania, proces seksualizacji relacji z dzieckiem. Na kilka zagadnień poruszonych w tej książce chciałbym zwrócić uwagę, na przykład jak niewiele odróżnia pedofilów od mężczyzn niemolestujących dzieci, na nieoczekiwane i zaskakujące doznania seksualne powstające w relacji z dzieckiem, łatwość przypisywania dzieciom ochoty na seks czy problemy z empatią wobec ofiar. Szczególną zaletą pracy są opisy rozmów z pedofilami ujawniającymi drogę prowadzącą do stania się pedofilem, strategie zachowań wobec dzieci i postrzeganie siebie w roli pedofila z perspektywy czasu."

Co szczególnie cenne, rozmowy z pedofilami stanowią dla autora punkt wyjścia odważnych spostrzeżeń na temat społeczeństw, w których żyjemy i które współtworzymy - zwłaszcza na temat cienkiej granicy oddzielającej postawy, które postrzegamy jako normalne i jako dewiacyjne.

Doug W. Pryor to amerykański socjolog, niezwykle ceniony profesor na Uniwersytecie w Towson, z którym związany jest od kilkunastu lat. Specjalizuje się w szeroko pojętej problematyce seksualności człowieka. Jego zainteresowania naukowe koncentrują się zwłaszcza wokół zachowań dewiacyjnych. Jest autorem dwóch przełomowych publikacji na temat biseksualizmu: Dual Attraction: Understanding Bisexuality oraz Bisexuals at Midlife: Commitment, Salience, and Identify. "Pedofilia. Zwykli ludzie, potworne czyny" - to pierwsza książka tego autora, która ukazuje się w Polsce.
Oceń książkę:
Zobacz inne książki z roku: 2020/2019/2018/2017/2016/2015/2014/2013/2012/2011/2010/2009/2008/2007/2006/2005/2004

Żaden Czytelnik nie napisał jeszcze swojej recenzji. Przeczytałeś książkę? Napisz swoją recenzję!