Nowości wydawnicze

Psychoterapia. Szkoły i metody. Podręcznik akademicki Psychoterapia.


Lidia Grzesiuk, Hubert Suszek (red.)

Eneteia, Warszawa 2011.

Szósty tom podręcznika pogłębia zagadnienia teorii i metod psychoterapii. Poszerza problematykę opracowaną w zakresie głównych szkół i nurtów w tomie "Psychoterapia. Teoria" o takie ujęcia, jak psychoanaliza brytyjska i francuska, terapia postjungowska, metapoznawcza, ericksonowska, Mindella, terapie postmodernistyczne czy psychoterapia pozytywna. Wśród omawianych metod są: metody narracyjne i dialogowe, hipnoza, trans hipnotyczny i metafory w terapii ericksonowskiej, trening relaksacji, praca z podosobowościami czy interwencje z udziałem zwierząt.

    W dwudziestu trzech rozdziałach niniejszego tomu podręcznika psychoterapii prezentowane są poszczególne szkoły jako teorie oraz związane z nimi metody jako sposoby postępowania terapeutycznego. Nurty rywalizują niejako ze sobą w jednym podstawowym wymiarze - skuteczności. Ten czynnik, jak wiele innych, sprawia, że terapeuta musi stale doskonalić swój warsztat. Uważam, że poznanie ujęć psychoterapii prezentowanych w tym tomie przyniesie pożytek wszystkim zainteresowanym psychoterapią zarówno na etapie nauki i szkoleń, jak też w trakcie samodzielnej działalności praktycznej.

Prof. dr hab. Czesław Dziekanowski

    W kolejnym tomie "Psychoterapia. Pogranicza" podjęte będą dwie grupy problemów: (1) podstawy naukowe psychoterapii, relacje między psychoterapią a innymi naukami i związek psychoterapii z religią oraz (2) oddziaływania psychologiczne odmienne niż psychoterapia, a wykorzystywane do podobnych celów - jak działalność środowiskowa w psychiatrii, coaching, warsztaty umiejętności społecznych, wywiad motywujący, trening mindfulness, choreoterapia, wspólnota Anonimowych Alkoholików, ustawienia systemowe Hellingera, psychologiczne oddziaływania wobec sportowców i psychologiczna interpretacja działania leków podawanych w toku psychoterapii.

Prof. dr hab. Lidia Grzesiuk (ze Wstępu)
Oceń książkę:
Zobacz inne książki z roku: 2020/2019/2018/2017/2016/2015/2014/2013/2012/2011/2010/2009/2008/2007/2006/2005/2004

Żaden Czytelnik nie napisał jeszcze swojej recenzji. Przeczytałeś książkę? Napisz swoją recenzję!