Gorące wiadomości

Częste korzystanie z nawigacji GPS może doprowadzić do zanikania hipokampu

Veronique Bohbot - profesor psychiatrii w Douglas Mental Health University Institute i McGill University, wraz z grupą badaczy z McGill odkryła, że osoby często korzystające z nawigacji GPS narażone są na uszkodzenie części mózgu odpowiedzialnej za orientację w przestrzeni.

Badania wskazują, że ludzie w naturalny sposób używają dwóch metod nawigowania. Pierwsza polega na wykorzystaniu orientacji przestrzennej przez stworzenie w głowie mapy z charakterystycznymi punktami i nawigowaniu z ich wykorzystaniem. Druga metoda to właściwie odtwarzanie przebytej wcześniej trasy, bez bardziej wymagającego tworzenia kognitywnych map przestrzeni. Podobną strategię znajdywania najlepszej trasy stosują nawigacje GPS.

Po zbadaniu grupy pacjentów metodą rezonansu magnetycznego okazało się, że osoby korzystające na co dzień z metody nawigowania przez tworzenie w głowie map, wykazywały większą aktywność w obszarze mózgu zwanym hipokampem, który odpowiedzialny jest właśnie za orientację przestrzenną i zdolność nawigacji w terenie.

Osoby korzystające często z pomocy GPS przestają z czasem kreślić w głowach mapy przestrzeni, co powoduje atrofię hipokampu. Idąc dalej tym śladem, naukowcy zauważyli, że osoby używające GPS są bardziej narażone na chorobę Alzheimera, która zaczyna się właśnie od zaatakowania tej części mózgu.

Aby zapobiec zanikom pamięci i gwałtownemu postępowaniu choroby Alzheimera na starość, badacze radzą by jak najczęściej zmuszać się do nawigowania przez tworzenie w głowie map kognitywnych. W tym celu starajmy się nie zdawać całkowicie na nawigacje GPS i zmuśmy nasz umysł do odrobiny wysiłku przy wyszukiwaniu trasy bez pomocy nowinek technicznych.

Opublikowano: 2010-11-22

Źródło: Wirtualna Polska


Zobacz więcej wiadomości



Żaden Czytelnik nie napisał jeszcze swojego komentarza. Napisz swój komentarz