Gorące wiadomości

Szafran łagodzi przedmiesiączkowe napięcie

Szafran, aromatyczna przyprawa kuchni śródziemnomorskiej może pomóc kobietom cierpiącym na szczególnie silne napięcie przedmiesiączkowe - wskazują wyniki irańskich badań przeprowadzonych w małej grupie kobiet. Szafran, uważany za najdroższą przyprawę na świecie, od dawna znajduje zastosowanie również poza kuchnią, m.in. w medycynie ludowej. Zalecano go na bóle żołądka, problemy z trawieniem, a nawet na depresję - jedne z najnowszych badań klinicznych wskazują, że przyprawa ta może faktycznie pomagać w łagodnej depresji.

Podejrzewa się, że szafran może wywierać efekt przeciwdepresyjny poprzez wpływ na dostępność w mózgu serotoniny, związku, który reguluje nasze emocje i nastroje. Zmiany w aktywności serotoniny są nie tylko związane ze skłonnościami do depresji, ale też ze szczególnie nasilonym napięciem przedmiesiączkowym, tzw. PMS (z j. ang. premenstrual syndrome), które występuje u 8-20 proc. kobiet.

Nie objawia się ono, jak u większości kobiet, tylko łagodnymi wahaniami emocji czy dolegliwościami fizycznymi (wzdęciami, bólami piersi, skurczami, etc.), ale towarzyszą mu bardzo silne zaburzenia, np. stany depresyjne, lękowe, a nawet myśli samobójcze.

Aby sprawdzić czy szafran może łagodzić objawy PMS, naukowcy z Uniwersytetu Nauk Medycznych w Teheranie przeprowadzili badania w grupie 50 kobiet w wieku od 20 do 45 lat, które przynajmniej od 6 miesięcy miały cyklicznie objawy PMS - wzdęcia, skurcze, rozdrażnienie, zmęczenie i depresję. Losowo podzielono je na dwie grupy - przez 2 kolejne cykle miesięczne jedna zażywała kapsułki z szafranem, a druga placebo. Pigułki zażywano dwa razy dziennie.

Na zakończenie terapii, trzy czwarte kobiet stosujących pigułki z szafranem odnotowało złagodzenie objawów PMS przynajmniej o 50 proc. Natomiast w grupie kontrolnej odsetek ten wynosił zaledwie 8 proc.

Co więcej, objawy depresji osłabły o połowę aż u 60 proc. kobiet stosujących przyprawę, podczas gdy w grupie stosującej placebo poprawa taka dotyczyła tylko jednej pacjentki.

Zdaniem autorów pracy, wyniki tych badań wskazują, że szafran może wpływać na aktywność serotoniny i pomagać nie tylko w łagodzeniu depresji, ale też napięcia przed miesiączką.

Zaznaczają jednak, że doświadczenie było prowadzone w małej grupie kobiet i wymaga jeszcze potwierdzenia w szerzej zakrojonych i dłuższych badaniach.

Szczegółowe informacje na temat badania można znaleźć na łamach pisma medycznego "BJOG".

Opublikowano: 2008-04-27

Źródło: Onet.pl


Zobacz więcej wiadomości



Żaden Czytelnik nie napisał jeszcze swojego komentarza. Napisz swój komentarz