Gorące wiadomości

Palące kobiety wcześniej przekwitają

Palaczki są bardziej, niż niepalące kobiety, narażone na menopauzę przed 45. rokiem życia - zaobserwowali naukowcy z Norwegii. Jak podkreślają autorzy pracy na łamach pisma "BMC Public Health", jest to o tyle istotne, że przedwczesny przekwit zwiększa ryzyko osteoporozy i chorób serca u kobiet. Pocieszający jest jednak fakt, że zerwanie z nałogiem przynajmniej na 10 przed terminem menopauzy, która najczęściej występuje ok. 50. roku życia, w znacznym stopniu niweluje ryzyko przedwczesnego ustania miesiączek.

Naukowcy kierowani przez dr Theę F. Mikkelsen z Uniwersytetu w Oslo analizowali wpływ różnych czynników na wystąpienie wczesnej menopauzy w grupie 2123 kobiet w wieku 59-60 lat. Okazało się, że te pacjentki, które aktualnie paliły papierosy były niemal o 60 proc. bardziej narażone na menopauzę przed 45 rokiem życia, niż kobiety niepalące. Pacjentki palące najwięcej miały niemal dwukrotnie (ok. 100 proc.) wyższe ryzyko przekwitu przed 45. rokiem życia.

Natomiast rzucenie nałogu minimum na 10 lat przed najczęstszym terminem menopauzy, czyli przed 50. rokiem życia, w dużym stopniu niwelowało ryzyko przedwczesnego ustania miesiączek. Jak komentuje dr Mikkelsen, oznacza to, że im wcześniej kobieta zerwie z paleniem, tym mniej będzie narażona na przedwczesne przekwitanie.

Badacze nie znaleźli dowodów na to, by, spożywanie kawy czy alkoholu oraz bierne palenie mogło przyspieszać menopauzę. Odnotowali natomiast, że w porównaniu z mężatkami, wdowy były bardziej narażone na przedwczesne ustanie miesiączek, podobnie jak kobiety o słabym zdrowiu. Ryzyko menopauzy przed 45. rokiem życia było niższe dla kobiet wykształconych (w grupie tej było znacznie mniej palaczek!) oraz dla kobiet udzielających się społecznie, np. należących do różnych klubów, podkreślają autorzy pracy.

Opublikowano: 2007-07-24

Źródło: Onet.pl


Zobacz więcej wiadomości



Żaden Czytelnik nie napisał jeszcze swojego komentarza. Napisz swój komentarz