Gorące wiadomości

Cykl wykładów na temat "Sztuki relacji" w Rzeszowie

Budowanie satysfakcjonujących relacji z drugim człowiekiem stanowi podstawę szczęśliwego i jak się okazuje długiego życia. Liczne badania pokazują, że umiejętności rozumienia siebie i innych, czyli tzw. inteligencja emocjonalna, bardzo silnie korelują z osiąganym przez człowieka sukcesem życiowym, a osoby, które uczestniczą w różnych relacjach: przyjacielskich, z rodziną, sąsiedzkich, z kolegami z pracy i znajomymi, mają większą szansę na długie życie. Kiedy wchodzimy w kontakt z innymi ludźmi uwalniają się hormony, które pozytywnie wpływają na nasze zdrowie i dobrostan psychiczny.

Jak twierdzi Martin Buber (austriacki filozof i religioznawca) - z jakości naszych relacji powstaje otaczający nas świat. Żyjąc z innymi, dla innych i wśród innych, czerpiemy z tego energię, satysfakcję, odczuwamy radość i karmimy się nawzajem. Bywa też, że przeżywamy rozczarowanie, niezrozumienie i frustrację. Niezmiernie ważna zatem wydaje się sztuka relacji, czyli budowanie kontaktu pełnego szacunku i akceptacji dla uczuć i pragnień drugiego człowieka, również wtedy, gdy mamy różne zdania, konfliktowe potrzeby czy odmienne wartości.

W trakcie wykładów i warsztatów będzie można przyjrzeć się różnym aspektom naszych relacji, być może lepiej zrozumieć, jak je tworzymy, co jest naszą mocną stroną, a co możemy zmienić, polepszyć. Zrozumienie siebie samego jest bowiem podstawą autentycznych i dających siłę relacji z drugim człowiekiem.

Pierwsze spotkanie dotyczyć będzie sztuki stawiania granic. Czasami jesteśmy tak pochłonięci zaspokajaniem potrzeb innych, że zapominamy o własnych pragnieniach. Czy zatem lepiej być w zgodzie ze sobą, czy w zgodzie z innymi? Czy musimy wybierać czyjeś "dobro", czy możliwe jest jednoczesne dbanie o siebie i tworzenie dobrych relacji z drugim człowiekiem? Oczywiście najlepiej jest przebywać z ludźmi, których system wartości jest podobny do naszego. Trzeba takich ludzi szukać, rozpoznawać i zaprzyjaźniać się z nimi. Jednak i w takich wzajemnie życzliwych relacjach, nie ma gwarancji, że jedna osoba nie posunie się do zachowań egoistycznych, samolubnych, nastawionych na interes własny, a lekceważących lub nieuważnych wobec drugiej osoby.

Drugie spotkanie będzie o konfliktach między ludźmi, jak do nich dochodzi i jak je konstruktywnie rozwiązywać, aby wzmacniać i rozwijać wzajemne relacje.

Kolejny wykład dotyczyć będzie wpływu mediów społecznościowych na nasze życie, emocje i relacje z innymi. Dowiemy się, jakie są plusy kontaktów w sieci i jakie są zagrożenia. Kiedy "fejsowa" rozrywka staje się problemem i jak możemy sobie z tym poradzić? Czy kontakty w sieci różnią się od tych w realu, jak zachować równowagę gwarantującą zdrowie i satysfakcjonujące relacje?

Na ostatnim spotkaniu podjęty zostanie temat toksycznych relacji. Organizatorzy pragną pomóc zrozumieć, na czym polega owa toksyczność, porozmawiać, jak sobie z nią radzić, kiedy doświadczamy jej w relacjach z innymi. Będzie to też okazja, aby przyjrzeć się samemu sobie, czy czasami nie wyzwala się z nas toksyczna nutka.

Wykłady i warsztaty nie wymagają od uczestników wiedzy psychologicznej. Każde spotkanie można traktować jako odrębne wydarzenie. Organizatorzy zapraszają jednak do skorzystania z całego cyklu, niewątpliwie zysk będzie wtedy o wiele większy.

Wszystkich, którzy chcą poszerzyć swoje umiejętności w zakresie budowania pozytywnych relacji organizatorzy zapraszają do udziału w spotkaniu inaugurującym cykl "Sztuka relacji" z udziałem dr Ewy Woydyłło-Osiatyńskiej. Wykład pt. "W zgodzie ze sobą. Trudne relacje - sztuka stawiania granic" odbędzie się w dniu 3 października 2019, o godz. 11.00 w auli Centrum Edukacji Międzynarodowej w Kielnarowej w Rzeszowie. Wykład wygłoszony zostanie podczas uroczystej Inauguracji Roku Akademickiego 2019/2020.

Ważną częścią rozmowy będzie również dyskusja. Pytania do dr Ewy Woydyłło-Osiatyńskiej można przesyłać za pośrednictwem formularza zamieszczonego na stronie www wydarzenia.

Organizatorami cyklu "Sztuka relacji" są Wyższa Szkoła Informatyki i Zarządzania w Rzeszowie oraz Klasztor Ojców Dominikanów w Rzeszowie. Partnerem merytorycznym jest Akademickie Centrum Rozwoju Osobistego i Psychoterapii.

Opublikowano: 2019-09-27

Źródło: Sztuka relacji


Zobacz więcej wiadomości



Napisz swój komentarz
Zobacz komentarze Czytelników



Zobacz więcej komentarzy