Gorące wiadomości

Palenie jest uleczalne

Co roku trzeci czwartek listopada obchodzony jest jako Światowy Dzień Rzucania Palenia. W Polsce kampania antynikotynowa prowadzona jest już po raz 15. W tym roku przebiega pod hasłem "Palenie jest uleczalne". Organizatorzy akcji - Centrum Onkologii w Warszawie, Ministerstwo Zdrowia i Fundacja "Promocja Zdrowia" - chcą zwrócić uwagę, że uzależnienie od tytoniu jest chorobą i należy się z niej leczyć.

Najpopularniejszym elementem kampanii antynikotynowej, nie tylko w Polsce, jest akcja "Rzuć palenie razem z nami". Ocenia się, że od początku jej trwania z nałogiem zerwało 3,5 mln osób. Głównym elementem akcji jest konkurs dla osób gotowych rzucić palenie. W Polsce od 1991 r. na konkurs wpłynęło około 500 tys. deklaracji, 400 osób wylosowało nagrodę główną - wyjazd do Rzymu i Wenecji, ponad 6 tys. wygrało nagrody rzeczowe, a wszyscy uczestnicy otrzymali dar bezcenny - własne zdrowie. Konkursowi "Rzuć palenie razem z nami" towarzyszy kampania edukacyjna. Opublikowano setki ulotek, plakatów, książek i poradników, zorganizowano wiele konferencji prasowych, w prasie ukazały się artykuły, w radio i telewizji wyemitowano programy poświęcone walce z paleniem.

Adresatem akcji są jednak nie tylko palacze, ale także lekarze i pielęgniarki, dla których organizowane są osobne konkursy, konferencje i szkolenia. Tegoroczna kampania w szczególny sposób zwraca uwagę na medyczny charakter problemu. Przesłanie akcji "Palenie jest uleczalne" ma uzmysławiać fakt, że uzależnienie od tytoniu jest chorobą i zwracać uwagę na rolę medycyny w walce z paleniem. W opinii organizatorów akcji proces rzucania palenia wymaga "medykalizacji". Szczególnie ważną rolę w profilaktyce chorób odtytoniowych i leczeniu zespołu uzależnienia od tytoniu mają do odegrania lekarze podstawowej opieki zdrowotnej.

W listopadzie na Mazowszu rusza pilotażowy program profilaktyki chorób odtytoniowych finansowany przez Narodowy Funduszu Zdrowia. Program obejmuje 150 lekarzy podstawowej opieki zdrowotnej, 10 poradni specjalistycznych i 3 poradnie wysokospecjalistyczne. Lekarze biorący udział w programie mają pytać wszystkich swoich pacjentów, czy palą tytoń, i zapisywać te informacje w dokumentacji medycznej. Palaczom udzielą tzw. krótkiej porady lekarskiej i będą ich namawiać do zerwania z nałogiem. Gotowi do rzucenia palenia będą kierowani na dalszą terapię do specjalistycznych poradni, gdzie oprócz fachowej opieki lekarskiej otrzymają również wsparcie psychologa i będą mogli skorzystać z porady dietetyka. Palacze z rozpoznaną chorobą odtytoniową zostaną skierowani na leczenie do ośrodków wysokospecjalistycznych. W programie uczestniczą trzy takie placówki: Centrum Onkologii - Instytut, Instytut Kardiologii oraz Instytut Gruźlicy i Chorób Płuc.

Źródło: Kurier MP


Zobacz więcej wiadomości



Żaden Czytelnik nie napisał jeszcze swojego komentarza. Napisz swój komentarz