Gorące wiadomości

Zaczęła obowiązywać nowa ustawa o przeciwdziałaniu narkomanii

4 października weszła w życie nowa ustawa o przeciwdziałaniu narkomanii uchwalona 29 lipca tego roku. Ustawa utrzymuje zapis o karalności za posiadanie narkotyków (do 3 lat więzienia za niewielką ilość substancji niedozwolonych, do 5 lat - za znaczną ich ilość), ale umożliwia zawieszenie postępowania prokuratury w przypadku osób, które poddadzą się leczeniu.

Posiadanie nawet niewielkiej ilości narkotyków nadal będzie karane więzieniem. Sejm nie zaakceptował propozycji ministra zdrowia, aby osób uzależnionych, u których znaleziono niewielkie ilości narkotyku na własny użytek, nie karać więzieniem, ale kierować na przymusowe leczenie. Jednak, jeśli osoba uzależniona, której zarzucono popełnienie przestępstwa, podda się leczeniu odwykowemu w zakładzie opieki zdrowotnej, prokurator będzie mógł zawiesić postępowanie na czas leczenia, a po jego zakończeniu podjąć decyzję o dalszym prowadzeniu postępowania lub jego warunkowym umorzeniu.

Ustawa wprowadza nowe pojęcie - "używanie szkodliwe", które oznacza "używanie substancji psychoaktywnej powodujące szkody somatyczne lub psychiczne, włączając upośledzenie sądzenia lub dysfunkcyjne zachowanie, które może prowadzić do niesprawności lub mieć niepożądane następstwa dla związków z innymi ludźmi". Zapis ten pozwoli na objęcie leczeniem także osób, które nie są uzależnione, ale używają narkotyków w ten właśnie sposób.

Ustawa określa także finansowanie i realizację zadań wynikających z Krajowego Programu Przeciwdziałania Narkomanii oraz programów przeciwdziałania narkomanii na szczeblu terytorialnym. Przy premierze utrzymano Radę do spraw Przeciwdziałania Narkomanii jako organ koordynacyjno doradczy.

Źródło: Kurier MP


Zobacz więcej wiadomości



Żaden Czytelnik nie napisał jeszcze swojego komentarza. Napisz swój komentarz