Gorące wiadomości

Wielka likwidacja szkół w Polsce

Do końca lutego samorządy muszą podjąć ostateczne decyzje w sprawie ewentualnej likwidacji szkół. Z danych zebranych przez PAP wynika, że do kuratoriów wpłynęły dotąd uchwały samorządów dotyczące zamiaru likwidacji około 400 szkół.

Najwięcej takich uchwał jak dotąd przekazały samorządy w województwach: wielkopolskim, lubelskim, śląskim i zachodniopomorskim.

Do kuratorium oświaty w Warszawie wpłynęły uchwały intencyjne dotyczące likwidacji 23 szkół z województwa mazowieckiego: 18 szkół podstawowych, jednej szkoły podstawowej filialnej, jednego gimnazjum, jednej zasadniczej szkoły zawodowej, jednego technikum i jednego liceum ogólnokształcącego działającego w ramach zespołu szkół. Jak zaznaczył rzecznik kuratorium Andrzej Kulmatycki dane te pokazują sytuację na dzień 1 lutego. Nie obejmują też Warszawy.

W czwartek wieczorem rada Warszawy podjęła uchwały przewidujące zlikwidowanie ośmiu szkół. Jedna szkoła podstawowa oraz przedszkole zostaną przekształcone, kolejnych pięć placówek będzie wygaszanych, co oznacza, że nie będzie do nich już prowadzony nabór, ale uczniowie będą kontynuować naukę.

"Samorządy dławią się obowiązkami i nie mają skąd finansować oświaty. Często również nie chcą tego robić. To się już mści. Dzieci muszą spędzać pół dnia w gimbusie, albo wracać same przez las. Jest coraz niższy standard. Już widać zapaść również poziomu nauczania." - mówi Tomasz Elbanowski z akcji ratujmaluchy.pl, dla portalu Stefczyk.info - "Zapaść edukacji skutkuje budową niewyedukowanego społeczeństwa. To się będzie mściło na nas. To wiadomo od dawna, ale nikt niczego w związku z tym się nie robi. Z roku na rok sytuacja się pogarsza."

Opublikowano: 2012-02-05

Źródło: wPolityce


Zobacz więcej wiadomości



Napisz swój komentarz
Zobacz komentarze Czytelników

  • Wielka likwidacja szkół w Polsce

    Autor: Mirek126   Data: 2012-02-06, 09:27:04               Odpowiedz

    Moim zdaniem samorządy są nieodpowiedzialne i nie posiadają wizji na przyszłość. I pewnie zapomnieli ze sami do szkoły chodzili piechotą. Teraz jest to coraz bardzie nie możliwe. Powstają nowe osiedla a tam szkoły nie powstają. Dzieci zwłaszcza ze szkół podstawowych są wożone samochodami do odległyc... Czytaj dalej



Zobacz więcej komentarzy