Forum dyskusyjne

RE: Ile kosztuje zywnosc na miesiac???

Autor: APatia   Data: 2021-04-10, 22:56:15               

"Zgodnie z ustawą o ochronie praw lokatorów, wynajmujący odpowiada za remonty umożliwiające normalne korzystanie z mieszkania. Dotyczy to przede wszystkim instalacji wewnętrznych: wodociągowej, ciepłej wody i gazowej, instalacji kanalizacyjnej, elektrycznej, centralnego ogrzewania (wraz z grzejnikami). Do obowiązków właściciela mieszkania należy też m.in. wymiana podłóg czy stolarki okiennej i drzwiowej.
Z kolei najemca odpowiada za bieżące naprawy i konserwacje mebli, podłóg, ścian, urządzeń sanitarnych czy przewodów odpływowych (aż do pionu zbiorczego). W chwili zakończenia najmu jest zobowiązany oddać mieszkanie w stanie niezmienionym i niepogorszonym, a więc powinien je odnowić (np. odmalować ściany), jeśli zaszła taka potrzeba. W przeciwnym razie właściciel może potrącić potrzebną na to sumę z kaucji."

I jeszcze:
"Czy muszę odmalować ściany pod koniec zakończenia umowy najmu?
Tak, jeżeli z naszej winy ściany zostały uszkodzone czy zabrudzone. Jeśli w umowie nie zapiszemy inaczej, malowanie, tapetowanie oraz naprawa uszkodzeń tynków ścian i sufitów należy do najemcy. Kosztami odnowienia ścian będziemy obciążeni nie tylko po zakończeniu umowy najmu, ale także w jego trakcie.

Nie, jeśli zniszczenie ścian jest następstwem ich zwyczajnego zużycia. Oddając lokal, najemca nie ponosi odpowiedzialności za zużycie rzeczy będące następstwem prawidłowego używania. W praktyce cała sytuacja zależy od długości najmu i naszego zachowania. Jeżeli wynajmujemy odremontowane mieszkanie na rok, to raczej nie będzie ono wymagało odmalowania w związku z upływem czasu, chyba że zniszczyliśmy ściany, wbijając w nie gwoździe lub plamiąc. W takich sytuacjach po zakończeniu najmu będziemy zmuszeni przywrócić stan pierwotny, czyli zaszpachlować dziury i odmalować ściany."

Odpowiedz


Sortuj:     Pokaż treść wszystkich wpisów w wątku