Forum dyskusyjne

RE: Psychoterapia zrujnowała mi życie

Autor: wloka   Data: 2022-06-06, 19:00:51               

Ale to chodzi o teorię. Chodzi o to, że jak człowiek nauczy się, że unikanie doświadczenia przynosi ulgę, to będzie to robił, ale to jest strategia skuteczna krótkoterminowo, ale bardzo szkodliwa długoterminowo.

Więc jak jak poszedłem na terapię i zacząłem olewać zajęćia, bo po co mam się męczyć z lękiem, jak jestem na terapii i za jakiś czas się wyleczę i wtedy spokojnie będę mógł działać.

To dośc szybko zacząłem dostrzegac że takie zachowanie źle na mnie wpływa. Było logiczne, ale wpływało źle na moje emocje. No i ja to mówiłem wprost i pytałem, że może coś robię źle i może coś źle rozumiem. może powinienem iść na terapię grupową czy coś, cokolwiek. Jednak terapeutka w zasadzie mnie utwierdziła w mojej postawie.

No to mogę mieć do niej pretensje czy nie? No przecież ja mam prawo pewnych rzeczy nie rozumieć i jeśli nie rozumiałem mechanizmów psychologicznych, nie rozumiałem jak ta terapia działa itd...to popełniłem błąd, no ale pod okiem terapeuty. Terapeuta nie tylko mnie z tego błędu nie wyprowadził, ale mnie utwierdzał.

No to po jakimś czasie takiego zachowania, człowiek nie tylko unika lęku, ale zaczyna unikać wszelkich emocji. Także radości. No i dokładnie to się ze mną stało, ale byłem nieświadomy przyczyny. Dopiero dziś, po latach czytam że za taki stan w jakim się znalazłem jest odpowiedzialne wycofanie. Gdybym ja został choćby pobieżnie poinformowany, wyedukowany w tym zakresie, to chociaż bym miał szansę zachować się bardziej konstruktywnie. Pogłębiałem się jednak w analizie.

Odpowiedz


Sortuj:     Pokaż treść wszystkich wpisów w wątku