Słownik

ekstazy

MDMA; nazwy slangowe: exc, cadillac, E, śnieżna kula. Została uzyskana z gałki muszkatołowej w 1914 r. Pod względem chemicznym jest analogiem amfetaminy - należy do grupy amfetamin metylowych (inny narkotyk z tej grupy to MDA – “narkotyk miłości” wywołuje pozytywne uczucia do innych i głęboką empatię).

W USA od lat 70-tych rosło zainteresowanie tą substancją zwłaszcza wśród młodzieży związanej z muzyką techno. Używana była jako środek wspomagający psychoterapię (redukował wszelkie zachowania obronne). W 1985 zdelegalizowano ekstazy i wszystkie inne substancje o podobnej strukturze chemicznej i działaniu.

Przyjmowana jest najczęściej podczas dyskotek i rozmaitych techno-party, jako środek, który pozwala “tańczyć bez końca”. Skład tabletek “ekstazy” może być zmienny, mogą one zawierać również amfetaminę.

Wygląd i sposób podania


Białe lub kolorowe pastylki z wytłoczonymi wzorami, przyjmowane doustnie.

Działanie


Daje bardzo silne doznania zmysłowe i emocjonalne, pobudza, wywołuje euforię, daje wrażenie fizycznej i psychicznej lekkości, łatwego kontaktowania się z ludźmi. Zanikają zahamowania i granice, zwiększa się aktywność seksualna. Całkowicie rozluźnia, likwiduje poczucie głodu i potrzebę snu.

Działanie uboczne: rozszerzenie źrenic, wzrost napięcia mięśniowego, przyspieszona i arytmiczna praca serca, wzrost ciśnienia.

Zatrucie: drgawki, utrata przytomności, zaburzenia regulacji cieplnej - możliwa śmierć z przegrzania.

Gdy przestaje działać:


Czas działania do 5 godz. Objawy po zażyciu utrzymują się przez następne 24 - 48 godz. Następuje wyczerpanie i senność, zaburzenia koordynacji ruchowej, trudności z koncentracją uwagi, irytacja, obniżenie nastroju, zawroty głowy, mdłości.

Skutki przewlekłego stosowania

:
Epizody psychotyczne, depresja, trwałe uszkodzenie niektórych struktur w mózgu, agresja, przemoc, kradzieże, upośledzenie pamięci, uszkodzenie wątroby i nerek, złamania kości, psucie się zębów (usuwa wapń z organizmu) i flashback’i – krótkie, samoistne epizody lękowe.

Jak rozpoznać?


Przyspieszony oddech, popękane naczyńka krwionośne, zwłaszcza na twarzy.