Gorące wiadomości

Szwecja: rodzice skazani na 9 miesięcy więzienia, bo czasami dawali klapsa dzieciom

Szwedzki sąd skazał parę małżonków na karę 9 miesięcy więzienia oraz grzywny w wysokości ponad 30 tys. zł, gdyż przyznali się, że czasami jako metodę wychowawczą stosowali klapsy. W Szwecji od 1979 r. obowiązuje zakaz stosowania kar cielesnych wobec dzieci.

Chociaż sąd przyznał, że ?rodziców łączy szczególna i serdeczna więź z dziećmi?, to jednak dopuścili się oni przestępstwa, za które muszą ponieść konsekwencje. W rezultacie orzeczenia sądowego, rodzice trafili do więzienia, a dzieci już od kilku miesięcy przebywają w domach zastępczych.

Jest wielce prawdopodobne, że już nigdy nie wrócą do domu rodzinnego. Tak uważa Mike Donnelly, dyrektor International Relations for the US-based Home School Legal Defence Association (HSLDA).

Jego zdaniem sprawa jest typowa i dotyka wiele szwedzkich rodzin o tradycyjnych poglądach. W kraju tym bowiem urzędnicy niejako przejęli prawa rodzicielskie. Organy państwowe prowadzą monitoring rodzin i często korzystają z sytuacji, przejmując kontrolę nad ich wychowaniem

W szwedzkim systemie 90 proc. dzieci przebywa w żłobkach i przedszkolach od najmłodszych lat. Tym samym rodzice tracą kontrolę nad ich wychowaniem. Są niejako wyręczani przez placówki finansowane z budżetu państwa.

Opublikowano: 2010-12-04

Źródło: WP


Zobacz więcej wiadomościNapisz swój komentarz
Zobacz komentarze CzytelnikówZobacz więcej komentarzy