Gorące wiadomości

Ciało nastolatków - źródło problemu czy radości?

Okres dojrzewania i związane z nim zaburzenia odżywiania czy problemy z samooceną to tematy ważne dla młodych ludzi. Naprzeciw potrzebom nastolatków wychodzi Szkoła Wyższa Psychologii Społecznej. W ramach programu Strefa Młodzieży SWPS w Warszawie, Sopocie i Wrocławiu organizuje spotkanie na temat dojrzewania.

"Ja i moje ciało - źródło problemu czy radości?" - pod tym hasłem rozpoczął się cykl debat z młodzieżą w ramach programu "Strefa Młodzieży SWPS". Spotkania odbywają się w warszawskiej siedzibie uczelni (21 października) oraz na wydziałach zamiejscowych w Sopocie (22 października) i we Wrocławiu (29 października). Dyskusję o dojrzewaniu poprowadzi duet Małgorzata Ohme, psycholog rozwojowy, oraz Michał Pozdał, trener młodzieży, wykładowcy Szkoły Wyższej Psychologii Społecznej.

- W okresie dojrzewania ciało jest dla nastolatka źródłem wielu sprzecznych emocji i punktem odniesienia dla ogólnej samooceny. Kreowany przez media wizerunek atrakcyjnej kobiety i mężczyzny powoduje, że ciało staje się powodem dyskomfortu związanym z rozbieżnością między "ideałem", a odbiciem w lustrze - tłumaczy Małgorzata Ohme. - Obserwujemy wzrastającą liczbę zaburzeń odżywiania wynikającą z podejmowanych rygorystycznych diet, które mają na celu zmniejszenie owej rozbieżności i przybliżenie nastolatka do wizerunku z okładki kolorowego pisma. Rozpaczliwe próby schudnięcia niejednokrotnie kończą się drastycznie i pozostawiają konsekwencje w postaci zaburzonego obrazu ciała na wiele lat - podkreśla Ohme.

- Ciało to temat tabu. Młodzi ludzie szukają podstawowych informacji w Internecie lub wśród rówieśników - mówi Michał Pozdał. - Propagowane w społecznym środowisku zachowania seksualne nie zawsze jednak są tymi najlepszymi. Chcemy wesprzeć młodzież w tym trudnym dla nich okresie, jakim jest dojrzewanie - uzupełnia.

Opublikowano: 2010-10-21

Źródło: SWPS


Zobacz więcej wiadomościŻaden Czytelnik nie napisał jeszcze swojego komentarza. Napisz swój komentarz