Gorące wiadomości

Dlaczego leki uspokajające uzależniają?

Benzodiazepiny, duża grupa leków o działaniu przede wszystkim przeciwlękowym i uspokajającym, ma ten sam mechanizm działania, co silnie uzależniające narkotyki takie jak opioidy czy kannabinoidy - ostrzegają naukowcy ze Szwajcarii na łamach pisma "Nature".

Ich odkrycie tłumaczy dlaczego niektórzy pacjenci uzależniają się od tego typu leków, ale przede wszystkim ma szanse pomóc w opracowaniu nowych alternatywnych i bezpiecznych metod leczenia lęku.

Benzodiazepiny to leki psychotropowe o działaniu uspokajającym, przeciwlękowym, przeciwdrgawkowym, rozluźniającym mięśnie oraz ułatwiającym zasypianie. W lecznictwie dostępne są pod nazwami diazepam, valium, relanium. Uspakajają poprzez wzmocnienia działania głównego neuroprzekaźnika hamującego w mózgu - kwasu gamma - aminomasłowego (GABA).

Christian Luscher wraz z kolegami z University of Geneva wykazał, że stymulowana przez leki z grupy benzodiazepin aktywacja receptora GABA powoduje zwiększenie poziomu neuroprzekaźnika - dopaminy w strukturach mózgu zaangażowanych w reakcje na inne substancje uzależniające - między innymi opioidy i kannabinoidy.

Jak zaobserwowali badacze uzależniające właściwości benzodiazepin ujawniają się tylko jeżeli leki te wiążą się z tzw. podjednostką alfa 1 receptora GABA typu A. Jeżeli opracuje się leki wiążące się do innego miejsca receptora GABA, powinny one być skuteczne w leczeniu zaburzeń lękowych, a jednocześnie pozbawione skutków ubocznych w postaci uzależnień - mają nadzieję autorzy pracy.

Opublikowano: 2010-02-16

Źródło: Onet.pl


Zobacz więcej wiadomościŻaden Czytelnik nie napisał jeszcze swojego komentarza. Napisz swój komentarz