Gorące wiadomości

Apel do wszystkich europejskich rzeczników o wspólną pomoc humanitarną

Rzecznik Praw Dziecka Mikołaj Pawlak wezwał członków Europejskiej Sieci Rzeczników Praw Dziecka (ENOC) do pilnego spotkania w związku z agresją Federacji Rosyjskiej na terytorium Ukrainy i spodziewaną falą migracji rodzin z dziećmi. Rzecznik wnosi o zorganizowanie wspólnej międzynarodowej pomocy humanitarnej dla najmłodszych uchodźców.

- Wojna to najstraszniejsze i najbardziej mroczne oblicze ludzkości. Sieje śmierć, zniszczenie i strach. Dzisiaj Rosja topi Ukrainę w morzu krwi, depcząc wszelkie prawa - własne i międzynarodowe. Karta Narodów Zjednoczonych i Konwencja o Prawach Dziecka uznają wrodzoną godność oraz równość i niezbywalne prawa wszystkich członków rodziny ludzkiej jako podstawę wolności, sprawiedliwości oraz pokoju na świecie.

Dziś jest ten dzień, w którym musimy bronić tych praw. Jako Rzecznicy Praw Dziecka mamy szczególny obowiązek natychmiastowego działania, bo to dzieci są największymi ofiarami działań wojennych. Trauma zostanie w nich na całe życie, straszliwych wojennych obrazów nigdy nie wymażą z pamięci. Na kartach historii zapisuje się właśnie kolejne pokolenie dzieci wojny - napisał Mikołaj Pawlak w liście do ENOC.

Podkreślił, że na wojnie dzieci nie mają narodowości i obywatelstwa. Są bowiem ofiarami, dziećmi całego świata i każdy, niezależnie, czy ma urząd w Warszawie, Brukseli, Hadze czy w Paryżu, musi te dzieci chronić.

- Mamy wojnę. Prawdziwą wojnę. Giną ludzie. Giną dzieci. Z terenu Ukrainy rusza wielka fala uchodźców - przerażonych ludzi, rodzin z dziećmi, którzy szukają ratunku w wolnym świecie. Do Polski, Rumunii, Mołdawii, na Słowację i Węgry w najbliższych dniach przybędą setki tysięcy skrzywdzonych ludzi. Tysiące dzieci, które nie rozumieją, dlaczego muszą uciekać z domu, tracić kontakt z przyjaciółmi, przerwać naukę. Dlaczego beztroskie lata dzieciństwa ktoś nagle, brutalnie zamienił im w koszmar ? podkreślił Mikołaj Pawlak.

Zaznaczył, że europejscy Rzecznicy Praw Dziecka stanęli dziś przed najważniejszym egzaminem ich misji, profesjonalizmu i moralności. W czasach pokoju - zauważył Rzecznik - łatwo jest bronić praw, mając do dyspozycji procedury, konwencje i kodeksy, cały wymiar sprawiedliwości.

- Teraz musimy stanąć razem i wspólnie podjąć wszelkie możliwe działania, by pomóc tym dzieciom. Jako Rzecznicy Praw Dziecka nie mamy armii, broni i żołnierzy. Ale jako Rzecznicy Praw Dziecka mamy głos, który będzie słyszalny - możemy wspólnie zorganizować szeroko zakrojoną pomoc dla dzieci na Ukrainie i w ośrodkach dla uchodźców, zorganizować im szkoły, wsparcie psychologiczne i materialne - zaapelował Mikołaj Pawlak.

Zaoferował zorganizowanie wspólnego spotkania wszystkich europejskich Rzeczników Praw Dziecka w Warszawie lub Lublinie w najbliższych dniach.

- Musimy działać, inaczej Konwencja o Prawach Dziecka stanie się martwym, bezwartościowym dokumentem - zakończył swój apel Rzecznik Praw Dziecka.

Opublikowano: 2022-02-27

Źródło: Biuro Prasowe BRPD


Zobacz więcej wiadomościŻaden Czytelnik nie napisał jeszcze swojego komentarza. Napisz swój komentarz