Gorące wiadomości

Rząd przeznaczy 220 mln zł na opiekę psychiatryczną dla dzieci i młodzieży

Premier Mateusz Morawiecki przedstawił program wsparcia psychiatrii dzieci i młodzieży: - "Wyzwania cywilizacyjne, to nie tylko walka z pandemią czy troska o odbudowę gospodarki. To także walka o zdrowie psychiczne oraz dbałość o system psychiatrii dziecięcej i młodzieżowej, a także inwestowanie środków w ten system" - powiedział szef polskiego rządu.

- "Dzieci są dziś narażone na wiele ryzyk. Chodzi np. o ataki, hejt czy nienawiść. Często dzieci poddawane są nadmiernej presji i rywalizacji. To wszystko tworzy środowisko, w którym do dzieci i młodzieży musimy wyciągnąć przyjazną dłoń - "powiedział szef rządu Mateusz Morawiecki. Zwrócił również uwagę na to, że problemy te są wyjątkowo widoczne w czasie pandemii.

- "To będzie dla nas jeden z najważniejszych priorytetów działań związanych z walką o lepszy świat po epidemii" - dodał premier.

Celem działań rządu jest systemowa poprawa całego obszaru związanego z poradnictwem dla dzieci i młodzieży. Rząd przeznaczy 220 mln zł na:

 • poprawę infrastruktury i unowocześnienie placówek (ok. 120 mln na ten cel);
 • uruchomienie bezpłatnej całodobowej infolinii (w tym także kontakt poprzez e-mail czy czat);
 • zwiększone świadczenia i szkolenia;
 • uruchomienie programu profilaktyki uzależnień cyfrowych.
  - "W perspektywie roku będziemy w zupełnie innym świecie w psychiatrii dziecięcej. Gdzie każda młoda osoba, każdy rodzic będzie wiedział, że w każdym powiecie może zgłosić się do lokalnego ośrodka ze swoimi problemami lub problemami swoich dzieci" - zapewnił minister zdrowia Adam Niedzielski.

  Już w 2020 r. została zwiększona liczba placówek udzielających świadczeń dzieciom z 365 do 562, a w kwietniu 2020 r. rozpoczęło działalność 138 ośrodków środowiskowej opieki psychologicznej i psychiatrycznej.

  Od 2015 r. do końca 2020 r. liczba specjalistów psychiatrii dziecięcej i młodzieżowej wzrosła o ponad 100 osób, czyli o 25 proc.

  Opublikowano: 2021-01-21

  Źródło: gov.pl


  Zobacz więcej wiadomości  Napisz swój komentarz
  Zobacz komentarze Czytelników  Zobacz więcej komentarzy