Gorące wiadomości

#akcjarozmowa - start! Redakcja Księgi Życia zaprasza do wzięcia udziału w kampanii społecznej

Inicjatorzy projektu chcą zwrócić uwagę na potrzeby osób starszych. Zachęcają do podarowania seniorom tego, czego tak często im brakuje - obecności innych ludzi, bliskości i rozmowy. Pretekstem do spotkania może być zbliżający się Dzień Babci i Dziadka.

Impulsem do zorganizowania #akcjarozmowa był problem, na jaki zwróciła uwagę jesienią 2019 roku, brytyjska marka słodyczy Cadbury. Z badań przeprowadzonych na jej zlecenie wynikało, że aż 225 tys. brytyjskich seniorów spędza nawet tydzień bez kontaktu z drugim człowiekiem. Odpowiedzią na te zatrważające wyniki była kampania "Podaruj słowa". Firma usunęła z opakowań swoich czekolad wszystkie napisy i grafiki, a część dochodu ze sprzedaży słodyczy przeznaczyła na rzecz organizacji pracującej z osobami starszymi. Wszystkich klientów zachęcała - zgodnie z przewodnim hasłem kampanii - do "podarowania słów" seniorom, czyli wsparcia ich zwykłą, codzienną rozmową.

Także w Polsce samotność osób starszych staje się coraz większym problemem. Coraz szybsze tempo życia, ograniczenie ról społecznych wyklucza osoby 65+ z wielu obszarów aktywności. W naszym kraju aż 3 na 10 osób w wieku 80+ nie spotyka się z bliskimi, nie wychodzi z domu. Co więcej, 1 na 10 osób nie jest przez nikogo odwiedzana. Poczucie osamotnienia, izolacji społecznej może prowadzić do depresji.

Do projektu #akcjarozmowa może włączyć się każdy. Zachęcamy internautów do poświęcenia czasu swoim Babciom i Dziadkom, zamieszczania na profilach w swoich social mediach (Facebook, Instagram) zdjęć z tych spotkań oraz oznaczanie ich hasztagiem #akcjarozmowa. Naszą akcję wsparły znane i lubiane postacie publiczne - dziennikarka i prowadząca "Dzień dobry TVN" Anna Kalczyńska oraz jedna z najpopularniejszych polskich aktorek Anna Dereszowska.

Wierzymy w pozytywną moc rozmowy! Podobno nawet 10 minut pogawędki z bliską osobą dodaje energii i nastraja optymistycznie na cały dzień. Z okazji zbliżających się Świąt Babci i Dziadka podarujmy więc rozmowę seniorom i sobie samym.

Opublikowano: 2020-01-22

Źródło: MOMA


Zobacz więcej wiadomościNapisz swój komentarz
Zobacz komentarze CzytelnikówZobacz więcej komentarzy