Gorące wiadomości

Dzieci nie będą już odbierane z rodzin z powodu biedy. Rząd przyjął projekt zmian w Kodeksie rodzinnym i opiekuńczym

Rada Ministrów przyjęła projekt zmian w Kodeksie rodzinnym i opiekuńczym, przygotowany w Ministerstwie Sprawiedliwości, który uniemożliwia odbieranie rodzicom dzieci z powodu ubóstwa. Projekt zmierza do wskazania, że oddzielenie dziecka od rodzica powinno stanowić ostateczność i do wyeliminowania sytuacji, w których dzieci odbierane są rodzicom tylko i wyłącznie z powodu ubóstwa - informuje Ministerstwo Sprawiedliwości.

O tragicznej sytuacji rodzin, którym pracownicy opieki społecznej i polskie sądy odbierają dzieci ze względów materialnych, mówiła w swoim expose premier Beata Szydło. Obiecała wówczas, że jej rząd to zmieni. Z posiadanych w resorcie danych wynika, iż w okresie od 1 stycznia 2015 r. do 30 czerwca 2015 r. liczba spraw, w których złe warunki ekonomiczne i bytowe rodziny były jedyną przyczyną orzeczeń o umieszczeniu małoletniego poza rodziną biologiczną wyniosła aż 61 - czytamy na stronie resortu sprawiedliwości.

Jak podkreśla szef resortu Zbigniew Ziobro, ingerencja państwa w autonomię rodziny powinna być ostatecznością. Państwo ma obowiązek pomagać i wspierać swoich obywateli, w tym w szczególności rodzinę jako podstawową komórkę społeczną, a wszelka ingerencja państwa w autonomię życia rodziny powinna być ostatecznością stosowaną w sytuacjach, w których inne środki pomocy rodzinie okazały się być nieskuteczne - wyjaśnia Zbigniew Ziobro.

Ministerstwo Sprawiedliwości zapowiada szereg kompleksowych rozwiązań legislacyjnych, które mają na celu ochronę dobra rodziny i wynikają z jej konstytucyjnych praw. Wsparcie rodziny i jej bezpieczne funkcjonowanie to priorytet - podkreśla ministerstwo.

Przyjęty w poniedziałek przez Radę Ministrów projekt to dobra wiadomość dla rodziny Bałutów, którym z powodu złej sytuacji materialnej odebrano dzieci. 12-letnia Kinga i 7-letnia Klaudia na Święta Bożego Narodzenia wrócą do domu. - Dzięki naszym wysiłkom 12-letnia Kinga i 7-letnia Klaudia spędzą Święta Bożego Narodzenia wraz z rodzicami z domu - podało na Twitterze MS.

Przypomnijmy, Sąd Rejonowy w Nisku pod koniec 2014 roku odebrał rodzinie Bałutów troje dzieci. Dwie dziewczynki - wówczas 11-letnia Kinga i 6-letnia Klaudia zabrano do domu dziecka, najmłodsza czteromiesięczna Sabinka trafiła do rodziny zastępczej. Tym samym sąd nie przychylił się do prośby rodziców o umieszczenie dzieci u najbliższej rodziny. Decyzja o odebraniu dzieci argumentowana była przez sąd złymi warunkami bytowymi. Sąd nie zgodził się także, mimo prośby rodziców, na opiekę nad dziećmi w okresie letnim.


Weź udział w naszej ankiecie: Czy odbieranie dzieci rodzicom z powodu biedy powinno być zakazane?

Opublikowano: 2015-12-28

Źródło: wPolityce.pl


Zobacz więcej wiadomościŻaden Czytelnik nie napisał jeszcze swojego komentarza. Napisz swój komentarz