Gorące wiadomości

Wyzwania rodziny patchworkowej

Jak powinna radzić sobie "rodzina po przejściach"? Jak funkcjonuje współczesna rodzina patchworkowa? Skąd biorą się konflikty i jak je przezwyciężać? Psychologowie i psychoterapeuci w ramach marcowej odsłony "Strefy Rodzica SWPS" wskażą rozwiązania problemów związanych ze zmieniającymi się modelami rodzinnymi. Spotkania odbędą się w siedzibach SWPS w pięciu miastach w Polsce - Warszawie, Poznaniu, Wrocławiu, Katowicach i Sopocie.

W ostatnich latach nastąpiła zmiana stosunków rodzinnych. Pojawiły się nowe modele życia takie jak: Living Apart Together (LAT), Double Income No Kids (DINKS), "rodziny z wyboru", a także "rodziny patchworkowe".

- Rodziny patchworkowe to struktury składające się z członków rodzin, które się rozpadły. Tworzą je dzieci z poprzednich związków, biologiczni rodzice i dziadkowie, rodzice nowego partnera. - wyjaśnia dr Jarosław Kulbat, psycholog z SWPS Wrocław - Podczas spotkań odpowiemy na pytania, jakie wyzwania stoją przed nimi w kontekście komunikacji interpersonalnej, skąd biorą się konflikty i jak je przezwyciężać - dodaje.

Długotrwałe negatywne emocje, traumatyczne przeżycia poprzedzające rozwód, gra dziećmi i o dzieci, spory majątkowe, obwinianie wzajemne i nowych partnerów, utrudniają przyszłe dobre relacje w dużej, podwójnie złożonej rodzinie. Utrudniają możliwość wspólnego rozwiązywania problemów wychowawczych i życiowych.

Prowadzący wykłady i warsztaty w Strefie Rodzica SWPS - psychologowie i psychoterapeuci - odpowiedzą na pytania, jak powinna radzić sobie "rodzina po przejściach", jak na nowo ułożyć relacje rodzinne, jak wychowywać dzieci razem, a jednak osobno. Uczestnicy poznają również sposoby radzenia sobie z trudnymi emocjami, zarówno dziecka jak i własnymi.

Harmonogram spotkań: "Strefa Rodzica SWPS"

 • Wrocław, 3 marca, godz. 17.00; "Wychowanie bez wątpliwości" - dr Jarosław Kulbat (wykład),
 • Warszawa, 7 marca, godz. 14.00; "Zrozumieć trudne emocje dziecka" - Joanna Stroemich (wykład),
 • Poznań,10 marca, godz. 17.00; "Nowe potrzeby, role i funkcje w rodzinie patchworkowej" ? Anna Cwojdzińska (wykład),
 • Poznań, 11 marca, godz. 17.30; "Trudne emocje dziecka w rodzinie patchworkowej" ? Monika Domska ? Brzozowska (warsztaty),
 • Sopot, 17 marca, godz. 17.00; Anna Strzałkowska "Współczesne modele życia i rodziny" - Anna Strzałkowska (wykład),
 • Katowice, 21 marca, godz. 11.00.; "Zrekonstruować rodzinę" - Bożena Boruta-Gojny (wykład).

Zapisy na wykłady i warsztaty na stronie: http://www.swps.pl/strefa-rodzica

Strefa Rodzica SWPS ma przybliżać, pogłębiać lub weryfikować wiedzę i umiejętności rodziców, niezbędne w pełnieniu jednej z najważniejszych życiowych ról - byciu ojcem lub matką. Psychologowie prowadzący spotkania mają zamiar zwrócić uwagę rodziców na konieczność łączenia w procesie wychowania wiedzy i intuicji. Umiejętność słuchania oraz świadomość wyzwań stojących przed współczesnymi rodzinami, pozwolą znaleźć wyjście z niejednej sytuacji. Dzisiejsze świadome rodzicielstwo to przede wszystkim chęć zrozumienia relacji między rodzicem a dzieckiem na wszystkich etapach rozwoju, to aktywne wychowanie i słuchanie siebie nawzajem.

Projekt Strefa Rodzica SWPS będzie realizowany w pięciu miastach Polski: w Warszawie, Wrocławiu, Poznaniu, Katowicach i Sopocie. Projekt zostanie zakończony w kwietniu 2015 roku.

Opublikowano: 2015-03-02

Źródło: Centrum Prasowe SWPS


Zobacz więcej wiadomościNapisz swój komentarz
Zobacz komentarze Czytelników

 • Wyzwania rodziny patchworkowej

  Autor: fatum   Data: 2015-03-06, 13:18:55               Odpowiedz

  Jeśli Projekt Strefa Rodzica SWPS będzie sukcesywnie realizowany (obejmie całą Polskę!!!) to możliwe, że Ludzie poznają więcej sposobów radzenia sobie z trudnymi emocjami.Dziecka i swoimi. Wszystko co dobre musi trwać dłużej. W przeciwnym razie "kropla pomocy" nie zadziała aż tak bardzo. D... Czytaj dalejZobacz więcej komentarzy