Gorące wiadomości

Lawina samobójstw w Polsce. Główny powód to kłopoty finansowe

W Polsce dramatycznie wzrasta liczba osób, które popełniają samobójstwo. Jak pisze "Rzeczpospolita", tylko w tym roku próbowało się zabić prawie 8 tys. osób. Jednym z głównych powodów są kłopoty finansowe.

Desperatów, którzy postanowili rozstać się z życiem, jest prawie półtora tysiąca więcej niż w analogicznym okresie czasu w roku ubiegłym. Rośnie również skuteczność prób samobójczych. Według policyjnych statystyk w co miesiąc zabija się ponad pół tysiąca ludzi.

- "Więcej jest samobójstw z powodów finansowych, popełnianych przez osoby starsze. Wpadają w pętlę zadłużenia, zalegają z czynszem, tracą mieszkanie czy pracę. Z takimi przypadkami mamy coraz częściej" - mówi "Rzeczpospolitej" Joanna Kącka, rzeczniczka łódzkiej policji.

Od stycznia do końca września w całym kraju na swoje życie próbowało się targnąć aż 7734 osoby, czyli o 1,4 tys. więcej niż w tym samym okresie roku ubiegłego - wynika z policyjnych danych. Zabiło się 4744 osób. To 113 skutecznych prób samobójczych więcej niż w 2013 r.

Wszystko wskazuje na to, że obecny trend się utrzyma i przyszłym roku będzie jeszcze gorzej.

W tragicznej statystyce przodują województwa śląskie, łódzkie i świętokrzyskie. Większość samobójców to mężczyźni (80 proc.). Najczęściej wybieranym przez nich sposobem jest powieszenie, rzadziej skok z okna czy zażycie śmiertelnej dawki leków.

Prof. Brunon Hołyst, kryminolog i suicydolog, zwraca uwagę, że problem samobójstw nie interesuje polskich władz.

- "Interesują się wypadkami samochodowymi, bo łatwo zwalić winę na kierowców albo infrastrukturę. Za samobójstwa część winy ponosi państwo poprzez prowadzenie złej polityki socjalnej" - podkreśla prof. Hołyst w rozmowie z "Rzeczpospolitą". - "To jest bardzo ważny problem społeczny, ale nikt nie chce go dotykać, bo ktoś musiałby przyznać się do błędu. (...) Każdy z nas chce żyć, ale chodzi też o jakość życia. Zdarzają się sytuacje, że człowiek zostaje zwolniony z pracy i popełnia samobójstwo, bo nie widzi innej możliwości" - dodaje kryminolog.

Opublikowano: 2014-12-04

Źródło: wPolityce


Zobacz więcej wiadomościNapisz swój komentarz
Zobacz komentarze CzytelnikówZobacz więcej komentarzy