Gorące wiadomości

Porównanie sytuacji osób bezdzietnych z rodzicami - kto ma lepiej?

Osoby bezdzietne są bardziej wyspane niż rodzice. Aż 75 proc. bezdzietnych twierdzi, że przesypia więcej niż osiem godzin w ciągu nocy. Dla wielu rodziców ten wynik jest często niemożliwy do osiągnięcia - 29 proc. z nich nie przesypia nawet sześciu godzin.

Bezdzietni prowadzą zdrowszy tryb życia. To bezdzietni są grupą, która w 75 proc. nigdy nie jada dań typu fast food, zaś prawie 40 proc. z nich odwiedza siłownię albo studio fitness przynajmniej raz w tygodniu. Natomiast 17 proc. rodziców nie podejmuje żadnej aktywności fizycznej, a 10 proc. z nich ma nadwagę.

Bezdzietni mają lepszą sytuację finansową. Rodzice częściej (o 40 proc.) przyznają, że muszą kupować przecenione artykuły i korzystać z różnego rodzaju promocji. W przypadku osób bezdzietnych prawdopodobieństwo, że będą w stanie zaoszczędzić ok. 20 proc. swojego miesięcznego przychodu, wzrasta dwukrotnie. W tej grupie zwiększa również szansa na ukończenie studiów (o 23 proc.).

Bezdzietni wiodą ciekawsze życie towarzyskie. Częstotliwość wyjść, np. do restauracji w przypadku rodziców maleje co najmniej dwukrotnie, a podróżowania spada o ponad 60 proc. Zmniejsza się także prawdopodobieństwo przepuszczenia pieniędzy na własne zachcianki - aż o 86 procent.

Bezdzietni są mniej zestresowani. Wraz z pojawieniem się na świecie dzieci, przybywa powodów do zmartwień. Ze statystyk wynika, że po staniu się rodzicem zainteresowanie przestępczością w okolicy wzrasta o 27 proc. Rodzice o 50 proc. częściej oglądają lokalne wiadomości niż osoby bezdzietne. Przejawiają również większą troskę o sytuację ekonomiczną, system edukacyjny, opiekę zdrowotną i podatki. Z kolei osoby nieposiadające dzieci mają większą tendencję do stwierdzania, że ich życie w ogóle nie jest stresujące (o 23 proc.).

Jednakże to rodzice są szczęśliwsi. Mimo, że wielu punktach porównanie wychodzi na niekorzyść rodziców, to właśnie oni o 33 proc. częściej stwierdzali w ankiecie, że czują się bardzo szczęśliwi. Bezdzietni często odpowiadali, że są nieszczęśliwi (o 27 proc. więcej zaznaczonych odpowiedzi niż rodzice). Prawdopodobnie część bezdzietnych nie może powiększyć rodziny ze względu na przeszkody natury biologicznej (niepłodność), sytuację finansową czy brak odpowiedniego partnera/partnerki. To z pewnością przekłada się na ich kondycję psychiczną. Możliwe też, że dalekie podróże, spore oszczędności na koncie i szalone życie towarzyskie nie dają tyle szczęścia, co bezwarunkowa, rodzicielska miłość.

Opublikowano: 2014-09-22

Źródło: Dzieci.pl


Zobacz więcej wiadomościNapisz swój komentarz
Zobacz komentarze CzytelnikówZobacz więcej komentarzy