Gorące wiadomości

"Dziwna nauka: wstęp do psychologii anomalistycznej" - wykład prof. Ch. Frencha z Uniwersytetu Londyńskiego w SWPS w Warszawie

Odkąd sięgniemy pamięcią, w każdym znanym społeczeństwie pewna część populacji donosiła o niezwykłych doświadczeniach, które niekiedy trudno było logicznie wyjaśnić. Czy zjawiska paranormalne istnieją? A może to kwestia odpowiedniego podejścia do danej sytuacji, znalezienia jej możliwych przyczyn i skutków, celem zrozumienia jej?

SWPS zaprasza na wykład pt. "Dziwna nauka: wstęp do psychologii anomalistycznej", który wygłosi 24 czerwca 2014 r. prof. Ch. French z Uniwersytetu Londyńskiego. Spotkanie odbędzie się w ramach "Horyzontów poznania". Wstęp wolny.

Z badań opinii publicznej wynika, że większość społeczeństwa uznaje istnienie zjawisk paranormalnych. Tak bardzo rozpowszechnione doświadczanie i wiara w te zjawiska, może oznaczać dwie rzeczy: albo zjawiska paranormalne rzeczywiście istnieją, w związku z czym powinny zostać uznane przez szerokie kręgi naukowe, które obecnie odrzucają podobne doniesienia, albo też wiara i doświadczanie zjawisk pozornie paranormalnych mogą być w pełni wytłumaczalne z punktu widzenia psychologii.

- Niniejsza prezentacja będzie wprowadzeniem do subdyscypliny, jaką jest psychologia anomalistyczna, którą można zdefiniować jako badanie niezwykłych zjawisk związanych z zachowaniem i doświadczaniem w celu dostarczenia nieparanormalnych wyjaśnień z punktu widzenia czynników psychologicznych i fizycznych - mówi profesor French. - Podejście to zostanie zilustrowane przykładami odnoszącymi się do szeregu zjawisk pozornie paranormalnych - dodaje.

"Horyzonty poznania" to projekt popularyzujący naukę, współfinansowany przez Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego. W ramach projektu zapraszamy ważnych przedstawicieli świata nauki do wygłoszenia wykładów gościnnych w Szkole Wyższej Psychologii Społecznej w Warszawie.

Formuła wykładów otwartych jest nowatorską alternatywą dla konferencji naukowych, które ze względu na swój charakter mają ograniczony zasięg i wyspecjalizowane grono odbiorców.

Profesor Chris French jest szefem Jednostki Badawczej Psychologii Anomalistycznej na Wydziale Psychologii w Kolegium Goldsmiths Uniwersytetu Londyńskiego. Jest członkiem Brytyjskiego Towarzystwa Psychologicznego oraz Komitetu Badań Sceptycznych, jak również stronnikiem Brytyjskiego Stowarzyszenia Humanistów i członkiem Naukowej i Zawodowej Rady Doradczej Brytyjskiego Towarzystwa ds. Syndromu Fałszywych Wspomnień. Autor ponad 120 artykułów i publikacji o tematyce szeroko związanej z psychologią. Głównym obszarem jego badań jest psychologia wiary w zjawiska paranormalne i doświadczenia anomalne. Często pojawia się w radiu i w telewizji, gdzie wyraża sceptyczne poglądy na temat zdolności paranormalnych. Publikuje także w "Guardian" i magazynie "The Skeptic", którego przez ponad dziesięć lat był również redaktorem. Jego ostatniA książkA to Why Statues Weep powstała we współpracy z Wendy Grossman.

Data i miejsce spotkania
24 czerwca 2014 r. godz. 17.30
SWPS w Warszawie
ul. Chodakowska 19/31
aula im. Tadeusza Tomaszewskiego, II piętro

Opublikowano: 2014-06-23

Źródło: CP SWPS


Zobacz więcej wiadomościŻaden Czytelnik nie napisał jeszcze swojego komentarza. Napisz swój komentarz