Gorące wiadomości

Eksperci o szansach humanistów na rynku pracy

Najbogatszy człowiek w Polsce na liście Forbesa to absolwent nauk społecznych. W wielu firmach najbardziej pożądanym pracownikiem jest wszechstronny humanista. Badania uczelni pokazują, że ścieżki kariery zawodowej humanistów nie różnią się także od losów ich kolegów z kierunków ścisłych. Dlaczego więc cały czas są niedoceniani? O tym, jak humaniści mogą odnosić wielkie sukcesy zawodowe, rozmawiać będą eksperci rynku pracy podczas debaty organizowanej przez SWPS i Edulandia.pl w ramach akcji "Humaniści kontratakują".

Debata pt. "Szanse humanistów na rynku pracy" odbędzie się w poniedziałek 7 kwietnia 2014r. w godz. 12-14 w siedzibie Agory przy ulicy Czerskiej 8/10 w Warszawie. Podzielona zostanie na dwa panele: ekspercki i akademicki. Dyskusję poprowadzi Jan Wróbel - dziennikarz radia TOK FM.

W pierwszym panelu udział wezmą eksperci z szeroko rozumianego rynku pracy: Piotr Voelkel - właściciel grupy kapitałowej VOX, dr Kazimierz Sedlak - dyrektor firmy Sedlak & Sedlak, Małgorzata Augustyniak - wiceprezes zarządu AMS SA, Agnieszka Szefler - wiceprezes zarządu Polskiego Stowarzyszenia Zarządzania Kadrami oraz Małgorzata Tłuchowska - dyrektor ds. personalnych Europy Środkowo-Wschodniej, członek zarządu Wolters Kluwer Polska. Zaprezentują oni m.in. swoje doświadczenia z pracy z humanistami oraz opowiedzą o ich szansach na rynku pracy i kierunkach rozwoju, w jakich powinni podążać, żeby odnieść sukces. - Niewykluczone, że młodzi humaniści sami nie wiedzą, w czym mogą być użyteczni. To bardzo ważne, by uświadomić im to już w trakcie studiów - mówi Piotr Voelkel.

Absolwenci studiów humanistycznych i społecznych w ostatnich latach nie mają dobrej prasy, dlatego celem debaty jest pokazanie im realnych możliwości na rynku pracy oraz przekonanie ich o możliwości osiągania sukcesów. - "Humaniści mają większe szanse na rynku pracy, ponieważ mają uniwersalne wykształcenie i mogą pracować w wielu zawodach o charakterze ogólnym. Natomiast osoby z wykształceniem technicznym mają ściśle określny profil zawodowy i przez to mają mniejsze możliwości dostosowania się do zmian zachodzących na rynku pracy" - tłumaczy dr Kazimierz Sedlak.

Maturzyści, którzy już niedługo staną przed swoim najważniejszym wyborem w życiu i myślą o studiach humanistycznych bądź społecznych powinni wiedzieć, że pracodawcy doceniają takich absolwentów i wiedzą, że warto ich zatrudniać. - Humaniści mogą być cennymi pracownikami ze względu na fakt, iż studia humanistyczne rozwijają kompetencje społeczne, miękkie, językowe, interpersonalne, czyli wszystkie te, które są tak bardzo cenione na rynku pracy - mówi Agnieszka Szefler. - Do zespołu wnoszą otwartość na zmiany, inną perspektywę uwzględniającą aspekt relacyjny i psychologiczny. Ich empatyczna postawa pozwala szybciej poznać motywacje innych i osiągać kompromis w trudnych sytuacjach - dodaje Małgorzata Augustyniak.

Trendy na rynku pracy wskazują na ryzyko, że już niedługo podaż absolwentów nauk ścisłych może przewyższyć popyt na nich. Może pojawić się także problem z dostateczną liczbą absolwentów po kierunkach humanistycznych i społecznych. Jednak jak mówią eksperci, pamiętać trzeba o tym, że najbardziej efektywne są zespoły interdyscyplinarne, które składają się zarówno z umysłów ścisłych, jak i humanistycznych. - Reprezentuję firmę, w której 70% pracowników to humaniści. Ich kreatywność i wiedza styka się z kwalifikacjami informatyków, którzy przetwarzają ich pomysły w formę elektroniczną, łatwą do przyswojenia i przeszukania. Najważniejsza jest współpraca między tymi dwoma światami. Informatycy tworzą narzędzia, a humaniści wypełniają je treścią. Jedni bez drugich nie stworzyliby wartości dodanej dla klientów - podsumowuje Małgorzata Tłuchowska.

W części akademickiej debaty udział wezmą studenci i absolwenci kierunków humanistycznych i społecznych. Podzielą się oni z publicznością swoimi doświadczeniami ze studiów, dzięki którym udaje im się odnosić sukcesy zawodowe. Opowiedzą m.in. o tym, jak studiować na tych kierunkach, żeby te sukcesy odnosić, jakie kompetencje nabyte podczas studiów przydają im się w pracy oraz jak z punktu widzenia absolwenta studiów humanistyczno-społecznych wygląda poszukiwanie pracy. Odpowiedzą też na pytania publiczności.

Opublikowano: 2014-03-28

Źródło: Centrum Prasowe SWPS


Zobacz więcej wiadomościŻaden Czytelnik nie napisał jeszcze swojego komentarza. Napisz swój komentarz