Gorące wiadomości

Nadmiar magii według prof. Włodzisława Ducha

Jak magia wpływa na świat? Dlaczego do myślenia magicznego odwołują się nawet politycy i sportowcy? Dlaczego pomimo racjonalizacji rzeczywistości, ludzie mają tendencję do wiary w magiczne rytuały? Prof. Włodzisław Duch, wybitny znawca ludzkiego umysłu opowie, skąd bierze się skłonność do myślenia magicznego w różnych obszarach naszego życia. Wykład odbędzie się ramach "Horyzontów poznania" w piątek 28 lutego 2014 r. o godz. 15.00 przy ul. Chodakowskiej 19/31. Wstęp wolny.

Psychologowie zidentyfikowali różne zachowania związane z irracjonalnym myśleniem. Badania nad mózgiem powoli pokazują, że racjonalne myślenie jest nadzwyczaj trudne. Powodem tego jest zainteresowanie ludzi wszystkim co magiczne i irracjonalne. Przez psychologów działanie takie uważane jest za jedną z pierwotnych form rozwoju procesów poznawczych. Czy jesteśmy zatem skazani na chuchanie na kostkę do gry przed rzutem oraz omijanie szerokim łukiem czarnych kotów? Czy możemy coś z tym zrobić? Znawca ludzkiego umysłu, prof. Włodzisław Duch podczas spotkania wyjaśni, jak magia wpływa na ludzi i na otaczającą ich rzeczywistość.

Wykład inauguracyjny prof. Włodzisława Ducha jest pierwszym spotkaniem popularyzującego naukę cyklu "Horyzonty poznania". W ramach projektu zaproszeni przedstawiciele świata nauki wygłoszą wykłady gościnne w SWPS w Warszawie.

Celem "Horyzontów poznania" jest stworzenie interdyscyplinarnego i międzynarodowego forum dla wymiany doświadczeń, nowych sposobów myślenia oraz popularyzacji osiągnięć nauki. Formuła wykładów otwartych jest nowatorską alternatywą dla konferencji naukowych, które ze względu na swój charakter mają ograniczony zasięg i wyspecjalizowane grono odbiorców. Projekt "Horyzonty poznania" jest współfinansowany przez Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego.

Prof. Włodzisław Duch - fizyk, kognitywista, filozof umysłu, specjalizuje się w badaniach nad sztuczną inteligencją. Kieruje Katedrą Informatyki Stosowanej na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika, pracuje również na Wydziale Inżynierii Komputerowej Uniwersytetu Technologiczego Nanyang (Nanyang Technological University) w Singapurze.

Więcej informacji o projekcie oraz harmonogram spotkań znajduje się na stronie www.horyzontypoznania.pl.

Opublikowano: 2014-02-20

Źródło: CP SWPS


Zobacz więcej wiadomościNapisz swój komentarz
Zobacz komentarze CzytelnikówZobacz więcej komentarzy