Gorące wiadomości

Poszukiwanie tożsamości jednostki - przegląd polskich filmów krótkometrażowych "identi_TY" w Warszawie

W dniach 1-9 września w Centrum Nauki Kopernik w Warszawie, w ramach festiwalu "Przemiany", odbędzie się przegląd polskich filmów krótkometrażowych - "identi_TY". Podczas projektu zostaną zaprezentowane animacje skupione wokół tematyki poszukiwania tożsamości jednostki w kontekście współczesnego świata i przestrzeni miejskiej.

Autorski projekt prezentuje niemal sto polskich filmów animowanych. Widzowie będą mieli szansę przypomnieć sobie wielokrotnie nagradzaną klasykę gatunku oraz poznać filmy młodych, niezależnych animatorów.

- "Podczas projektu chciałybyśmy przyjrzeć się różnym czynnikom, które wpływają na proces kształtowania tożsamości jednostki we współczesnym świecie. Animacja pozwoli nam w jeszcze bardziej intensywny sposób zaprezentować pewne zjawiska, które niezauważenie przemykają podczas wykonywania codziennych czynności. Przyjrzymy się mieszkańcom miast, łączących ich relacjom oraz emocjom." - mówi Kinga Lewandowska, jedna z kuratorek projektu.

W wyjątkowy sposób, problem zagubienia oraz poszukiwania tożsamości przez jednostkę prezentuje Piotr Karwas w filmie "Maski". Człekopodobna figura podejmuje próby identyfikacji swojej persony, przymierzając kolejne maski. Swoista metafora przyjmowania ról społecznych i przystosowania do aktualnych realiów kończy się zaskakującym odkryciem. Doskonała plastycznie i wzbogacona psychologiczną refleksją animacja była odkryciem wielu festiwali filmowych, zdobywając na nich najważniejsze nagrody, m.in. Złotego Niedźwiedzia w kategorii filmów animowanych na 49. Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Berlinie.

W innym filmie, "Mysz", reżyser Wojciech Wawszczyk prezentuje bohatera, który chcąc zostać zaakceptowanym przez społeczeństwo podejmuje kolejne próby dopasowania się do otaczającego środowiska, zatracając podczas tego procesu samego siebie.

Film "Sekwens" w reżyserii Roberta Sowy, jedna z animacji szczególnie polecanych przez kuratorki, to obraz walki z upływem czasu. Bohater boryka się z wydarzeniami, które choć są historią, nadal mają wpływ na jego życie. Film to samotne i indywidualne spojrzenie bohatera w przeszłość, które pomaga zrozumieć mu aktualne emocje i pragnienia.

Wymienione filmy to tylko mały wycinek programu. Uczestnictwo w projekcie to doskonała okazja do zapoznania się z przekrojem polskiej animacji oraz zastanowienia się nad problematyką kształtowania tożsamości jednostki we współczesnym świecie i przestrzeni miejskiej.

Na wszystkie projekcje wstęp jest wolny (ograniczony liczbą miejsc). Filmy w polskiej wersji językowej będą wyświetlane z angielskimi napisami.

Więcej informacji na stronie: www.przemianyfestiwal.pl/e/identy_ty/

Opublikowano: 2012-08-26

Źródło: Centrum Nauki Kopernik


Zobacz więcej wiadomościŻaden Czytelnik nie napisał jeszcze swojego komentarza. Napisz swój komentarz