Gorące wiadomości

Dzieci starszych ojców mogą żyć dłużej

Mężczyźni, którzy mają potomstwo w późniejszym wieku, mogą mu przekazywać cechy przedłużające życie - informuje pismo "Proceedings of the National Academy of Sciences". Biolodzy przypuszczają, że powolne tempo starzenia wymaga od organizmu inwestowania większych zasobów w naprawę komórek i tkanek.

Badania zespołu Dana T.A. Eisenberga z Northwestern University (USA) przeprowadzone na Filipinach sugerują, że ludzki organizm może zwiększać te spowalniające starzenie inwestycje, jeśli ojciec i dziadek danej osoby mieli potomstwo w późniejszym wieku. Przeanalizowano DNA 1779 młodych dorosłych.

Okazało się, że dzieci starszych ojców nie tylko dziedziczą dłuższe telomery (przypominające skuwki sznurowadeł fragmenty DNA na końcach chromosomów), ale i efekt ten kumuluje się z pokolenia na pokolenie. Choć w zwykłych komórkach telomery z czasem się skracają, telomery chromosomów w plemnikach wydłużają się z każdym rokiem. Dłuższe telomery mają związek z lepszym zdrowiem i wolniejszym starzeniem, zwłaszcza gdy chodzi o skórę, przewód pokarmowy i układ odpornościowy.

Zjawisko ma ewolucyjne uzasadnienie - jeśli ojciec i dziadek byli w stanie żyć odpowiednio długo, to także ich potomkowie mają duże szanse na życie w podobnym środowisku - w którym przypadkowa śmierć jest mało prawdopodobna lub partnerkę udaje się znaleźć dopiero w późniejszym wieku. W takich warunkach opłaca się inwestycja w długowieczność.

Autorzy badań zaznaczają jednak, że ich badania nie powinny zachęcać do odkładania ojcostwa na później, ponieważ wcześniejsze prace wykazały, że starsi ojcowie częściej przekazują potomstwu szkodliwe mutacje. Prowadzi to do częstszych poronień oraz innych problemów zdrowotnych u ich dzieci.

Opublikowano: 2012-06-16

Źródło: Onet.pl


Zobacz więcej wiadomościŻaden Czytelnik nie napisał jeszcze swojego komentarza. Napisz swój komentarz