Gorące wiadomości

USA: szczęśliwy jak ksiądz

Kapłani w Stanach Zjednoczonych to w przeważającej mierze ludzie szczęśliwi, zadowoleni z tego, kim są i co robią - wynika z kompleksowych badań przeprowadzonych ostatnio w 23 amerykańskich diecezjach. Za szczęśliwych uważa się 90 procent kapłanów. 80 proc. z nich twierdzi, że jest w dobrej formie. Zawiedzionych jest niespełna 5 proc.

Jak podkreśla autor ponad 200-stronicowego raportu, duchowa i psychiczna kondycja amerykańskiego duchowieństwa uległa zdecydowanej poprawie. Odsetek zadowolonych z życia kapłanów jest wyższy niż przed 5 laty, kiedy tamtejszy Kościół przeżywał apogeum kryzysu wywołanego przez skandale obyczajowe.

W badaniach zajęto się również celibatem. Nie pytano, kto jest za, a kto przeciw, lecz: "Czy celibat jest czymś pozytywnym dla ciebie?" i "Czy sądzisz, że Bóg powołał cię do życia w celibacie?". Na pierwsze pytanie pozytywnie odpowiedziało 75 proc. księży, na drugie - 78.

Autorem raportu jest kapłan-psycholog ks. Stephen Rossetti, wieloletni dyrektor Instytutu św. Łukasza w Waszyngtonie, specjalizującego się w pomocy psychologicznej dla księży i zakonnic.

Opublikowano: 2012-01-09

Źródło: Opoka.org.pl


Zobacz więcej wiadomościNapisz swój komentarz
Zobacz komentarze CzytelnikówZobacz więcej komentarzy