Gorące wiadomości

Palenie przez ojców przyśpiesza menopauzę córek

Zgodnie z badaniami czasopisma "Fertility and Sterility" mężczyźni, którzy palą papierosy kiedy ich partnerka jest w ciąży, mogą narażać swoją nienarodzoną córkę na przedwczesną menopauzę. To badanie wskazuje, że palenie papierosów przez ojca w czasie ciąży żony, może być równie niebezpieczne.

Badaniami prowadzonymi przez Misao Fukadę z M&K Health Institute w Ako w Japonii zostało objętych w czasie wizyty u ginekologa ponad 1000 kobiet po menopauzie. Kobietom zadawano różnego rodzaju pytania, np. kiedy rozpoczął się u nich cykl menstruacyjny, w jakim wieku przeszły menopauzę, czy ich partner pali bądź palił lub też czy którekolwiek z rodziców paliło, w czasie ciąży matki.

Średnia wieku, w którym badane kobiety przechodziły menopauzę, wyniosła 51 lat. Rezultaty badań pokazały, że kobiety, które paliły przechodziły menopauzę średnio o 14 miesięcy wcześniej niż kobiety niepalące. Kiedy palaczami byli mężczyźni różnica ta wyniosła 5 miesięcy. Kobiety, których ojcowie palili podczas ciąży swoich żon, przekwitały 13 miesięcy wcześniej.

Badacze podkreślają, że nie mają pewności co do tego, czy wyniki dotyczące palących ojców uwarunkowane są tym, że palili oni w czasie ciąży swoich żon, czy też tym, że palili gdy ich córka była dzieckiem.

Badania pokazały, że ilość matek palących w czasie ciąży, jest zbyt mała do oceny wpływu palenia na wcześniejsza menopauzę ich córek. Zagadnieniu palenia w czasie ciąży zostało poświęconych wiele badań i wygląda na to, że matki w tym okresie z reguły rzucają lub ograniczają palenie. Badanie przeprowadzone przez Fukadę jest pierwszym, które pokazuje, że palenie ojców może okazać się równie niebezpieczne dla ich nienarodzonych córek.

Opublikowano: 2011-06-05

Źródło: Onet.pl


Zobacz więcej wiadomościŻaden Czytelnik nie napisał jeszcze swojego komentarza. Napisz swój komentarz