Nowości wydawnicze

Lek. Jak umysł wpływa na ciało Lek.

Jo Marchant

Wydawnictwo Galaktyka, Łódź 2016.

W swojej nowej, rewelacyjnej książce Jo Marchant bierze pod lupę najnowsze osiągnięcia naukowe i zadaje ważne pytania:

 • Czy ludzie, którzy zwracają się ku medycynie alternatywnej, są po prostu naiwni, czy może jednak wiedzą, co robią?
 • Czy myśli, przekonania i emocje mają wpływ na zdrowie fizyczne?
 • Czy możemy wytrenować mózg tak, by zaczął leczyć ciało?

Jo Marchant wyrusza tropem naukowców zgłębiających wpływ umysłu na ciało: od placebo po hipnozę i od komunikacji społecznej po medytację. Przygląda się temu, do czego zdolny jest umysł człowieka, bada dlaczego i jak działa nasz mózg oraz w jaki sposób możemy wykorzystać we własnym życiu najnowsze odkrycia w tej dziedzinie.

  Autorka ukazuje ludzki umysł w całej jego złożoności i potędze. Stara się odpowiedzieć na pytanie, jak skutecznie wspierać leczenie farmakologiczne terapią niefarmakologiczną, by przyspieszyć proces leczenia i zmniejszyć liczbę działań niepożądanych. W ciekawy sposób opowiada historię powstania i stosowania placebo, a także wprowadza czytelnika w świat badań nad wykorzystywaniem siły sugestii w leczeniu wielu schorzeń. Książkę czyta się jednym tchem, mimo jej naukowego charakteru.

  Prof. dr hab. n. med. Artur Pupka, specjalista chirurgii naczyniowej, ogólnej, angiologii, transplantologii klinicznej i medycyny sportowej

  Najnowsze badania dowodzą, że dzięki sile umysłu możemy oddziaływać na poszczególne procesy fizjologiczne, a tym samym przyspieszać proces zdrowienia ? lub wpędzać się w chorobę. Autorka opowiada między innymi, jak wpływać na sprawność układu odpornościowego czy zmniejszać natężenie bólu. Lektura tej książki z pewnością będzie dla wielu z Państwa prawdziwie inspirującym przeżyciem.
  Dr n. med. Daniel Śliż, III Klinika Chorób Wewnętrznych i Kardiologii WUM

  Książka zabiera nas w niezwykłą podróż, skłania do refleksji i każe na nowo przemyśleć, co właściwie znaczy być człowiekiem. Jo Marchant opowiada niezwykłe i poruszające historie ludzi, którzy dzięki sile własnego umysłu i ogromnej motywacji pokonali poważne choroby. Jej książka to pasjonująca podróż w głąb naszego umysłu. Jest prawdziwa i daje nadzieję.
  Iwona Schymalla, red. nacz. Medexpress.pl

  Uzdrawiająca moc umysłu stała się najważniejszym polem bitwy w wojnie z irracjonalnym myśleniem. Sęk w tym, że im usilniej sceptycy starają się obalać szalone teorie, odwołując się do logiki oraz dowodów i metod naukowych, tym skuteczniej zniechęcają do siebie tych, których od początku chcą przeciągnąć na swoją stronę. Gdybyśmy jednak spróbowali podejść do tematu inaczej i wnikliwie przyjrzeli się roli umysłu w odzyskiwaniu zdrowia? Jo Marchant wyrusza tropem naukowców zgłębiających wpływ umysłu na ciało: od placebo po hipnozę, od komunikacji społecznej po medytację. Przygląda się temu, do czego zdolny jest umysł, bada, jak on działa i w jaki sposób możemy najnowsze odkrycia w tej dziedzinie wykorzystać we własnym życiu ? a także do niesienia pomocy pacjentom. Marchant posługuje się przykładami nauki płynącej z doświadczeń psychobiologicznych i pomaga lepiej zrozumieć wpływ umysłu na fizjologię człowieka. Twierdzi przy tym, że możemy nauczyć się żyć w zgodzie z własnym ciałem, nie karmiąc się złudzeniami, lecz opierając się na dowodach naukowych. Niezwykle pouczająca lektura (...) pełna wnikliwych spostrzeżeń.
  The Guardian


Jo Marchant jest dziennikarką naukową, uhonorowaną wieloma nagrodami. Studiowała na londyńskich uczelniach St Bartholomew's Hospital Medical College i Imperial College, jest doktorem genetyki, mikrobiologii medycznej oraz komunikacji naukowej. Pracowała jako redaktorka w "New Scientist" i "Nature", jej artykuły ukazywały się też między innymi w "The Guardian", "Wired UK", "The Observer", "The Economist" i "Smithsonian". Wykłada na całym świecie. W 2009 roku książka Jo "Zagadka komputera sprzed 2000 lat" znalazła się na liście finalistów Royal Society Prize for Science Books.
Oceń książkę:
Zobacz inne książki z roku: 2024/2023/2022/2021/2020/2019/2018/2017/2016/2015/2014/2013/2012/2011/2010/2009/2008/2007/2006/2005/2004

Żaden Czytelnik nie napisał jeszcze swojej recenzji. Przeczytałeś książkę? Napisz swoją recenzję!