Nowości wydawnicze

Racjonalna Terapia Zachowania Racjonalna


Maxie M. Maultsby

Wydawnictwo Dominika Księskiego "Wulkan", Żnin 2008.

Dla kogo jest ta książka? - na to pytanie odpowiedzi udziela sam autor:


  Książka ta została napisana dla praktyków i adeptów, którzy pragną zawodowo pomagać innym, a kierują się następującymi trzema osobistymi celami:

  1. Chcą szybko, bezpiecznie i bez stosowania leków pomagać ludziom, odczuwającym ból emocjonalny.
  2. Chcą, żeby osoby, którym pomagają, lepiej niż dotychczas umiały skutecznie radzić sobie w życiu z przyszłymi problemami.
  3. Chcą stosować techniki psychoterapii i doradztwa, które także pomagają ludziom w ich codziennym życiu i w zapobieganiu przyszłym problemom."

Tak Maxie M. Maultsby przedstawia najważniejsze cechy tej terapii:

  RTZ jest idealną terapią poznawczo-behawioralną (cognitive behavior therapy), ponieważ posiada każdą z sześciu cech określających wszystkie idealne psychoterapie. RTZ jest: (1) wszechstronna i pełna, (2) krótkoterminowa, (3) ponadkulturowa, (4) bezlekowa, (5) wywołuje długotrwałe rezultaty, (6) pojęcia behawioralne oraz techniki emocjonalnej samopomocy używane w RTZ umożliwiają szkołom powszechnym i społecznościom lokalnym zaoferować zainteresowanym osobom efektywne, profilaktyczne, a przy tym tanie masowe programy zdrowia psychicznego.

Słowa ze wstępu do pierwszego wydania książki, napisane przez prof. dr hab. Jerzego Siutę (kierownika Zakładu Psychologii Behawioralnej IP UJ):

  Doktor Maxie C. Maultsby jr. jest profesorem psychiatrii i dziekanem Wydziału Psychiatrii Uniwersytetu Howarda w Waszyngtonie. W książce Racjonalna Terapia Zachowania przekonująco i atrakcyjnie przedstawia teorię i praktykę własnego podejścia psychoterapeutycznego. Wykorzystując wiele najistotniejszych osiągnięć współczesnej psychologii i neurofizjologii, proponuje logiczny i łatwy do opanowania system psychoterapii, który niewątpliwie pomoże lekarzom, psychologom, pielęgniarkom, pracownikom społecznym i wielu innym profesjonalistom w ich pracy zawodowej.

Opinia dra medycyny Arnolda M. Ludwiga, zamieszczoną w pierwszym wydaniu amerykańskim:

  Ta książka jest kamieniem milowym psychoterapii.

Tłumacz, dr Mariusz Wirga, wykładowca Western University w Pomonie, Kalifornia:

  Do Racjonalnej Terapii Zachowania (RTZ) wprowadził mnie w 1990 roku doktor O. Carl Simonton, onkolog radioterapeuta, pionier stosowania psychoterapii jako uzupełnienia konwencjonalnego leczenia chorych na nowotwory złośliwe. Dr Simonton stwierdził, że wkład profesora Maxie Maultsby'ego w skuteczną pomoc chorym onkologicznie i ich rodzinom był najważniejszą zmianą w Programie Simontona od początku jego powstania w 1971 roku. Widząc, jak świetne jest to narzędzie i jak wielu ludzi mogłoby z niego skorzystać, w końcu udało mi się sprowadzić profesora Maxie C. Maultsby'ego do Polski w kwietniu 1992. Przeprowadził on wówczas warsztaty RTZ, które spotkały się z entuzjastycznym przyjęciem tego modelu terapii poznawczo-behawioralnej.

Recenzent naukowy książki, dr hab. Józef Binnebesel, profesor UMK:

  Książka stanowi ważny wkład w szybko rozwijający się w Polsce nurt terapeutyczny. Niezwykle ważnym aspektem owej pozycji jest jej uniwersalizm, stanowić ona może podłoże do działań terapeutycznych nie tylko zawodowych terapeutów, lecz również samych pacjentów.
Oceń książkę:
Zobacz inne książki z roku: 2024/2023/2022/2021/2020/2019/2018/2017/2016/2015/2014/2013/2012/2011/2010/2009/2008/2007/2006/2005/2004

Żaden Czytelnik nie napisał jeszcze swojej recenzji. Przeczytałeś książkę? Napisz swoją recenzję!