Forum dyskusyjne

RE: Odpowiedzialność dzieci za grzechy ojców

Autor: mimbla1   Data: 2022-06-16, 23:09:00               

@Lustereczkopowiedz

Wiesz, ja jestem/starami się od polityki z dala. I w życiu i na forum. Z poczucia obowiązku przeczytałam o co chodzi z tym obywatelem Kurskim i na jakimś poziomie wydała mi się cała sprawa żenująca. Tak z mojego mimblowego punktu widzenia była to jednak "sprawa na poziomie polskiego grajdołka", a to ewidentnie nie moje klimaty.
Trudno mi tu mówić o postawie Kościoła, co najwyżej iluś księży, ewentualne episkopatu Polski, choć nie sądzę żeby episkopat w tej sprawie obradował i głosował.
Wiesz, ja jeśli już o KK to albo o nauczaniu od strony teoretycznej albo o postawie czy stanowisku bądź działaniach/zaniechaniach ale KK, na poziomie ogólniejszym. No może ten ślub by się dało podpiąć pod zgorszenie wiernych, tak od strony teoretycznej nauczania KK. Skoro takie emocje sprawa wzbudziła.

@Anielaa

Z tym, że "stwierdzenie nieważności małżeństwa" jest tylko dla bogatych to moje (niezbyt duże) doświadczenie życia każe mi mieć wątpliwość. Znam z realu może ze 3 takie postępowania i jak na złość w żadnym ze znanych mi przypadków nie było to przerażająco kosztowne, brutalnie - taniej od rozwodu cywilnego, za to zauważalnie dłużej. Tyle z wiedzy mojej, jak napisałam skromnej. Oczywiście, ale to się sprawdza w wielu sprawach, majętnemu niejednokrotnie łatwiej załatwić tak zwane cokolwiek. Zapewne do stwierdzenia nieważności małżeństwa w KK też się to stosuje w jakimś stopniu, choćby i na poziomie płacenia za prawnika, lepszy zwykle jest droższy. No ale nie jest to tylko dla bogatych, to by było zbyt radykalne.
Czy nie musząc siedzieć z alko kobieta nie ma prawa ułożyć sobie życia, bo grzechem straszą? No jest to na poziomie nauczania dla mnie podejście nieludzkie i mało realistyczne oraz generujące masę nieszczęść. Powiedziałabym , że bardziej tu widzę "literę" niż "ducha" , prawosławni teologicznie podchodzą do tego inaczej i moim zdaniem sensowniej im to w praktyce wyszło.

Odpowiedz


Sortuj:     Pokaż treść wszystkich wpisów w wątku