Forum dyskusyjne

RE: Odpowiedzialność dzieci za grzechy ojców

Autor: mimbla1   Data: 2022-06-13, 22:59:21               

@mrrru

Bronienie straconych pozycji by zrealizować dosyć durnowaty cel "nie zgadzania się z mimblą na forum internetowym"? Nie wiem, czy to kupuję :)

Z tego co wymieniłeś to takie autentycznie wywrotowe jest jednoznaczne wskazanie równości wszystkich wobec Boga. Bo to zainicjowało procesy zmian totalnych. Pojęcie bliźniego i miłowania bliźniego - też pojęciowo nowe i radykalne. I gdzie indziej tego w tak jednoznacznej i nakazowej wersji nie ma.
Wrócę trochę do tematu kobiet w Biblii - wiesz, historia ludzkości to historia mężczyzn w pewnym sensie. Z pojedynczymi kobietami w charakterze wisienek na torcie. W Biblii jest więcej kobiet niż widać na pierwszy rzut oka i są ważne. Tylko nie są na świeczniku, tak samo jak nie są w historii. Prawosławie uznaje dwie apostołki, o czym mało kto z katolików wie.


Pozostaje się zastanowić, co było pierwsze - patriarchat czy religie. Obawiam się, że jednak patriarchat, zwłaszcza że był i nadal jest powszechny, zapewne dlatego, że okazał się najbardziej ewolucyjnie przydatny - to obecnie zdaje się zmieniać.

Czy aby nie było tak, że chrześcijaństwo weszło w patriarchat a nie narzuciło przekonanie o niższości kobiet?
Popatrz nawet na historię Adama i Ewy. Kto z tej pary był ciapowatym cielęciem, a kto był ciekaw, chciał się rozwijać, podjął ryzyko, chciał coś zmienić i wyszedł z tępawego błogostanu?
No i nie daruję sobie czegoś z pakietu chrześcijańskiego feminizmu czyli anegdotki sprzedanej mi przez znajomą pastorową.
"Bóg stworzył Adama. Ocenił swoje dzieło i stwierdził "no nie, stać mnie na więcej" I stworzył Ewę. "

Odpowiedz


Sortuj:     Pokaż treść wszystkich wpisów w wątku