Forum dyskusyjne

RE: mrrru

Autor: mimbla1   Data: 2022-06-10, 13:41:50               

@mrrru

Nie ma połowicznie. Protest w kwestii taoizmu trwa!

Po pierwsze dlatego, że język chiński klasyczny czyli język oryginału w ogóle nie zna słów "dobro" ani "zło". A filozofie chińskie ani pojęciem "dobra absolutnego" ani "zła absolutnego" się nie posługują. Jedną z bardziej irytujących rzeczy jest dla mnie twierdzenie, że znany symbol "yin-yang" czyli symbol harmonii to "zło i dobro pomieszane i zlewające się" czy jakoś tak. Że białe to "dobro" a czarne "zło". Bzdura absolutna.
Współczesny język chiński już te słowa "dobro" i "zło" stworzył na potrzeby komunikacji werbalnej z Zachodem, ale właśnie "stworzył na potrzeby" i wychodzi to często koślawo bardzo. Jest to język inny pod wieloma względami, od najdawniejszych czasów do dziś sprawnie funkcjonuje bez czasownika "być" :)

Po drugie protest trwa dlatego, że na tym, co zacytowałeś wspaniale można pokazywać, że tłumaczenie potrafi płynnie przejść w "twórczość tłumacza", a czytelnik nie ma szans się zorientować - czego udatnym przykładem jest tekst w tłumaczeniu Zielńskiego. W tekście oryginalnym na przykład nie ma śladu żadnego przywódcy, co wydaje się przewodzić! To daleko wykracza poza nawet najszerzej pojmowaną interpretację tekstu, to jest dopisane przez tłumacza. W tym fragmencie akurat mało zgrzyta, ale coś mówi o podejściu tłumacza do oryginału. Strach pomyśleć co jeszcze dopisał.

Oczywiście w kwestii mruczyzmu jestem otwarta i protestować ani mi w głowie, bo mruczyzm jest doktryną całkiem mi nieznaną i podstaw nie mam do protestowania. :)

Odpowiedz


Sortuj:     Pokaż treść wszystkich wpisów w wątku