Forum dyskusyjne

RE: Kryzys wieku średniego

Autor: mimbla1   Data: 2022-05-01, 12:23:18               

@proszeorade
To jest Twój tekst z innego wątku:

"Człowiek to maszyna o ścisłych powiązaniach przyczynowo-skutkowych i każdy organizm działa tak samo - tak samo generuje stres i tak samo go redukuje. Podobnie ze snem, motywacją i całą resztą. Naucz się jak ta maszyna działa i jak się ją obsługuje."

W ramach rozważania Wariantu A to cóż, takie podejście może być jedną z istotnych przyczyn tego, jak obecnie wygląda Twoja relacja z żoną.

Jest to bowiem nieprawda.

Już samo tak mechanistyczne podejście jest ryzykowne, bo ogranicza postrzeganie drugiego człowieka do fizjologii i psychologii. Sfera zwana duchowością już na wstępie jest eliminowana, ku czemu brak podstaw.

Nawet jeśli odpuścić sobie sferę duchową to nadal pozostaje bzdurą twierdzenie, że każdy organizm działa tak samo. Oczywiście są liczne podobieństwa na poziomie najwyższej ogólności, ale w relacji ( w tym bliskiej relacji małżeńskiej) zawsze jest się z konkretnym człowiekiem, a tu już nie ma "tak samo", wręcz przeciwnie.

Poza tym jakie "tak samo"? Już nawet coś bardzo prostego w opisie jak odruchowa reakcja na stan nagłego zagrożenia jest u ludzi zróżnicowana, a to poziom czystej biologii i fizjologii - jedni "zamierają" a inni atakują. Jednych blokuje, a innych uruchamia. I to się dzieje zanim osobnik ma szansę pomyśleć.

Zróżnicowanie u Homo Sapiens,tak ogólnie, zaczyna się już na poziomie genetycznym, bo nawet bliźnięta jednojajowe nie są genetycznie identyczne. A co dopiero para małżeńska.
A im dalej tym bardziej się to robi skomplikowane. I o wiele więcej jest tu "nie wiemy" niż "wiemy".
Innymi słowy nawet jeśli przyjąć, że człowiek to maszyna - nie istnieją dwie identyczne maszyny i każda jednostkowa maszyna ma jedyną i niepowtarzalną, własną instrukcję obsługi.

Przy takim podejściu, jakie opisałeś, jest bardzo prawdopodobne, że w ogóle nie znasz własnej żony i jej zindywidualizowanej "instrukcji obsługi". I tak będzie z każdą kobietą, z którą ewentualnie spróbujesz wejść w bliską relację.

Odpowiedz


Sortuj:     Pokaż treść wszystkich wpisów w wątku