Forum dyskusyjne

RE: Narcyzm

Autor: Tuluzka   Data: 2020-11-23, 13:58:23               

Autor: Aktywny Data: 2020-11-22, 14:55:33

"Narcyzm, egoizm to są negatywne cechy, których trzeba się wyzbywać z siebie..."

Pati
"I tu się nie zgodzę do końca. Egoizm jest nam potrzebny, w przeciwnym razie poświęcilibyśmy całe życie komuś innemu, a o siebie kompletnie nie zadbali."

Aktywny
"Narcyzm to nie tylko sam egoizm.
Te, dwie rzeczy się trochę różnią od siebie...
...
....To jest porównanie z egoizmem, choć są pewne różnice.
Ale to się też do egoizmu sprowadza."Ale namiszałeś Aktywny i to tak, że niewiele z tego zrozumiałam ;)))

Narcyzm to negatywna postawa życiowa na którą składa się wiele cech, ale podstawą jest bezkrytyczne uwielbienie siebie(tu słowo bezkrytyczne jest wg mnie kluczowe) i jest ono bliższe egocentryzmowi niz egoizmowi .

To zakochanie się w sobie (w odróżnieniu od kochania siebie) pochodzi jak każdemu wiadomo od mitologicznego Narcyza ,kt zakochany we własnym odbiciu, nie zaznał już spokoju ,całkowicie stracił zainteresowanie innymi i umarł z braku spełnienia i z tęsknoty. To b istotne .

Egoizm natomiast w języku polskim ma tylko pejoratywne znaczenie;(((to myślenie wyłacznie o sobie), ale juz wg filozofii, czy psychologii tak nie jest,bo tu wkracza tzw "ZDROWY EGOIZM "kt jest nadrzędną wartością i warunekiem przetrwania , przejawianym jako troska o swój interes i dbanie osiebie .

Co prawda ten mój interes w zdrowym egoizmie jest priorytetem wobec interesów innych ludzi, ale nie jest jeznoznaczny z niszczeniem, czy wykorzystywaniem tych innych, pogardą, czy całkowitym brakiem troski oich interesy tzw żerowaniem nanich ( jak w narcyzmie ) bo tu po prostu niszczenie innych jest zazwyczaj sprzeczne z interesem jednostki -tu ważna jest współpraca(dla mojego dobra:)))

I to są te różnice, niby subtelne, ale b istotne (noi zamiszałam po swojemu ;)))

Odpowiedz


Sortuj:     Pokaż treść wszystkich wpisów w wątku