Gorące wiadomości

Dzieci karcone klapsami do 6 roku życia lepiej radzą sobie w szkole i w dorosłym życiu

Nowe badanie z USA pokazało, że jeżeli dziecko do 6. roku życia dostawało klapsy od rodziców, gdy było niegrzeczne, łatwiej przechodziło przez szkołę i z większym optymizmem patrzyło na życie - donosi "The Daily Telegraph".

Sytuacja dzieci nie karconych fizycznie wygląda dużo gorzej. Dużo rzadziej też, inaczej niż dzieci karane klapsami, oferowały innym swoją pomoc, nie chciały pracować jako wolontariusze i nie tak chętnie decydowały się na studia - dodaje gazeta.

W Wielkiej Brytanii prawo z 2004 roku pozwala rodzicom na karcenie dzieci właśnie klapsami. Ale pod warunkiem o ile uderzenie nie zostawia siniaków ani zadrapań.

Badanie potwierdzające słuszność tego prawa przeprowadziła psycholożka, prof. Marjorie Gunnoe z Calvin College w stanie Michigan. Klapsy to groźne narzędzie wychowawcze, ale czasem jedyne do osiągnięcia oczekiwanego celu - tłumaczy.

Badanie kilkuset nastolatków zakładało duży wywiad środowiskowy i rozmowę z młodzieżą na temat tego, jak karano (i czy) ich jako dzieci. Odpowiedzi porównywano z osiągnięciami.

Nie ma kategorii, w której dzieci nigdy nie karane radziłyby sobie lepiej i były bardziej zadowolone niż te, które karcono - dodaje prof. Gunnoe.

Istotna jest jednak granica wieku, do której można karcić dziecko fizycznie. Gunnoe udowodniła, że jeżeli dziecko bite jest powyżej 11 roku życia, sytuacja się odwraca i radzi sobie gorzej niż te, których nigdy nie karano. Znacznie gorzej od tych, które karano do 6. czy do 11. roku życia - czytamy w dzienniku.

W Polsce stosowanie klapsów zostało zakazane znowelizowaną w ubiegłym roku ustawą o przeciwdziałaniu przemocy w rodzinie.

Opublikowano: 2011-04-01

Źródło: The Daily Telegraph


Zobacz więcej wiadomości



Napisz swój komentarz
Zobacz komentarze Czytelników



Zobacz więcej komentarzy