Gorące wiadomości

Właściwa postawa chorego w obliczu rozpoznania schizofrenii

Schizofrenia dotyka 1% społeczeństwa. Oznacza to, że co setna osoba jest chora. Postawa wobec choroby ma duże znaczenie dla powodzenia terapii. Osoba chora powinna podjąć leczenie, współpracować z lekarzami oraz terapeutami. Przestrzeganie zaleceń lekarza w trakcie choroby oraz świadomość możliwych zagrożeń może poprawić jakość życia osoby chorej. Najważniejsze jest jednak aktywne życie w społeczeństwie. Nie należy rezygnować z aktywności zawodowej. Praca jest dla osób chorych nie tylko źródłem dochodów, ale także potwierdzeniem przydatności społecznej. Co więcej, uczestnictwo w życiu społecznym stymuluje organizm w procesie walki z chorobą.

Osoby, które mają negatywną postawę wobec choroby nie mogą pogodzić się ze świadomością, że zachorowały, przerywają leczenie, usiłują udowodnić sobie i swoim bliskim za wszelką cenę, że są zdrowe. Chorzy z taką postawą nie mogą w pełni realizować się w społeczeństwie i nie podejmują żadnych wysiłków aby wrócić do normalnej aktywności życiowej.

Skuteczność działania leków zależy od postawy chorego wobec choroby. Wiara w możliwość pokonania choroby dzięki terapii farmakologicznej i psychiatrycznej zwiększa efektywność leczenia – mówi ekspert programu „Odnaleźć siebie”, doc. Joanna Meder. Otwartość i zaufanie do lekarza ułatwia kontakt ze specjalistą. Im chory więcej powie na temat swoich dolegliwości, odczuć jakie wywołują leki, tym większa szansa na eliminowanie niepożądanych działań terapii i skutków ubocznych leków.

Osoba chorująca na schizofrenię musi stawiać czoła problemom w życiu codziennym, jeżeli chce żyć aktywnie w społeczeństwie. Pokonywanie owych trudności sprawia, że chorzy na schizofrenię stają się silni i odporni na okresowe zaostrzenia choroby. Ucieczka w świat wyobraźni, wycofanie się z życia i izolacja od otoczenia nie rozwiązuje problemów. Należy uświadomić pacjentom, że stopniowo można rozwiązać każdy problem.

Poczucie własnej wartości zależy od jakości relacji międzyludzkich, roli jaką chory pełni w społeczeństwie oraz tego jak jest owa rola oceniana. Poczucie własnego znaczenia należy odnajdywać w rzeczywistych osiągnięciach, np. artystycznych, bądź zawodowych, w posiadaniu pracy, znajomych i zainteresowań. Chory na schizofrenię, który wykazuje pozytywna postawę wobec choroby i prowadzi normalny tryb życia może się w pełni realizować na polu zawodowym i osobistym.

Schizofrenia jest choroba psychiczną, która dotyka coraz więcej osób w Polsce i na świecie. Powodzenie leczenia farmakologicznego uzależnione jest od postawy pacjenta. Dlatego też kształtowanie właściwych postaw chorego i jego rodziny wobec schizofrenii jest jednym z głównych założeń programu „Odnaleźć siebie” w 2009 roku.

Ogólnopolski Program Zmiany Postaw wobec Psychiatrii „Odnaleźć siebie” ma charakter edukacyjny. Jego celem jest przełamanie barier społecznych związanych z leczeniem zaburzeń psychicznych oraz wyeliminowanie lęku przed wizytą u lekarza psychiatry - odpowiednio wczesna diagnoza i wczesne leczenie dają większe szanse na normalne życie. Naczelnym założeniem jest zbudowanie pozytywnego wizerunku psychiatrii wśród innych nauk medycznych.

Opublikowano: 2009-02-21

Źródło: inf. wł.


Zobacz więcej wiadomości



Napisz swój komentarz
Zobacz komentarze Czytelników



Zobacz więcej komentarzy