Gorące wiadomości

Wspieramy WOŚP, bo chcemy pomagać innym

Ludzie chętnie wspierają WOŚP, ponieważ odczuwają potrzebę pomagania innym, szczególnie dzieciom; mają również nadzieję, że dzięki temu sami będą mogli liczyć na pomoc, gdy znajdą się w potrzebie - uważają psychologowie. Specjaliści są zgodni, że Orkiestra swój sukces zawdzięcza m.in. łatwości przekazywania pieniędzy, cykliczności akcji oraz spektakularnej kampanii medialnej.

W ocenie psychologa, dyrektora Specjalistycznej Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej "Uniwersytet dla rodziców" Małgorzaty Rymkiewicz, ludzie chętnie uczestniczą w zbiórce na WOŚP, bo nie wymaga ona specjalnego zaangażowania. Nie trzeba iść na pocztę, wypełniać kwitów, wysyłać pieniędzy, to wolontariusze Orkiestry docierają do darczyńców - powiedziała PAP Rymkiewicz.

Medialne nagłośnienie tej akcji też ma ogromne znaczenie: "daje przyjemne poczucie bycia w jakimś nurcie; lubimy być podobni do innych - wszyscy pomagają, więc ja też" - dodała psycholog.

Jest ona przekonana, że WOŚP co roku zbiera coraz więcej pieniędzy także dzięki temu, że jest to impreza cykliczna. "Wcześniej wiemy, że taka akcja będzie, mamy czas pomyśleć o tym, przygotować się psychicznie i dzięki temu chętniej w niej uczestniczymy". "A jeśli modą się stało noszenie serduszek przyklejonych na torbie czy kurtce to dobrze, to dobra moda" - zauważyła.

Naklejki-serduszka, symbol wpłaty na WOŚP, są w przekonaniu wielu osób "znakiem rozpoznawczym ludzi wrażliwych" - uważa psychoterapeuta Waldemar Dulęba z Poradni Zdrowia Psychicznego w Warszawie. Sama akcja - według niego - upowszechnia wrażliwość ludzi na potrzeby innych. "Teraz, kiedy zaangażowanie państwa w pomoc ludziom maleje, rośnie nasza społeczna wrażliwość" - powiedział.

Jego zdaniem, w niektórych przypadkach wspieranie akcji jest "sposobem na +odczarowanie+ jakiegoś nieszczęścia, które może zdarzyć się każdemu". Według Dulęby, ofiarność może świadczyć również o oczekiwaniu, że "jeśli mnie lub komuś z moich bliskich coś się stanie, to być może znajdzie się ktoś, kto będzie gotów mi pomóc".

Zebrane w niedzielę podczas XIII Finału WOŚP pieniądze zostaną przeznaczone na nowoczesne metody diagnostyki i leczenia w neonatologii i pediatrii. Kwestować będzie 120 tys. wolontariuszy, zorganizowanych w ponad 1200 sztabach w kraju i za granicą, m.in. w Atenach, Berlinie, Los Angeles, Detroit, Nowym Jorku, Chicago, Brukseli, Kairze, Wiedniu, Sztokholmie oraz w polskiej bazie wojskowej w Iraku. Orkiestra zagra także w zakładach karnych, m.in. przy ulicy Rakowieckiej w Warszawie.

W ciągu dwunastu Finałów WOŚP zebrała ponad 53 mln 616 tys. dolarów. Każdy z finałów poświęcony jest innemu celowi, zawsze związanemu z chorymi dziećmi.

Źródło: Onet.pl


Zobacz więcej wiadomości



Żaden Czytelnik nie napisał jeszcze swojego komentarza. Napisz swój komentarz