Gorące wiadomości

W listopadowym numerze "Charakterów"

Pogoda na smutek
Od czasu do czasu nachodzi nas smutek. Nie wiadomo skąd i dlaczego. Taki smutek bywa dobry, bo daje nam siłę, by się zatrzymać, pomyśleć, pozwala dojść do ładu ze sobą. Gorzej, gdy zaczynamy z nim walczyć, biczujemy się z jego powodu, gdy prześladujemy się myślami. To najlepszy sposób, by zatonąć w rozpaczy. O dobrych stronach smutku i sposobie na wyciszenie się z psychoterapeutką Mileną Karlińską rozmawia Dorota Krzemionka.

Charaktery - okładka listopadowego numeruNie stawiaj duszy tam
Smutek to nie to samo co melancholia, depresja, czy rozpacz. Tamte stany emocjonalne cechują się wstrzymaniem wewnętrznego ruchu, kojarzą się z pustką. Smutek zaś jest żywy, on płynie - pisze Andrzej Leder.

Gdy myśli złe dręczą
Uważamy, że smutek, depresję, czy złość budzą zdarzenia lub rzeczy. To często nieprawda. Bywa, że mimowolnie sami się w tych stanach pogrążamy. Sytuacje, które nas spotykają, są jedynie katalizatorem uwalniającym drzemiące w nas czarne myśli - udowadnia Agnieszka Popiel.

Historia rogaczy
Wokół nas jest więcej rogaczy niż nam się wydaje. Brytyjscy naukowcy dowodzą, że nawet co 10 dziecko ma innego biologicznego ojca niż ten, który mieni się jego tatusiem. Dlaczego w ogóle kobiety zdradzają? - zastanawia się Tomasz Szlendak.

Kłamstwo w białych rękawiczkach
Traktujemy kłamstwo jako wręcz nieodzowny element komunikacji. Bez niego często nie możemy sobie wyobrazić życia wśród innych. Takie właśnie "społeczne" kłamstwa nazywane są "białymi".

Nasz wymowny wzrok
To one dostarczają nam aż 80 procent informacji o tym, co się dzieje wokół. Ale i innym ludziom wiele o nas mówią. Bo podobno są zwierciadłem duszy. Oczy. Stale przenoszą jakieś informacje. O tym jak je odczytywać opowiada Wiesław Sikorski.

Wzmocnij mnie, a zmienię się
O wyższości marchewki nad kijem w wychowaniu ? nie tylko dzieci ? rozwodzi się Przemysław Bąbel.

Prognozy na sondaże
Największym przegranym poprzednich wyborów wcale nie był Donald Tusk. Bardziej spektakularną klęskę poniosły instytuty badania opinii publicznej - dowodzi Wojciech Cwalina. I zastanawia się, czy to może się powtórzyć.

Waleczni nawet w raju
O burzliwej historii asymilacji Maorysów z białymi opowiada Krzysztof Szymborski.

Chiński syndrom
Według Chińczyków przyczyną choroby psychicznej może być nadmiar smutku, gniewu, nienawiści, ale także miłości lub radości - relacjonuje Karolina Mazurowska.

Heros z popiołów
Dramatyczne losy sportowców, którzy byli na szczycie, spadli na dno, ale odbili się od niego, by znów zwyciężać - opisuje Bartłomiej Rabij.

Zbawienie ponad wszystko
Maciej Dymkowski z punktu widzenia współczesnej psychologii wyjaśnia, jakie motywacje kierowały średniowiecznymi krzyżowcami.

Samolub pod kontrolą
Umysł i mózg czynią nas, niejako z natury, egoistami. Ale są w nich skryte mechanizmy, które powodują, że jesteśmy zdolni do działań prospołecznych. Opisuje je Piotr Markiewicz.

Umysł nie tkwi w naszej głowie
O doskonałej symbiozie mózgu, ciała i wszelkich narzędzi, którymi się posługujemy pisze Maciej Blaszak.

Bez seksu, bez sensu
Czy można obyć się bez seksu? Czym to grozi? Kiedy się udaje? Jakie życie toczy się w białych małżeństwach? - na te m.in. pytania odpowiada Wiesław Sokoluk.

W grupie głupiej
Przysłowie mówi, że co dwie głowy to nie jedna. Wydaje się, że grupa wie więcej niż każda z osób z osobna i dzięki temu podejmuje trafniejsze decyzje. Czy to słuszne założenie? Niestety, nie zawsze - twierdzi Konrad Maj.

Ból in blanco
Trudno spotkać osobę, która nigdy nie doświadczyła trudnego do wytrzymania bólu. Zwykle takie doświadczenia kończą się ulgą ? oko zdrowieje, kamień nerkowy zostaje usunięty, ząb zaleczony. Ale istnieje ból, który trwa latami i zamienia życie w piekło - pisze Ewa Kostarczyk.

Dlaczego zgasło moje słoneczko?
O przeżyciach matek, które poroniły lub straciły dziecko zaraz po porodzie opowiada Izabela Barton-Smoczyńska.

Płacz za utraconym dzieciństwem
DDA noszą w sobie wiele łez, a każda z nich jest związana z czymś, co bezpowrotnie straciły. Za każdą z nich kryje się informacja o niezaspokojonych dziecięcych pragnieniach - pisze Marzenna Kucińska.

Prawdziwe przesłanie dybuka
Tanna Jakubowicz-Mount pisze o odradzającym się z niespotykaną siłą antysemityzmie i radzi, jak z nim walczyć.

Źródło: inf. wł.


Zobacz więcej wiadomości



Żaden Czytelnik nie napisał jeszcze swojego komentarza. Napisz swój komentarz