Gorące wiadomości

Więzienie za sprzedaż alkoholu nieletnim?

Karę do dwóch lat więzienia za sprzedaż alkoholu nieletnim zakłada projekt nowelizacji ustawy o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi przygotowany przez posłów LPR. Państwowa Agencja Rozwiązywania Problemów Alkoholowych krytykuje ten pomysł i opowiada się za propozycją resortu zdrowia, by karać sprzedawców zakazem prowadzenia działalności gospodarczej.

Obecnie za sprzedaż alkoholu nieletnim grozi jedynie kara grzywny. Projekt nowelizacji ustawy o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi przygotowywany w resorcie zdrowia jest już po konsultacjach społecznych, niebawem ma trafić pod obrady kierownictwa Ministerstwa. Za sprzedaż alkoholu nieletnim zakłada karę zakazu prowadzenia działalności gospodarczej na okres od 3 do 5 lat.

Projekt LPR trafił już do trzech komisji sejmowych: Zdrowia, Rodziny i Praw Kobiet oraz Sprawiedliwości i Praw Człowieka. Być może posłowie zajmą się nim na kolejnym posiedzeniu Sejmu.

Według dyrektora PARPA Krzysztofa Brzózki, rozwiązanie proponowane przez resort zdrowia byłoby bardziej dotkliwe dla właścicieli sklepów z alkoholem, czy lokali gastronomicznych, niż kara więzienia, która według niego w praktyce byłaby orzekana "ogromnie rzadko". W swojej opinii do projektu Brzózka podkreślił, że można się spodziewać, iż w takich przypadkach będą orzekane kary w zawieszeniu, mniej dotkliwe dla sprawców, bo "właściwie nie nakładają na nich żadnych konkretnych ograniczeń ani obowiązków".

Jego zdaniem, rozwiązanie proponowane przez Ministerstwo Zdrowia wyeliminowałoby z obrotu gospodarczego osoby, "które swoją postawą wykazały, że nie są zdolne prowadzić działalności gospodarczej w zakresie sprzedaży lub podawania napojów alkoholowych w sposób praworządny i odpowiedzialny".

Pomysł LPR skrytykował też Sąd Najwyższy. W opinii do projektu przedstawiciele SN napisali, że należałoby się raczej skoncentrować na istniejących instrumentach prawnych, w tym - możliwości karania karą dwóch lat więzienia za rozpijanie nieletnich.

Z przedstawionego na początku roku raportu "Polska młodzież o alkoholu" wynika, że 94 proc. nieletnich w Polsce przyznaje się do spożywania alkoholu, a 32 proc. - do utraty przytomności w wyniku spożycia alkoholu. Wśród młodych ludzi 78 proc. pije alkohol okazjonalnie, na imprezach i spotkaniach towarzyskich, zaś 11 proc. - próbowało alkoholu raz w życiu. 9 proc. badanych zadeklarowało, że pije alkohol często, zaś 2 proc. przyznało, że codziennie.

Badanie pokazało, że głównym motywem sięgania przez młodzież po alkohol jest moda, a więc presja środowiska i znajomych. Taki motyw deklaruje 41 proc. badanych. Drugim istotnym czynnikiem jest niska cena, na co wskazało 35 proc. badanych.

Źródło: Onet.pl


Zobacz więcej wiadomości



Żaden Czytelnik nie napisał jeszcze swojego komentarza. Napisz swój komentarz