Gorące wiadomości

Studenci chcą dyskusji nad ustawą o zawodzie psychologa

Niezdefiniowanie pojęcia "pomocy psychologicznej" oraz niejasne kryteria organizowania obowiązkowych staży po studiach - to zarzuty kierowane pod adresem ustawy o zawodzie psychologa. Studenci chcą o tym dyskutować na majowym panelu dyskusyjnym na UJ.

- Chcemy wreszcie wiedzieć, co czeka po studiach młodych psychologów - mówi Dorota Szatkowska, studentka III roku psychologii, członkini Polskiego Stowarzyszenia Studentów i Absolwentów Psychologii, koordynatorka panelu dyskusyjnego na temat ustawy o tym zawodzie. Organizowana przez studentów debata przewidziana jest na koniec maja. Ma na celu zainteresowanie władz przepisami nowej ustawy, która po okresie czteroletniego zamrożenia weszła w życie 1 stycznia.

- Tak naprawdę Sejm uchwalił ją jeszcze w 2001 roku, za czasów ministra Hausnera. Ale w związku z licznymi usterkami dano sobie cztery lata na jej poprawienie. Jednak przez ten czas nie zrobiono wiele w tej sprawie i kilka miesięcy temu ustawa po cichu weszła w życie - informuje Alicja Gierat, członkini PSSIAP-u. Jej zdaniem największe kontrowersje w środowisku wzbudziło niezdefiniowanie pojęcia "pomocy psychologicznej" oraz niejasne kryteria organizowania obowiązkowych staży po ukończeniu studiów.

- Nie wiemy, czy nie grożą nam opłaty za staże. Przecież chętnych będzie mnóstwo. W samym województwie mazowieckim co roku pięć tysięcy młodych ludzi kończy studia psychologiczne. Ponadto nowa ustawa nie przewiduje staży dla psychologów chcących pracować w branżach PR, HR czy reklamie, a przecież w tych przyszłościowych dziedzinach znajduje zatrudnienie bardzo wielu absolwentów - uważa Dorota Szatkowska.

Jej zdaniem ustawa ma także pozytywne strony, ogranicza np. możliwości zbijania fortuny przez osoby niekończące specjalistycznych kierunków, a nazywające się psychoterapeutami. - Nowe przepisy regulują, kto może, a kto nie nazywać się psychologiem. Wstępnie definiują też pojęcie psychoterapeuty. Koniec z tarotem, fusami i pseudopsychoanalizą - mówi Szatkowska.

Zaproszeni na majowy panel dyskutanci reprezentować będą zarówno środowiska zwolenników, jak i przeciwników nowej ustawy o zawodzie psychologa. - Chcemy skonfrontować dwa sposoby myślenia na ten temat, nie powodując jednak zbędnych napięć - zapewniają organizatorzy. Krakowscy studenci spodziewają się również gości z ław rządowych, których chcą zainteresować swymi problemami.

Więcej na temat panelu: http://www.psychologia.net.pl/konferencje.php?level=80.

Źródło: Gazeta.pl


Zobacz więcej wiadomości



Żaden Czytelnik nie napisał jeszcze swojego komentarza. Napisz swój komentarz